Panorāma

Budžeta ieņēmumi mazāki, nekā cerēts

Panorāma

NEPLP vēršas policijā par informācijas noplūdi

Iztērēta lielākā daļa C hepatīta ārstēšanai pieejamās nauda

Izsīkst valsts atvēlētais finansējums C hepatīta ārstēšanai

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem un 4 mēnešiem.

No C hepatīta ārstēšanai šogad piešķirtajiem 6,6 miljoniem eiro iztērēti jau 5,7 miljoni. Līdz ar to daļai pacientu, kuriem slimības smaguma dēļ konsīlijs apstiprinājis ārstēšanos ar jaunākajām un efektīvākajām zālēm, to iegāde nu jau tiek atteikta.

Mūžīgs nogurums, vājums, bezmiegs – tās bija pirmās pazīmes, kas liecinājušas, ka kaut kas nav labi. Tā savu stāstu sāk nu jau veiksmīgi izārstēta, vēl nesenā C hepatīta slimniece, vēloties palikt anonīma.

"Slimību man atklāja pirms divarpus gadiem. (..) Man nozīmēta terapiju, jau sākumā teica, ka var palīdzēt 50 uz 50. Tā bija sešus ar pusi mēnešus. Blakusparādības bija smagas - nogurums, raudulība, garastāvokļa maiņas.

Man sāka izkrist mati.  Es vairs nevarēju strādāt un pametu darbu. (..) Taču neko tas arī nedeva, analīzes neuzlabojās," atzina sieviete.

Slimība neatkāpās, aknu stāvoklis pasliktinājās, sasniedzot jau ceturto stadiju. Un šogad aprīlī viņai viņa tika pie savas iespējas –  jaunās valsts apmaksātās modernās terapijas. Šobrīd analīzes liecina, ka slimība ir prom. Viņa ir viena no vairāk nekā 100 cilvēkiem, kuriem šogad uzsāktā jaunā terapija jau pabeigta, un 98 cilvēkiem hepatīts izārstēts. Taču ne visiem tā paveicies. 

"Tas, ko mēs esam dzirdējuši, ka daži no šīs dārgākās terapijas, kam tā tagad ir nozīmēta, ir saņēmuši atteikumu apriekās. Šeit es vēlētos pasvītrot, ka tie, kas ir uzsākuši, tie visi turpina un nekas netiek pārtraukts, bet ir daži, kas ir teikuši, ka viņiem neļauj uzsākt jaunu terapiju," teica Hepatīta pacientu apvienības pārstāvis Kristaps Kaugurs.

Izrādās, dārgās terapijas un lielā slimnieku skaita dēļ, kas, pateicoties 100% zāļu kompensācijai beidzot ārstējas, strauji izsīcis budžets.

No šogad piešķirtajiem 6,6 miljoniem eiro  5,7 miljoni jau iztērēti. Politiķi gan sola meklēt risinājumu. 

"Budžetā ir tāda ailīte: līdzekļi neparedzētiem gadījumiem. Un, manuprāt, arī šis gadījums ir izanalizējams, aprakstāms, un, ja nepieciešams, tad naudu gada laikā ir iespējams arī papildus saņemt," saka Saeimas Sociālo lietu komisijas priekšsēdētāja Aija Barča (Zaļo un zemnieku savienība).

Tas, vai pacienti var gaidīt līdz nākamajam gadam, kad būs jauns budžets, esot atkarīgs no katra gadījuma individuāli, norāda ārsti, taču cer, ka nauda atradīsies, jo maksāt pacientiem pašiem sanāk pārāk dārgi. Turklāt, atrisinot šo problēmu, jaunā terapija jebkurā gadījumā vēl nebūs pieejam visiem. Valsts to apmaksā tikai diviem no četriem slimības genotipiem, un arī  - ja ir jau aknu bojājumi.

"Man kā ārstam, protams, gribētos ārstēt jebkuru pacientu, nekādā veidā viņu neprioritizējot, ja viņam ir apstiprināta diagnoze un indikācijas terapijai," sacīja Latvijas Infektoloģijas centra virsārste Velga Ķūse.

Vispārējā naudas trūkuma apstākļos līdz tam gan vēl tāls ceļš ejams. Labā ziņa gan esot tā, ka valsts C hepatīta slimniekiem ir gatava spert pretim vēl vienu soli un no nākamā gada apmaksāt aknu transplantāciju, kas līdz šim Latvijā netiks darīts.

C hepatīts ir slimība, ko izraisa vīruss un kas bojā aknas. Sākumā aknās ir iekaisums, bet ar laiku tas var novest pie aknu cirozes un aknu vēža. Slimības simptomus var arī nepamanīt, iespējams, pat līdz 20 gadus ilgi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti