Panorāma

Mediķi lemj par protestiem

Panorāma

Panorāma

Izmēģina tehnoloģiju, lai novērstu sadursmes ar dzīvniekiem

Izmēģina tehnoloģiju, lai novērstu sadursmes ar dzīvniekiem

Rudenī un ziemā, kad ātri iestājas tumsa, uz ceļiem biežāk notiek sadursmes ar meža dzīvniekiem. Lai mazinātu šādus ceļu satiksmes negadījumus, uzņēmums “Latvijas Valsts ceļi” izmēģina jaunu tehnoloģiju vietās, kur biežāk tiek notriekti dzīvnieki. Tur izvietotas ierīces, kas meža dzīvniekus atbaida no ceļa.

Viens no noslogotākiem valsts auto ceļiem ir Ventspils šoseja. Vieta, kur biežāk notikuši satiksmes negadījumi ar meža dzīvniekiem - trīs gados astoņas sadursmes.

Valsts policijas statistika rāda tendenci - sadursmju skaits pēdējos gados pieaug. 2016. gadā stirnas, brieži, aļņi un meža cūkas izraisīja 433 avārijas, mediķu palīdzību vajadzēja 57 cilvēkiem. Pērn bija 620 negadījumi, 82 cietušie, tostarp divi bojāgājušie. Šogad nepilnos desmit mēnešos jau notikušas 490 sadursmes ar dzīvniekiem. Tajās savainots 41 cilvēks, no tiem divi miruši. Patiesībā avāriju ir daudz vairāk, jo par visām sadursmēm policijai nepaziņo. Apdrošināšanas kompānija “Balta” pērn KASKO atlīdzībās izmaksājusi 1,6 miljonus eiro.

"Latvijas Valsts ceļi" (LVC) posmā no Ķemeru meža līdz Ozolpilij sākuši pilotprojektu, lai atturētu dzīvniekus no šosejas šķērsošanas. 7,6 kilometru garumā uzstādīti signālstabiņi ar ierīci, kas rada augstas frekvences skaņu, kas nav tīkama meža zvēru ausīm. Ierīces izvietotas pamīšus ik pēc 50 metriem abās ceļa pusēs.

"Latvijā līdz šim nekas tāds nebija izdarīts. Interneta resursos meklējām, ko dara cilvēki pasaulē. Un šis viens no variantiem. Atsauksmes ir it kā pozitīvas. Cena arī nav kosmoss," sacīja LVC Satiksmes organizācijas pārvaldes direktors Māris Zaļaiskalns.

Pavisam ierīkoti 383 signālstabiņi un 300 šādas Austrijā ražotas ierīces. Tas izmaksājis 33 tūkstošus eiro. Tā ir daļa no finansējuma - 170 tūkstoš eiro, ko Ceļu satiksmes drošības padome piešķīra tehnisku līdzekļu uzstādīšanai, lai novērstu sadursmes ar dzīvniekiem. "Domājam, ka uz valsts galvenajiem ceļiem tādas vietas, kur biežāk notiek šādi negadījumi ar meža dzīvniekiem, mēģināsim šāda veidā aprīkot," teica Zaļaiskalns.

Tie varētu būt vēl 30 kilometri ceļa ar signālstabiņiem, kam piestiprināti dzīvnieku atbaidītāji. Savukārt otrs iecerētais izmēģinājuma projekts - žogs ar lāzeriem un sensoriem dzīvnieku pamanīšanai un brīdinošu ceļa zīmju ieslēgšanai uz Jelgavas šosejas Platones pagastā - neīstenosies. Šajā iepirkuma konkursā uzņēmēji piedāvāja pārāk augstu cenu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti