Sadaļas Sadaļas

Izmaiņās asistentu pakalpojumu pieejamībā cilvēkiem ar invaliditāti saskata arī diskriminācijas risku

Valdība sniegusi atbalstu tam, lai no 1. jūlija stātos spēkā jaunais asistentu pakalpojuma modelis cilvēkiem ar invaliditāti. Tas guvis daudz atzinīgu vārdu, piemēram, par to, ka turpmāk personām ar invaliditāti un viņu asistentiem nebūs jāatskaitās par katru veikto darbību, tomēr ir virkne risku, kuri uztrauc gan nevalstiskās organizācijas, gan arī tiesībsargu. Viens no tiem – diskriminācijas risks.

Izmaiņās asistentu pakalpojumu pieejamībā cilvēkiem ar invaliditāti saskata arī diskriminācijas riskuKristaps Feldmanis

Izmaiņas asistenta pakalpojuma nodrošināšanas kārtībā attieksies gan uz bērniem, gan uz pilngadīgām personām ar funkcionāliem ierobežojumiem. Galvenās izmaiņas – katrai personai atkarībā no veicamajiem darbiem un funkciju traucējumiem tiks nodrošināts noteikts atbalsta stundu skaits un vairs nebūs nepieciešams atskaitīties par katru darbību, kas veikta atskaites periodā.

Labklājības ministrijas Sociālās iekļaušanas politikas departamenta direktore Elīna Celmiņa paskaidroja – galvenās izmaiņas paredz krietni atvieglotu atskaitīšanos:

"Tātad līdz šim pakalpojuma saņemšanai cilvēkam tika piešķirts stundu skaits, bet katru mēnesi apmaksāts tika tas stundu skaits, ko viņš, ar apliecinājumiem dodoties uz noteiktām vietām, varēja pierādīt.

Jaunais regulējums paredz, ka pakalpojumu piešķir konstantā apjomā, gradācija paredz, ka tur ir no 15 līdz 160 stundām."

Proti, vairs nebūs jāiesniedz atskaites par katru veikto darbību. Tāpat personām būs lielāka skaidrība, jo konstanto stundu apjomu personai nodrošinās uz visu laiku, kamēr noslēgts līgums. Celmiņa skaidroja, ka piešķiramo asistenta stundu apjoms atkarīgs no divām lietām – no tā, cik ļoti nepieciešama asistenta palīdzība, lai veiktu dažādas darbības, un no tā, kādu darbību veikšanai nepieciešams asistenta atbalsts. Piemēram, lielākais atbalsts – 160 stundas pieejams personām, kuras dodas gūt ienākumus vai nodarbojas ar paralimpisko sportu un kurām nepieciešams ļoti intensīvs asistenta atbalsts. Savukārt, mazākais – 15 stundu atbalsts pieejams personām, kuras apmeklē, piemēram, ārsta vizītes vai sociālus pasākumus un kurām nepieciešamā asistenta atbalsta intensitāte ir zemāka.

Invalīdu un viņu draugu apvienības "Apeirons" vadītājs Ivars Balodis atzinīgi vērtē, piemēram to, ka krietni atvieglota aizvainojošā atskaišu rakstīšana. Tomēr 19. maijā paredzētajā diskusijā pie tiesībsarga par šo jautājumu, "Apeirons" vēlas diskutēt par citām problēmām, kuras vēl jārisina.

"Lielākās bažas ir par to, ka kādam tiks samazināts stundu skaits, kādam tas būs vairāk. Iespējams, ka ar šo pakalpojumu pie jaunās sistēmas, būs lielāks saņēmēju skaits.

Tad tas dara bažas – vai tiešām katram cilvēkam, kurš šajā pakalpojumā ir, tiešām tas ir nepieciešams.

Un vai tieši tik daudz stundas – varbūt vienam vajag vairāk, vienam mazāk. Lai to noteiktu, jābūt izvērtēšanas sistēmai. Tās ir tās bažas, kuras šodien droši vien izrunāsim," stāstīja Balodis.

Tiesībsarga biroja Sociālo, ekonomisko un kultūras tiesību nodaļas vadītāja Ineta Rezevska skaidroja – jaunā sistēma ir uzlabota, tomēr jau šobrīd par to ir daudz jautājumu. Tādēļ diskusijā paredzēts saprast, vai jaunā kārtība nerada kādus diskriminācijas riskus.

"Kārtība ir labvēlīga vairāk tiem cilvēkiem ar invaliditāti, kuri ir aktīvi, kuri sporto, ir nodarbināti, mācas. Mazāk tiem, kuri nav tik aktīvi.

[..] Ja mums pretī nav pienācīgi izveidoti šie iekļaujošie pakalpojumi, mēs redzam, ka cilvēki jauno kārtību īsti nevar izmantot," norādīja Rezevska.

Tiesībsarga diskusija ar Labklājības ministrijas, Rīgas domes un nevalstisko organizāciju pārstāvju piedalīšanos trešdien plkst.14 skatāma Tiesībsarga biroja sociālās vietnes "Facebook" lapā. Šajā diskusijā tiks apskatīti jautājumi, kas attiecas uz jauno asistenta pakalpojumu nodrošināšanu un iespējamām problēmām pieaugušajiem. Līdzīga diskusija, veltīta bērniem ar funkcionāliem ierobežojumiem, paredzēta jūnija sākumā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt