Tieša runa

Tieša runa: "Kas notiek un notiks ar čekas maisiem?"

Tieša runa

Tieša runa: "Kurp ved skolu tīkla optimizācija?"

Tieša runa: "Kas notiek un notiks ar čekas maisiem?"

Izskan šaubas par «čekas maisu» izpēti noteiktajā termiņā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Lai arī bijušās Padomju Savienības Valsts drošības komitejas (VDK) jeb tā sauktās čekas dokumentu pētnieki ir pārliecināti, ka līdz noteiktajam termiņam – nākamā gada maijam – paspēs izpētīt "čekas maisus" un sniegt savu atzinumu par tiem, Saeimas deputāts, vēsturnieks Ritvars Jansons (Nacionālā apvienība) par to nav īsti pārliecināts.

VDK dokumentu zinātniskās izpētes komisijai līdz šim nav izdevies tikt pie Satversmes aizsardzības biroja (SAB) telpās glabātā VDK dokumentu kopuma – personu kartītēm, "čekas" savervēto personu reģistrācijas žurnāliem, operatīvām lietām, krimināllietām un citiem dokumentiem.

Tomēr komisijai ir cerības, ka divi pētnieki iegūs SAB prasīto pielaidi valsts noslēpumam un piekļūs šiem dokumentiem. "To var izdarīt, tur nekādu problēmu," pārliecību par dokumentu izpēti noteiktajā termiņā LTV raidījumā "Tieša runa" pauda VDK dokumentu zinātniskās izpētes komisijas loceklis, tiesnesis Juris Stukāns.

Tikmēr Jansons atzīmēja, ka viņam nav šaubu, piemēram, par Stukāna kompetenci un spējām izpētīt VDK dokumentu kopumu, taču to pašu nevar teikt par tiem diviem pētniekiem, kas pieteikušies pielaidei valsts noslēpumam "čekas maisu" izpētei, jo viņi nemaz neesot komisijā. "Vai viņi būs kvalificēti izdarīt šo lielo darbu?" vaicāja Jansons.

"Totalitārisma seku dokumentēšanas centrā - jūs tiešām varēsit šos dokumentus līdz maijam izpētīt, ja paši komisijas locekļi tur neiet, bet sūta pētniekus, kurus jūs nevarat nosaukt?" tā Jansons atbildēja uz Stukāna jautājumu, kāpēc ir bažas, ka VDK izpētes komisija nepaveiks uzdoto.

Vienlaikus Jansons atzina, ka Nacionālās apvienības Saeimas frakcija uzstās uz to, lai termiņš, kurā VDK dokumentu zinātniskās izpētes komisijai ir jāsniedz savs ziņojums par VDK dokumentu kopumu, netiktu pagarināts. Balstoties uz šo ziņojumu, tiks pieņemts politisks lēmums, kāda informācija par "čekas maisiem" būtu publiskojama.

Arī Saeimas opozīcijas deputāts Ringolds Balodis (frakcija "No sirds Latvijai!") LTV raidījumā pauda viedokli, ka diezin vai pagarinājums VDK dokumentu izpētei ir iespējams. Pēc viņa teiktā, "čekas maisi" nākamgad tiks atvērti.

Jau ziņots, ka Saeima jau 2014. gada maijā pieņēma likuma grozījumus, kas paredz pēc VDK izpētes komisijas darba beigām, tas ir pēc nākamā gada 31. maija, publiskot VDK dokumentus, tiesa – Ministru kabineta noteiktā kārtībā un apjomā.

Pētnieku komisijas vadītājs Kārlis Kangeris gan iepriekš uzsvēra, ka pētniekiem nav iespējas brīvi rīkoties ar datiem. Lai tiktu SAB telpās, kur varētu iepazīties ar neanonimizētajiem dokumentiem, divi pētnieki pieteikušies pielaidei uz valsts noslēpumu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti