Rīta Panorāma

Krievijā sunītim dāvā četras protēžu ķepas

Rīta Panorāma

Krievijā mēģina likvidēt cilvēktiesību organizāciju "Memoriāls"

Intervija ar CERT.LV vadītāju Baibu Kaškinu

Izpārdošanu laikā brīdina uzmanīties no krāpniekiem internetā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Interneta veikalu izpārdošanu laiks ir arī kā magnēts krāpniekiem. Tāpēc jāuzmanās gan ar aizdomīgi izdevīgiem piedāvājumiem, gan nezināmiem veikaliem. Intervijā LTV raidījumā “Rīta Panorāma” ar drošības padomiem dalījās “Cert.lv” vadītāja Baiba Kaškina.

Krāpniecība internetā ir ļoti izplatīta, un teju katru nedēļu ir jaunas krāpšanas kampaņas. Tuvojoties gada beigām, to skaits tikai pieaug. Īpaši uzmanīgiem iedzīvotājus mudina būt izpārdošanu laikā, kas ir arī kā magnēts krāpniekiem.

“Ja ir kāds piedāvājums, kas ir pārāk labs, lai būtu patiess, tad, visticamāk, tas nav patiess,” sacīja Kaškina.

Tāpat, iepērkoties internetā, jāpaskatās, kas ir tirgotājs. “Ja tas nav liels un pazīstams veikals, no kā jau esam pirkuši un saņēmuši preci, tad ir vērts nedaudz ieguldīt laika, lai palasītu  atsauksmes, paskatītos mājaslapā, vai veikalam ir adrese, kontaktinformācija, telefoni.”

Kaškina arī ieteica izmantot tīmeklī pieejamos pakalpojumus, kur var ievadīt veikala adresi un saņemt novērtējumu, cik ticams tas varētu būt. Piemēram, šādu pakalpojumu piedāvā “Scamadviser.com”, kur skata to, cik sen ir reģistrēts domēna vārds, vai tam ir atbilstošs sertifikāts un citas nianses.

“Cert.lv” vadītāja arī vērsa uzmanību uz to, ka daudz drošāk ir maksāt, preci saņemot, nevis iepriekš. Ja tomēr tiek maksāts, pasūtot preci, labāk maksāt ar kredītkarti, kas paredzēta tikai interneta pirkumiem un kur neatrodas visa cilvēka nauda. Tāpat labāk ir maksāt ar internetbankas starpniecību, nevis kredītkarti.

Speciāliste iesaka pievērst uzmanību valodai – ja teksts latviešu valodā šķiet aizdomīgs, tad tas, visticamāk, ir automātiski tulkots.

Nozīme ir arī parolēm. “Cert.lv” vadītāja ieteica lietot paroļu pārvaldnieku, nevis pašiem atcerēties visas paroles, kā arī lietot vairāku soļu autentifikāciju visiem svarīgajiem kontiem.

Ja nu tomēr ir sanācis iekrist krāpnieku lamatās, ir jāvēršas gan savā bankā, gan policijā. Taču, visticamāk, naudu atgūt nebūs iespējams, atzina Kaškina.

Viņa arī zināja stāstīt, ka aizvien īpaši populārs krāpšanas veids ir izlikties par piegādātājiem.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti