IZM veidos vienotu institūciju zinātnes politikas ieviešanai

Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) piedāvā Latvijā veidot spēcīgu, vienotu zinātnes politiku ieviešanas institūciju – Latvijas Zinātnes padomi. Šādas padomes izveide ir iecerēta, lai apvienotu Latvijas zinātnes politikas ieviešanas funkcijas, kas šobrīd atrodas vairākās radnieciskās iestādēs, informēja IZM.

IZM priekšlikums paredzēts ministrijas konceptuālajā ziņojumā "Par Latvijas zinātnes politikas ieviešanas sistēmas institucionālo konsolidāciju". Ziņojums otrdien, 8. oktobrī, skatīts valdībā, kas atbalstīja ziņojumā piedāvāto risinājumu par Latvijas Zinātnes padomes izveidi, liecina valdībā pieņemtais rīkojums. Valdība uzdeva ziņojumā ietvertos pasākumus Latvijas Zinātnes padomes izveidei un tās darbības uzsākšanai īstenot piešķirto valsts budžeta līdzekļu ietvaros.

IZM skaidroja, ka jaunais modelis nodrošinās vienotu un nacionālā līmenī koncentrētu zinātnes politikas ieviešanas, uzraudzības, administrēšanas, kā arī analītisko kapacitāti pilnā zinātnes ciklā

– no fundamentālās zinātnes līdz zinātnes rezultātu komercializācijai. Vienotā zinātnes politikas ieviešanas institūcija būtu arī vadošā zinātniskās ekspertīzes nodrošināšanā pētniecības un inovāciju jomā.

"Padarot Latvijas zinātnes rīcībpolitikas ieviešanu holistiskāku un ilgtspējīgāku, kā arī stiprinot tās zinātniskās ekspertīzes un analītisko kapacitāti, palielinātos gan pētniecības rezultātu ietekme un pārnese tautsaimniecībā, gan tiktu īstenota stratēģiska zinātnes politikas ieviešana ar proaktīvu vadības pieejupētniecības programmu izveidē, īstenošanā, tādējādi samazinot administratīvo slogu zinātniskajām institūcijām, augstskolām un komersantiem un padarot kvalitatīvāku konsultāciju un uzraudzības procesu," norādīja IZM.

Pēc ministrijas pārstāvju teiktā, sistēmas racionalizācija ļaus nākotnē zinātnes pārvaldības procesus īstenot atbilstoši labākajai starptautiskajai praksei, tostarp ieviest arī integrētas un elastīgas pētniecības un attīstības programmas ar iespēju veidot efektīvu sinerģiju starp dažādām nacionālām, reģionālām un starptautiskām programmām un sekmēt starptautiskā finansējuma piesaisti.

IZM norāda uz vairākiem piedāvātā risinājuma ieguvumiem:

  • vienota un efektīva zinātnes politikas ieviešanas iestāde;
  • zinātniskās ekspertīzes kompetences centralizēšana;
  • augstas kvalitātes kapacitāte pētniecības projektu zinātniskai ekspertīzei, administrēšanai un uzraudzībai;
  • proaktīva vadības pieeja pētniecības programmu īstenošanā;
  • “vienas pieturas aģentūra”, nodrošinot pilna spektra konsultācijas pētniecības projektu piesaistē un īstenošanā;
  • zinātnes stratēģiskā komunikācija un Latvijas zinātnes ekosistēmas pozicionēšana.

Risinājums paredz reorganizēt IZM padotībā esošās mazās valsts tiešās pārvaldes iestādes – jau esošo Latvijas Zinātnes padomi un Studiju un zinātnes administrāciju, izveidojot vienotu un spēcīgu zinātnes politikas ieviešanas tiešās pārvaldes iestādi – Latvijas Zinātnes padomi.

Latvijas Zinātnes padome pārņemtu arī zinātnes politikas ieviešanas funkciju no Valsts izglītības attīstības aģentūras (starptautisko pētniecības programmu finansēšana un administrēšana un Nacionālā kontaktpunkta funkcijas), tādējādi koncentrējot zinātnes politikas ieviešanu vienā IZM padotībā esošā iestādē.

Konceptuālais ziņojums paredz, ka jaunā Latvijas Zinātnes padome savu darbību uzsāktu ne vēlāk kā līdz 2020. gada 1. jūlijam.

Lai šāds risinājums tiktu ieviests, ir jāveic grozījumi vairākos likumos un Ministru kabineta noteikumos. Paredzēts arī, ka esošās Latvijas Zinātnes padomes, kā arī Studiju un zinātnes administrācijas un Valsts izglītības attīstības aģentūras darbinieki, kas strādā zinātnes programmu ieviešanā, tiks pārcelti jaunveidotajā iestādē. Savukārt uz jaunās Latvijas Zinātnes padomes vadītāja amatu tiks izsludināts atklāts konkurss.

Konceptuālais ziņojums sagatavots, lai īstenotu Krišjāņa Kariņa valdības deklarācijā noteikto – "izveidot vienu, spēcīgu, vienotu zinātni administrējošu institūciju, apvienojot esošos institucionālos resursus", piebilda IZM.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti