Saeima sāk izskatīt ieceri ļaut atlaist darbiniekus bez Covid-19 sertifikāta

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Saeimas deputātu vairākums trešdien, 4. augustā, sasauktā ārkārtas sēdē lēma ieceri no 1. oktobra dot darba devējiem tiesības atlaist darbiniekus, kuri nebūs ieguvuši Covid-19 sertifikātu, kā arī noteikt dažas profesijas, kurās Covid-19 sertifikāts ir obligāts, nodot skatīšanai atbildīgajai komisijai.

Par Covid-19 infekcijas izplatības pārvaldības likuma grozījumu nodošanu atbildīgajai Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijai balsoja 47 deputāti, pret bija 32 parlamentārieši, bet atturējās astoņi.

Vēlāk, sākot skatīt likumprojektu pirmajā lasījumā, deputāti nobalsoja, lai to atzītu par steidzamu. Par to balsoja 44 deputāti, bet pret bija 36 parlamentārieši, kamēr atturējās viens.

Lai grozījumi stātos spēkā, par tiem divos lasījumos būs jālemj Saeimai.

Valdības atbalstītajos grozījumos paredzētais

Valdības atbalstītie grozījumi Covid-19 infekcijas izplatības pārvaldības likumā paredz, ka valsts institūcijās klātienē sniegt un saņemt pakalpojumus varēs personas, kurām ir derīgs Covid-19 sertifikāts, kas apliecina vakcinācijas vai pārslimošanas faktu. Bez tā pakalpojumus sniegs klātienē vienīgi tad, ja tos nav iespējams sniegt attālināti vai pakalpojuma sniegšana attālināti rada risku cilvēka pamattiesību nodrošināšanai.

Obligāts Covid-19 sertifikāts, kas pierāda vakcināciju vai izslimošanu, no 1. oktobra noteikts tām nozarēm, kurās nodarbinātajiem darba pienākumos ir darbs situācijās, kurās tiem ir palielināts risks inficēt citas personas, it īpaši strādājot ar personām, kurām Covid-19 infekcija var radīt palielinātus riskus veselībai (gados vecākas personas, personas ar hroniskām slimībām un citas), kā arī kontaktējoties ar lielu skaitu personu, kuru veselības stāvoklis nav zināms.

Tādējādi darbiniekiem ārstniecības, sociālās aprūpes un izglītības iestādēs no 1. oktobra vajadzēs būt potētiem, iecerēja valdība. Izglītības jomā vakcinētiem jābūt ne tikai skolotājiem, bet arī citiem darbiniekiem, kuri nonāk saskarē ar izglītojamajiem. 

Tieslietu ministrijā informēja, ka valsts pakalpojumiem sākotnēji – pārejas periodā no 1. oktobra līdz 31. decembrim – tiek sniegta iespēja Covid-19 sertifikātu aizstāt ar negatīvu Covid-19 testu. Tas vajadzīgs, lai garantētu valsts pienākuma izpildi pret sabiedrību, proti, nodrošinātu nepārtrauktu valsts pakalpojuma sniegšanu iedzīvotājiem, jo tos nav iespējams aizstāt ar citiem alternatīviem pakalpojumiem. Pārejas periods neattiecas veselības aprūpes, ilgstošās sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas institūcijās un izglītības jomā strādājošajiem.

Darba devēja tiesības atlaist darbinieku bez sertifikāta

Privātās iestādēs darba devējiem ir jāvērtē katrs gadījums individuāli, ņemot vērā samērīguma, tiesiskuma un vienlīdzības principu. Darba devēji no 1. oktobra varēs pieprasīt Covid-19 sertifikātu tiem darbiniekiem, kas nodrošina iestādes darba nepārtrauktību, kā arī tiem darbiniekiem, kuri ikdienā strādā saskarsmē ar klientiem. Darba devējs varēs pārcelt darbinieku citā amatā, ja sertifikāta viņam nebūs. Būs arī tiesības atstādināt no darba uz trim mēnešiem, un, ja vēl pēc tam darbinieks nebūs potējies, viņu varēs atlaist.

Likumprojekta anotācijā norādīts, ka tas paredz darba devējam tiesības noteikt arī izņēmumus, kad personām iespējams turpināt īstenot darba pienākumus ar sertifikātu, kas apliecina Covid-19 testa negatīvus rezultātus un nepieprasa vakcinēšanos vai izslimošanu, ja konkrētās rīcības un pakalpojuma sniegšana nav saistīta ar paaugstinātu inficēšanās risku.

Likumprojekta anotācijā norādīts, ka dīkstāves noteikšana, atstādināšana un atbrīvošana no amata iespējama tikai kā galējais risinājums, un ikvienā situācijā darba devējam ir pienākums savu resursu ietvaros vispirms veikt mazāk ierobežojošus pasākumus, lai nodrošinātu ikviena darbinieka un amatpersonas tiesību ievērošanu.

Ja pēc maksimālā atstādināšanas laika darbinieks bez attaisnojoša objektīva iemesla nav ieguvis Covid-19 sertifikātu, darba devējam, ja nav iespējams darbinieku ar viņa piekrišanu nodarbināt citā darbā tai pašā vai citā uzņēmumā, ir tiesības ar viņu izbeigt darba tiesiskās attiecības, izmaksājot atlaišanas pabalstu vienas mēnešalgas apmērā, bet, ja darbiniekam noteikta akorda alga, tad viena mēneša vidējās izpeļņas apmērā. Atlaišanas pabalsta izmaksa neattiecas uz Nacionālo bruņoto spēku karavīriem.

Darba devējam būs aizliegts atlaist Covid-19 sertifikātu neieguvušu grūtnieci, kā arī ar sievieti pēcdzemdību periodā līdz vienam gadam, bet, ja sieviete baro bērnu ar krūti, – visā barošanas laikā, bet ne ilgāk kā līdz bērna divu gadu vecumam.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti