IZM piedāvā mazākās vidusskolas klases no 20 līdz 25; pierobežā – izņēmums

Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) piedāvā noteikt, ka minimālais skolēnu skaits vidusskolas klasēs lielajās pilsētas būs 25, bet mazākajās pašvaldībās – 20, savukārt pierobežas zonas skolas būtu izņēmums.

IZM piedāvājums otrdien, 8.maijā, uzklausīts Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisijā, un pašvaldības jau izteica iebildumus, jo tās vēlētos mazāku minimālo skolēnu skaitu.

IZM piedāvā lielajās pilsētas noteikt minimālo skolēnu skaitu vidusskolas klasē - 25 skolēni, bet kopumā vidusskolā – 138. Tas atteiktos uz 9 lielajam pilsētām.

Savukārt reģionālās nozīmes centros un Pierīgas pašvaldībās mazākā klase būtu 22 skolēni, un kopumā vidusskolā būtu jābūt 120 skolēniem.  Mazajās pašvaldībās minimālais skolēnu skaits klasē būtu 20, bet kopējais skaits klašu grupā – 54.  

Ja skolai ir ļoti labi mācību rezultāti, to varētu ņemt vērā un pieļaut izņēmumu ar mazāku skolēnu skaitu.

Tāpat izņēmumi paredzēti pierobežas joslā, lai saglabātu skolas tur. Tiesa, pagaidām nav vienošanās, cik plašu pierobežas joslu šis izņēmums varētu skart. Bet, piemēram, Baltinavas novads, kuru šis izņēmums skartu, piedāvā minimālo skolēnu skaitu – 8, un skolēnu skaitu vidusskolā – 24.   

Šā mēneša beigās noteikumus, kas šo skaitu noteiks, plānots iesniegt valdībā, taču pret ministrijas piedāvājumu arvien iebilst pašvaldību organizācijas. Pašvaldības lielākoties uzskata IZM piedāvātās prasības par pārāk augstām un vēlas, lai tās pazeminātu.

KONTEKSTS: 

Saeima jau pērn,  izskatot ar šī gada budžetu saistītos likumus, apstiprināja arī grozījumu Izglītības likumā, kas deleģē valdībai tiesības noteikt minimālo skolēnu skaitu klasē un klašu grupās vispārējās skolās. Pret šo ieceri iepriekš skaļi iebilda pašvaldības, aicinot neskatīt šo priekšlikumu kopā ar budžetu, jo tas nozīmēja steidzamību.

Valdība varēs noteikt minimālo skolēnu skaitu vispārējās vidējās izglītības programmās (10. - 12.klase) iesaistītajiem izglītojamajiem. Noteikumi valdībai jāpieņem līdz 2018. gada 31. augustam un paredzēts, ka tajos ietverts ne mazāk kā vienu gadu, bet ne vairāk kā divus gadus ilgs pārejas periods regulējuma ieviešanai.

Likums arī ļaus pašvaldībām uzturēt skolas, kurās ir mazāks skolēnu skaits, taču tādā gadījumā vietvaras nesaņems no valsts dotācijas skolotāju algām un tās būs jāmaksā no pašvaldības budžeta.

Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) pētījumā par skolu tīklu Latvijā secināts, ka Latvijā bērnu pietiek 130 vidusskolu nokomplektēšanai, tikmēr šobrīd to ir ap 310.  Tostarp Rīgā skolēnu pietiek 42 vidusskolām, bet šobrīd to ir virs 70. Savukārt iepriekš pauda, ka  pilsētas vidusskolās vienā paralēlē vajadzētu būt vismaz divām klasēm, katrā no kurām būtu vismaz 25 skolēni, savukārt lauku skolās vajadzētu būt vismaz vienai klasei ar ne mazāk kā 15 skolēniem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti