4. studija

4. studija

4. studija

4. studija

Baltinavas novada izzūdošie ciemi

Izmirstošie Baltinavas ciemi – Punduros vairs tikai viena iedzīvotāja

Demerovas ciems Baltinavas novadā, 3 kilometrus no Krievijas robežas, reiz bija viens no spēcīgākajiem lopkopībā un zemkopībā, bet tagad tajā ir vien deviņi iedzīvotāji, bet Punduru ciemā – tikai viena.

Pašreiz Baltinavas pagastā ir 1 200 iedzīvotāju, bet 1925.gadā bija - 11 500. Baltinavas pagasts ir sena vēsturiska vieta, cara laikā, kad atcēla dzimtbūšanu, tad jau bija Baltinavas pagasts. Tagad no 80 ciemiem palikuši 30.

Demerovas ciemā kādreiz dzīvoja vairāk nekā 30 cilvēku, tagad – deviņi. Viena no vecākajām iedzīvotajām ir Tamāras kundze, kura Demerovā dzīvo jau 70 gadus. Strādājusi par veikalnieci, pēc tam kolhoza laikā par brigadieri. Tagad dzīvo Demerovā ar diviem dēliem, tur lopus un izdzīvo no tā, kas ir.

“Visi ciemi pilni bija, daudz bija cilvēku, mājas saceltas bija, domāja vēl celt, bija kultūras nams, aptieka, veikals, pasts. Tagad nekā, nav cilvēku,” saka Tamāras kundze.

Tagad Demerovā pat autoveikals nepiestāj.

Savukārt Punduru ciemā ir tikai viena iedzīvotāja. Sešu dzīvokļu māja pamesta, durvīm priekšā piekaramās atslēgas. Šī māja bija uzcelta fermas darbiniekiem, un tepat bija ferma.  

Baltinavas novada vidusskola ir vienīgā, kura pagaidām  no visām ciema skolām izdzīvojusi. Direktors Imants Slišāns saka – robežu drošu padara nevis žogs, bet “galvenais ir cilvēki”.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti