IZM plāns: par valsts naudu skolotiem IT speciālistiem un pedagogiem konkrēts laiks jāstrādā nozarē

Jau nākamgad studentiem, kas sāk valsts apmaksātas studijas pedagoģijā un informācijas tehnoloģiju (IT) jomā, varētu tikt izvirzīts nosacījums pēc mācību beigšanas noteiktu gadu skaitu nostrādāt attiecīgajā nozarē, portālam LSM.lv sacīja izglītības un zinātnes ministre Ilga Šuplinska (Jaunā konservatīvā partija).

“Ja tu esi studējis par budžeta līdzekļiem, ir skaidrs, ka tev jādod sava artava šajā konkrētajā nozarē, kurā esi studējis, jau kā darbiniekam,” sacīja Šuplinska.

Ministre norādīja, ka šīs tiek plānotas kā “pilotprofesijas“, jo pedagogu un informācijas tehnoloģiju speciālistu “akūti pietrūkst darba tirgū”.

Attiecībā uz informācijas tehnoloģiju speciālistiem Šuplinska kā problēmu minēja viņu izbraukšanu uz ārzemēm pēc studiju beigšanas. Ja augstskolu absolventiem pēc studiju beigšanas būtu citi plāni, viņiem nāktos atmaksāt valsts iztērēto naudu mācībām.

Par gadu skaitu, kas būtu jānostrādā pēc diploma saņemšanas, vēl tikšot spriests. Lai šo projektu īstenotu, vēl esot daudz darāmā, un ministre jau saredzot pretestību.

8 komentāri
Juris Freimanis
Esmu persona ar īpašām vajadzībām un mācos IT specialitātē. Šo pilota projektu biju jau dzirdējis un izprotu amatpersonas centību atgūt izdevumus. Mīlu šo zemi.
Anonīms lietotājs 22614
No otras puses - varbūt ka nevajadzētu augstāko izglītību katram, bet tiem, kuri to grib, ir gatavi mācīties un ņemt studiju kredītu. Kad studenti balsotu ar naudu, piecu gadu laikā dabiskā nāvē nomirtu liekās, neefektīvās un vājās studiju programmas. Galu galā, padomju laikā bija laba lieta - vienojies ar darba devēju, kas maksāja stipendiju un pēc studijām gaidīja darbā. Tad arī izglītības sistēma ražotu tik daudz speciālistu, cik nepieciešams, nevis dētu tos tikai tāpēc, ka sistēma spēj ražot studentus. Piekrītu, ka jebko studējis cilvēks ir ieguvums sabiedrībai, bet vai līdzīgu rezultātu nevarētu sasniegt lētāk - domāju, izglītot svārstīgos un priekam studējošos var citādi, piem. mūžizglītības u.c. kursos, 3-6-12 mēnešu interešu vai profesionālajos kursos, ko finansētu daļēji paši, daļēji pašvaldības.
Oskars Vitrungs
Ideja protams savā ziņā ir laba. Ja studē pa valsts līdzekliem tad pēc tam ir jastrādā nozarē. Bet ir viens liels bet, un tas ir atalgojums. Tad arī valstij ir jāpiedāvā darbs kur atalgojums ir vismaz vidējā alga valstī. Savādāk studēt Latvijā izvēlēsies vēl mazāk studenti. Un tad jautājums kas notiek, ja studijas tiek pamestas piemēram pēc trim gadiem? Tad būs jāmaksā par šiem trīs gadiem?
Juris Puriņš
Sakiet lūdzu - pie tā atalgojuma, un darba apstākļiem, kādi ir šeit - kurš vēl ies studēt pedagoģiju, ja studijas beidzot draudēs "piespiedu darbavieta"? Labi, IT, lai dabūtu ķeksi "pieredzei", tas pat varētu būt topošo studentu interesēs, bet pedagogi? Kāpēc man liekas, ka IzM darboņi ir grib atbrīvot skolas no skolotājiem vispār? Nemaz nerunājot par iepriekšminēto ES pamattiesību sakarā...
Anonīms lietotājs 22483
Piemēram, pedagogu gadījumā ir vēl viena pikanta nianse: studēt kādu studiju virzienu nevienam nevar aizliegt, valsts finansētās vietas iegūst labākie, bet ir apstākļi, pie kuriem cilvēks nedrīkst strādāt skolā (iepriekšēja sodāmība, piemēram). Es nemaz neizteikšos par to, ka tādā gadījumā skolās ar gariem zobiem obligāto laiku novilks cilvēki, kam nepadodas, nepatīk, kas neprot un negrib neko iemācīt. Ja cilvēks saprot, ka tas, ko viņš ir studējis, viņam patiesībā nepadodas, lai viņš labāk dara kaut ko citu. Vajadzētu tomēr padomāt par tiem nabaga bērniem, ko mācīs pedagogi, kuriem darbs nepatīk, nepadodas, bet ja nenostrādās cik tur gadus, vajadzēs ņemt kredītu, lai atmaksātu valstij par iegūto izglītību.
Anonīms lietotājs 22483
Sabiedrība kopumā iegūst, ja cilvēks izglītojas un kļūst gudrāks. Pat tad, ja viņš nestrādā profesijā. Vai pat vispār nestrādā. Ko, piemēram, darīsim ar sievietēm, kuras laidīs pasaulē vairākus bērnus un izvēlēsies kļūt par mājsaimniecēm? Liksim atmaksāt? Ja kāda ideja liekas grandiozs risinājums samilzušām problēmām, vispirms vajag paskatīties, vai vēl kaut kur pasaulē šis risinājums tiek pielietots. Nevar taču būt, ka nevienam pašam uz visas plašās Planētas šis grandiozais risinājums nebūtu ienācis prātā. Ja nekur nekas tāds netiek īstenots, var gadīties, ka ideja nemaz nav tik laba un dzīvē nav realizējama.
Anonīms lietotājs 22614
Vai tiešām ir jāpabeidz augstskola, lai saprastu ka izvēlētā nozare nepatīk? Var taču atvadīties pēc pirmā vai otrā semestra.
Anonīms lietotājs 22483
Ir bezjēdzīgi pieņemt normas, ko pēc pāris mēnešiem atcels ES Tiesa. ES Pamattiesību Harta. 15. pants Brīvība izvēlēties profesiju un tiesības strādāt 1. Ikvienai personai ir tiesības strādāt un iesaistīties brīvi izraudzītā vai akceptētā profesijā. 2. Katrs Savienības pilsonis var brīvi meklēt darbu, strādāt, izmantot tiesības veikt uzņēmējdarbību un sniegt dažādus pakalpojumus jebkurā dalībvalstī. ____ Vai IzM nav neviena sakarīgi domājoša jurista, kas pavieglajai ministrei apstāsta kaut kādus elementārus starptautisko cilvēktiesību pamatprincipus?
Pievienot komentāru
Komentēt vari ar kādu no saviem sociālo mediju profiliem
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti