Izskan gatavība sarunām par narkotiku lietošanas dekriminalizāciju, ja uzlabo atkarīgo ārstēšanu

Jāpaplašina personām ar atkarībām pieejamie ārstniecības un sociālie pakalpojumi, un tad var runāt par kriminālsodu atcelšanu par neliela daudzuma narkotisko vielu glabāšanu un iegādāšanos. Tā spriests Narkotiku kontroles un narkomānijas ierobežošanas koordinācijas padomē, informēja Veselības ministrija.

Šonedēļ notika veselības ministra Daniela Pavļuta (“Attīstībai/Par!”) vadītā Narkotiku kontroles un narkomānijas ierobežošanas koordinācijas padomes sēde. Tajā panākta vienošanās, ka valsts ārstniecības un sociālo pakalpojumu paplašināšanai personām ar vielu lietošanas atkarībām jābūt vienai no tuvākā laika prioritātēm.

“Cilvēkiem ar vielu lietošanas atkarībām, tostarp narkotiku lietošanas traucējumiem, šobrīd Latvijā pieejams ļoti ierobežots un fragmentēts pakalpojumu klāsts. Veselības aprūpes nozarē ir jāattīsta nemedikamentozās ārstniecības programmas, vienlaikus jābūt pieejamiem arī sociālajiem pakalpojumiem, kas atbalsta cilvēku un viņa tuviniekus uzsāktajā atmešanas ceļā ar pierādījumos balstītām metodēm,” paziņojumā medijiem citēts Pavļuts.

Padomes pārstāvji esot norādījuši, ka pēc šādu pakalpojumu ieviešanas speciālisti un politikas veidotāji būtu gatavi sākt sarunas arī par kriminālsoda atcelšanu par neliela daudzuma narkotisko vielu, kas paredzēta personiskām vajadzībām, lietošanu, glabāšanu un iegādāšanos.

Atbalstu tam, ka pēc pakalpojumu sekmīgas ieviešanas, līdzīgi kā citviet Eiropā, arī Latvijā būtu iespējams sākt sarunas par narkotiku lietošanas dekriminalizāciju, pauda arī Pavļuts.

Saskaņā ar Slimību profilakses un kontroles centra sniegto informāciju, Latvijā pieaug neseno un pašreizējo narkotiku lietotāju īpatsvars. Audzis cilvēku skaits, kas pamēģinājuši marihuānu, pieaugusi arī kokaīna lietošana. Tikmēr problemātisko narkotiku lietotāju vidū augusi karfentanila (sintētiskais opioīds) lietošana, bet samazinājusies heroīna lietošana. Vienlaikus arvien vairāk no opioīdiem atkarīgo personu uzsāk ārstēšanos valsts apmaksātā metadona programmā.

Tikmēr Valsts policijas sniegtā informācija liecina, ka Latvijā no nelegālās aprites visvairāk izņemtā viela ir marihuāna un vērojama arī nelegāla marihuānas audzēšana. Tāpat vērojama tiešsaistes līdzekļu izmantošana, iegādājoties un pasūtot narkotikas, kā arī psihotropo medikamentu klātbūtne nelegālajā tirgū. Pēdējos gados Latvijā, kas ir arī Eiropas Savienības (ES) ārējā robeža, izņemts liels apjoms narkotisko vielu saturošu kravu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti