Aktuāli

LSB pārstāvis Jevgēņijs Kalējs par ģimenes ārstu streika sekām slimnīcās

Aktuāli

Aizsardzības komisijas vadītājs Ainars Latkovskis par oligargu sarunām

Valsts policija iesaistās izmeklēšanā par iespējamo vardarbību Adamovas internātskolā

Izmeklējot iespējamo vardarbību Adamovas internātskolā, saredz noziedzīgus nodarījumus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcija (VBTAI) turpina izmeklēšanu par iespējamu vardarbību Adamovas speciālajā internātskolā, kur kāda skolotāja, iespējams, piekāvusi kādu Jelgavas bērnunama audzēkni.

Sists ar augstpapēžu kurpēm

Ievāktā informāciju liecina par šīs skolotājas cietsirdīgu attieksmi pret vairākiem bērniem un vairākām vardarbīgām, cietsirdīgām epizodēm.

Šādā gadījumā draud kriminālatbildība, tāpēc lietas materiālus inspekcija nodevusi Valsts policijai (VP). Aizvien turpinās skolēnu un citu iesaistīto pušu nopratināšana, un izmeklēšanas interesēs plašāku informāciju policija pagaidām nesniedz. Internātskolas direktors turpina noliegt šādu pārkāpumu iespējamību, bet konkrētā audzinātāja uz laiku no darba pienākumu pildīšanas ir atstādināta.

Par iespējamu vardarbību Adamovas speciālajā internātskolā Latvijas Radio vēstīja „Sistēmas bērnu” ierakstu sērijā. VBTAI nodotajā iesniegumā, kurā dokumentēti pārkāpumi Jelgavas bērnunamā, aprakstīta epizode ar kādu zēnu, kurš ir Jelgavas bērnunama audzēknis, bet faktiski dzīvo un mācās Adamovas internātskolā. Iesniegumam pievienotas fotogrāfijas, kurās redzami zilumi, kas klāj zēna rokas un kāju lejas daļu.

Psiholoģei Andrijai Likovai puika liecinājis, ka viņu piekāvusi kāda skolotāja, sitot ar augstpapēžu kurpēm.

“Tad viņš teica, ka viņš var parādīt, kā viņš ir piekauts. Viņš man rādīja, un es viņam jautāju, vai viņš ļauj nofotografēt, un viņš piekrita. Var redzēt pēc tiem pārdzīvojumiem, ka viņš cieš absolūtu pazemojumu, kaunu, sāpes. Vēlreiz atkārtoju, viņš nevēlas tur atgriezties,” sacīja Likova.

Policija no komentāriem atturas

Bērnu tiesību aizsardzības inspekcija iepriekš guvusi pierādījumus tam, ka skolotāja bija uzkāpusi zēnam uz kājām, bet noliegusi, ka tas izdarīts apzināti. Tagad ievākta informācija par neskaitāmām līdzīgām vardarbīgām un pat cietsirdīgām epizodēm, ko skolotāja veikusi pret vairākiem bērniem pēdējo divu gadu laikā.

Lietas materiāli nodoti Valsts policijai, jo saskatāmas noziedzīgas darbības. Lai netraucētu policijai veikt izmeklēšanu, konkrētas epizodes inspekcija pagaidām neatklāj.

“Šobrīd lietvedības laikā ir saņemta informācija, kas liecina, ka skolotāja, iespējams, ir veikusi darbības, par ko ne tikai administratīvā atbildība, bet arī kriminālatbildība var iestāties,” saka inspekcijas pārstāve Liene Masļeņikova. “Attiecīgi tā ir cietsirdīga izturēšanās pret bērniem. Līdz ar to šī informācija ir nodota Valsts policijai tālākai izvērtēšanai. Tie ir atsevišķi gadījumi, to noteikti nevar nosaukt par tendenci, ka būtu lietvedības laikā saņemta informācija par pārkāpumiem, par kuriem būtu kriminālatbildība,” pauž Masļeņikova.

Pierādījumi nodoti VP Latgales reģiona pārvaldei. Pārvaldes pārstāve Ksenija Belova apstiprina, ka informācija ir saņemta, taču plašākus komentārus sola sniegt vien nākamnedēļ. Belova tāpat stāsta, ka iepriekš policijas redzeslokā figurējusi audzēkņu savstarpēja vardarbība Adamovā, taču nav bijis informācijas par pāri darījumiem no personāla puses.

Skolas direktors vardarbību noliedz un atbildīgs nejūtas

Skolas direktors Jānis Puriņš, kurš iepriekš norādījis, ka skolotājas augstpapēžu kurpēs nestaigā, turpina noliegt pārkāpumu iespējamību.

Arī par spīti tam, ka vairāki bijušie „sistēmas bērni” Radio stāstījuši par piedzīvoto internātā, skolu dēvējot par Adamovas ''centrālo cietumu''. Lūk, fragments no sarunas ar Mirandu Šnepsti, kas Adamovā mācījusies no otrās līdz piektajai klasei.

“Tā kā kameras tur bija arī. Es visu laiku sūdzējos bērnunamam, tad, kad viņi brauca pakaļ, viņi neklausījās. Teica, ka tā nevar būt, nevar būt. Skolotāji, ja mēs neklausījāmies, aiz matiem rāva, pagrūda pret sienu. Saka, ja tu nedarīsi to, tad tu skolu nepabeigsi - liksim tev divniekus un tā,” atminas Šnepste.

Izmeklēšanas laikā direktors tagad lēmis konkrēto audzinātāju, pret kuru liecinājis zēns no Jelgavas, uz laiku no amata atstādināt.

“Nu, nē! Nu, nav nekāda cietsirdīga izturēšanās! Ir tikai nopratināti bērni, ir nopratināti bērni. Uz laiku ir atstādināta tā [skolotāja], bet kāpēc Jums tas ir vajadzīgs? Pateiktu kaut ko labu, pieņemsim, bērnunamos bērni atpūšas vai kaut ko. Nu, ja pierādīs, tad es būšu spiests atbrīvot. Skaidrs, ka skolā par visu atbild direktors,” iebilst Puriņš.

Ja audzinātājas vainu apstiprinās, direktors Puriņš būšot spiests viņu no darba atbrīvot pavisam. Pats atbildību šādā gadījumā neuzņemtos, jo savu vainu nesaredz.

Tikmēr Rēzeknes novada Sociālais dienests plašāku uzmanību Adamovas skolai, kopš sākusies izmeklēšana, pēdējo mēnešu laikā nav pievērsis.

“Manā rīcībā ir informācija tikai tik daudz, cik bija masu saziņas līdzekļos,” norāda vietējā sociālā dienesta vadītāja Silvija Strankale. “Šajā izglītības iestādē ir gan psihologs, gan sociālais pedagogs, gan sociālais darbinieks, tātad skola ir nokomplektēta ar tiem attiecīgi nepieciešamajiem speciālistiem, kuri var veikt darbības un strādāt,” viņa atzīmē.

Sociālais dienests problēmu risināšanā iesaistīšoties vien tad, kad būšot zināms galīgais inspekcijas un policijas slēdziens.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti