Dienas ziņas

28. janvāris – svētku diena grāmatām

Dienas ziņas

Vērš uzmanību uz lauku bibliotēku pastāvēšanu

Iznāk grāmata par latviešu biedrībām Latvijā

Iznāk grāmata par latviešu biedrībām Latvijā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Pērn Rīgas Latviešu biedrībai apritēja 150 gadi. Kā veltījumu Latvijā vecākās latviešu biedrības jubilejai žurnāliste Ilze Būmane veikusi nebijušu pētījumu, apkopojot informāciju par visām 22 Latvijā pastāvošajām latviešu biedrībām. Pētījumā  akcentēts, kādi ir neatkarīgās Latvijas laikā radušos biedrību iemesli un mērķi.   

Pirmā vieta, kur prezentēta Ilzes Būmanes grāmata “Latviešu biedrības Latvijā: vēsture vai nākotne?”, ir Jēkabpils Latviešu biedrības mītnes vieta – Jēkabpils Tautas nams.

Pētot biedrību galvenos darbības virzienus, autore secinājusi, ka viens no svarīgākajiem latviešu biedrību uzdevumiem mūsdienās ir Latvijas vēstures izzināšana un atklāšana sabiedrībai.

“Varbūt tas nav izdarīts agrāk no latviešu biedrību puses, bet šobrīd tā ir iespēja pētnieciskā darbā par to vēsturi, kāda ir bijusi, ir tā iespēja izpētīt to, jo atklāti cilvēki ir sākuši runāt, kā es sapratu, tikai pašā pēdējā laikā,” stāstīja Ilze Būmane.

Rīgas Latviešu biedrības un arī citu savulaik dibināto latviešu biedrību jēga ir bijusi valstiskuma apziņas veidošana, kas rezultējusies ar valsts dibināšanu, bet latviešu biedrības, kas dibinātas jau neatkarīgā Latvijā, darbojas ar moto, ko autore uzsver grāmatas ievadā – “Gars un garīgais mantojums ir drošība valsts pastāvēšanai”.

Piemēram, Jēkabpils Latviešu biedrība 2010. gadā tika dibināta, lai cīnītos pret ideju pārvērst Daugavu par kuģojamu kanālu. Toreiz Jēkabpils Latviešu biedrībai izdevās apturēt projektu, bet biedrība uzsver, ka latviskās vērtības jāsargā visu laiku.

“Mums jābūt modriem, tāpēc arī radās šīs latviešu biedrības daudzās pilsētās, arī šeit, Jēkabpilī,” atzina Jēkabpils Latviešu biedrības valdes priekšsēdētājs Aigars Godiņš.

 Viņš piekrīt, ka arī jēkabpilieši uzskata, ka kaut kādā mērā latviskās vērtības ir apdraudētas arī šobrīd. “Es domāju, ka pat ļoti lielā mērā. Latviešu biedrība var darīt svētīgu lietu un saglabāt šo latviskumu, nacionālo izpratni par valsti,” sacīja Godiņš.

Veidi, kā latviešu biedrības sargā tautas garīgo mantojumu, ir ļoti dažādi – amatiermākslas kolektīvu darbība, kas veicina latviešu kultūras attīstību, pētījumi par tautas vēsturi, izglītojošas lekcijas, protesti pret aktivitātēm, kas apdraud latviskās vērtības, Latgalē izteikta arī latviešu valodas kursu organizēšana. Lai veicinātu paaudžu nomaiņu biedrībās, tās arvien vairāk savā darbībā iesaista jauniešus.

Februāra nogalē paredzēts Ilzes Būmanes grāmatas atvēršanas pasākums Rīgas Latviešu biedrības namā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti