IZM pieļauj vēl vienu brīvlaiku un pagarinātu mācību gadu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) detalizēti vērtēs, kā vispārizglītojošajās skolās no nākamās nedēļas veiksies ar attālinātu mācību procesa organizēšanu vismaz līdz 14. aprīlim, kamēr valstī noteikts ārkārtējais stāvoklis Covid-19 izplatības ierobežošanas dēļ. Ministrija pieļauj arī plānu par mācību gada atkārtotu pārtraukumu un pagarināšanu vasarā.

ĪSUMĀ:

  • No pirmdienas Latvijas vispārizglītojošajās skolās mācības notiks attālināti.
  • Pēdējo dienu laikā apzinātas vairākas organizatoriskas problēmas.
  • Vairāk nekā 5000 skolēnu mācībām nav pieejama viedierīce vai internets.
  • IZM runā ar tehnoloģiju uzņēmumiem par iespējām nodrošināt šīs ierīces.
  • Ministre: ārkārtējā situācijā jāatsakās no katra uzdevuma novērtēšanas ar atzīmi.

Gatavojas attālinātajām mācībām vispārizglītojošajās skolās, pieļauj arī vēl vienu brīvlaiku un garāku mācību gadu
00:00 / 03:08
Lejuplādēt
No pirmdienas, 23. marta, Latvijas vispārizglītojošajās skolās mācības notiks attālināti. Tas būs izaicinājums gan pedagogiem, gan skolēniem. Būtiska būs vecāku loma procesa nodrošināšanā. Turklāt ir visai ticami, ka ārkārtējais stāvoklis izglītības procesā varētu turpināties arī pēc Lieldienām, trešdien, 18. martā, Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas sēdē atzina nozares ministre Ilga Šuplinska (Jaunā konservatīvā partija).

 

"Variants A, protams, ir 14. aprīlis, un variants B ir vēl viena mēneša pagarinājums. Par precīzākiem soļiem mēs noteikti runāsim vēlāk, jo vismaz nedēļu jāmonitorē, kā notiks šis process. Ja tiešām mēs redzēsim, ka ir ļoti daudz dažādu starpgadījumu, nesaprašanās, pārrāvumu gan tehnoloģisku, gan saziņas un citu iemeslu dēļ,

variants B arī paredz izsludināt mācību gada pārtraukumu jeb brīvlaiku, un tad domāsim par mācību gada pagarinājumu," teica ministre.

Pēdējo dienu laikā apzinātas vairākas organizatoriskas problēmas. Tiek domāts par trūcīgo skolēnu brīvpusdienu nodrošināšanu mājās. Tāpat vairāk nekā 5000 skolēnu nav pieejama viedierīce vai internets, kas nepieciešami mācībām attālināti, atzina IZM parlamentārais sekretārs Reinis Znotiņš.

Izglītības un zinātnes ministre Ilga Šuplinska
00:00 / 01:03
Lejuplādēt
"Jau nedēļas garumā risinām šo jautājumu. Esmu uzrunājis "Latvijas Mobilo telefonu", "Biti", "Tet", cerams, ka arī "Tele2" pieslēgsies šim procesam, par iespēju šīs ierīces nodrošināt. Uz rītdienas valdības sēdi arī nāksim ar pieprasījumu, lai šis arī tiktu izdarīts.

 

Tāpat runājam ar "Tet" un citiem partneriem, iespējams, par datoru ziedošanu skolotāju darba vajadzībām," stāstīja Znotiņš.

Vienlaikus attālinātā skološana arī liek strauji pielāgot metodiku. Ministrija izstrādājusi vadlīnijas par attālināto izglītošanos, ar ko ceturtdien, 19. martā, iepazīstinās pašvaldības un skolu vadību. Papildināta arī tiešsaistes mācību materiālu datubāze. 

Pēc ministres paustā, šajā ārkārtējā situācijā jāatsakās no katra uzdevuma novērtēšanas ar atzīmi, bet uzdevumu forma pielīdzināma kompetencēs balstītajam modelim, ko oficiāli ieviesīs no septembra.

"Mēs prasām skolotājiem salāgot prasību un arī mācību formu.

Vienu un to pašu uzdevumu nereti var izmantot vairāki skolotāji. Tās ir vairāk šīs radošās formas, droši vien pazīstamākais ir projektu darbs.

Pamatdoma ir tāda: šis ir laiks, kad pārvērtēt, nedot intensīvi daudz avotus, bet dot tādus, no kuriem uzreiz vairāku priekšmetu skolotāji redz skolēna progresu, attīstību un kā viņš tiek ar uzdevumu galā," teica Šuplinska.

Bez uzmanības nav palicis arī gadījums, ka pagājušajā nedēļā Covid-19 analīze izrādījusies pozitīva kādam skolēnam, kurš atgriezies no Spānijas. Iespējami vairāki līdzīgi gadījumi, bet tieši vecāki atbildīgi par piesardzības pasākumu ievērošanu pēc atgriešanās no ārzemēm. Konkrētajā epizodē palīdzējis fakts, ka mācības skolās apturētas, uzsvēra Veselības ministrijas parlamentārais sekretārs Ilmārs Dūrītis.

"Jebkurš jauns Covid-19 gadījums, kam ir saikne ar izglītības iestādēm, tiek  epidemioloģiski izvērtēts, un Slimību profilakses un kontroles centrs lemj, vai ieteikt pašvaldībai šo iestādi slēgt," teica Dūrītis.

Vienlaikus bērnudārzos saglabāsies kārtība, ka vecākiem jāapliecina, ka atvasi ved uz bērnudārzu tikai tad, ja nav citu iespēju un ja bērns vai ģimenes locekļi nav bijuši Covid-19 plaši skartajās teritorijās. Piektdien bērnudārzus apmeklējuši 40%, bet pirmdien vairs tikai 20% bērnu. Savukārt augstskolās, koledžās un profesionālajā izglītībā mācību process attālināti noris jau visu šo nedēļu.

KONTEKSTS:

Jaunais koronavīruss ''SARS-CoV-2'' un "Covid-19" sāka izplatīties 2019. gadā Ķīnas centrālās daļas pilsētā Uhaņā, kurā dzīvo 11 miljoni cilvēku. Pasaules Veselības organizācija norāda, ka Covid-19 saslimstība sasniegusi globālās pandēmijas līmeni. Daudzās pasaules valstīs, tostarp arī Eiropā, atcelti masu pasākumi, kā arī slēgtas skolas un citas iestādes, lai ierobežotu Covid-19 izplatīšanos.

Latvijā pirmoreiz Covid-19 vīruss konstatēts 2020. gada 2. martā. Ar mērķi ierobežot infekcijas izplatīšanos Latvijā 12. martā nolemts izsludināt ārkārtējo situāciju, kas būs spēkā no 13. marta līdz 14. aprīlim un kuras laikā noteikta virkne ierobežojumu, tostarp mācībām skolās jānotiek attālināti.

Līdz trešdienai, 18. martam, Latvijā apstiprināts 71 "Covid-19" saslimšanas gadījums.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti