Panorāma

Atrod narkotiku kravu

Panorāma

Ekonomisti kritizē plānu par veselības reformu finansēšanu

Izmēģinājuma eksāmeni ķīmijā, fizikā un dabaszinībās

Izmēģinājuma eksāmenos ķīmijā, fizikā un dabaszinībās cer «uztaustīt» skolēnu zināšanu līmeni

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Lai saprastu, kā tad īsti ir ar 12. klašu skolēnu zināšanām un kā pilnveidot priekšmetu saturu, trešdien, 13.aprīlī, aptuveni 3000 skolēnu kārtoja izmēģinājuma jeb piloteksāmenus ķīmijā, fizikā un dabaszinībās. 

Nevar gaidīt ekonomisko uzrāvienu valstī, kurā latiņa eksaktajiem priekšmetiem tiek nolaista arvien zemāk un reālajam darba tirgum trūkst speciālistu, tā pērnruden mūsu rubrikā “Kā Latvijai kļūt turīgākai” norādīja gan uzņēmēji, gan ekonomikas eksperti.

Uzsverot, ka izglītības sistēmā vajadzīgas pamatīgas reformas un jāatrod mūsdienīga pieeja fizikas un ķīmijas mācīšanai, uzņēmuma “Hansa Matrix” valdes priekšsēdētājs Ilmārs Osmanis pat sacīja – pēc pirmā obligātā fizikas vai ķīmijas eksāmena redzēsim, cik dziļa ir bēdu ieleja.

Lai saprastu, kā tad īsti ir ar 12. klašu skolēnu zināšanām un kā pilnveidot priekšmetu saturu, trešdien, 13.aprīlī, aptuveni 3000 skolēnu kārtoja izmēģinājuma jeb piloteksāmenus ķīmijā, fizikā un dabaszinībās.  Rīgas Valsts 3.ģimnāzija ir viena no 108 skolām, kas piekritusi piedalīties. Kādu no eksāmeniem šeit kārtoja 102 jaunieši. Visas sagatavošanās procedūras un rituāli kā īstajos eksāmenos.

Trešdien notiekošais ir mēģinājums uztaustīt plašāka skolēnu skaita zināšanas dabaszinātņu priekšmetos un iespēja eksperimentēt ar dažādiem uzdevumiem un pārbaudes formām, lai vēlāk pilnveidotu īstos eksāmenus. Saturs un forma atšķirsies no ierastajiem centralizētājiem eksāmeniem.

12. klases skolnieks Emīls, kurs kārtoja fizikas piloteksāmenu, LTV atzina, ka tas bija interesanti, bet eksāmens “bija grūts diezgan”.

Viņš nedomā, ka būtu nepieciešams ieviest obligātu eksāmenu fizikā, “tā ir katra indivīda izvēle – ja viņš vēlas savu nākotnes karjeru saistīt kaut kādā jomā ar fiziku, tad viņam arī ir jāliek fizikas [eksāmens]”.  

12. klases skolniece Ksenija, kura kārtoja ķīmijas piloteksāmenu, savukārt stāstīja, ka uzdevumi bija līdzīgi kā olimpiādē. 

“Centralizētajos [eksāmenos] šādu uzdevumu nav, jo liekas, varbūt, mazliet par sarežģītu, bet tad pēkšņi tie ir piloteksāmenā. Es rēķinājos ar to, ka viņš būs mazliet vieglāks nekā centralizētais, bet lielā mērā viss kārtībā,” sacīja Ksenija.

12. klases skolnieks Reinis, kurš kārtoja fizikas piloteksāmenu, to uzskata par samērā vieglu, “tur vairāk tieši ir redzams, cik katrs zina vai nezina”.

Piloteksāmenu rezultāti būs zināmi ap 9.maiju. Katrs jaunietis varēs izvēlēties, vai saņemto rezultātu norādīt vidusskolas atestātā vai ne.

Valsts izglītības satura centra pārstāve Diāna Āboltiņa stāstīja, ka nākamgad rīkos otru pilotprojekta eksāmenu un abu gadu pilotprojekta eksāmenu dati tiks salīdzināti savā starpā, izvērtēti, veikti secinājumi. “Un tālāk jau eksperti skatīsies, kā to visu integrēt mācību saturā,” skaidroja Āboltiņa.

Pēdējos gados bijušas neskaitāmas versijas – vai un kad ievest obligātu eksāmenu fizikā vai ķīmijā. Pašreizējā ministra Kārļa Šadurska (“Vienotība”)  nostāja ir – obligāts eksāmens būs, taču jāsagaida izmēģinājuma eksāmenu rezultāti šajā un nākamajā gadā, un tad varēs spriest – kad ķīmijas, fizikas vai dabaszinību eksāmenu padarīt obligātu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti