Teju 24 tūkstoši skolotāju pēc tam, kad līdz 2012. gadam ieguva 3., 4. vai 5. kvalifikācijas pakāpi, saņem 8 līdz 25 % piemaksu no pamatlikmes. Tomēr tie skolotāji, kas kvalitātes pakāpes ieguvuši pagājušā mācību gadā vai iegūs šajā, piemaksas nesaņems. Tāpat arī Valmieras Valsts ģimnāzijas matemātikas skolotāja Gunta Lāce, kura pirms pāris mēnešiem ieguvusi augstāko 5. pakāpi, kas prasa gan iesaistīšanos valsts mēroga izglītības procesos gan arī ekselenci mācību stundās.
„Apliecību es kopš maija neesmu saņēmusi. Ir ļoti nepatīkami uzzināt to, ka, lai arī visos medijos oficiālas amatpersonas stāsta, ka 5. kategorijas ieguvēji saņems lielākas algas nekā citi, tad izrādās, ka uz mani tas neattiecas,” sarūgtināta ir Lāce.
Pirms gada Izglītības un zinātnes ministrija ar pedagogu arodbiedrību un Izglītības vadītāju asociāciju parakstīja memorandu, kas paredzēja, ka pēc tam, kad Eiropas projekta ietvaros tūkstošiem skolotāju ieguvuši kvalifikāciju un saņem piemaksas, citi skolotāji divus gadus līdz 2014. gada 1. septembrim iegūt novērtējumu varēs, bet sertifikāts un piemaksa nesekos.
Protams, ka tas ir saistīts ar finansējumu. Taču sistēmas būtība nav kvalitātes pakāpju iegūšana atalgojuma dēļ. Jo tās būtība ir izglītības kvalitātes monitorings un pārraudzības mehānisms," IZM Izglītības departamenta direktora vietniece Ineta Īvāne skaidro, ka skolotāji tam piekrituši un bija nepieciešams pārejas posms.
Nevienlīdzīgo situāciju apzinās arī arodbiedrība, jo tagad divu gadu laikā tie ir vairāk kā 5000 pedagogu, kuri ieguvuši vai iegūs līdzvērtīgu kvalifikācijas pakāpi kā viņu kolēģi, tomēr tam nesekos atbilstošs atalgojums. Arodbiedrības eksperte Modra Jansone skaidro, ka ministrija nav laikus izdarījusi izmaiņas Ministru kabineta noteikumos, uz kā pamata pedagogu varētu savu atalgojumu saņemt, un ir šaubas arī par turpmāko rīcību.
„Pašlaik izskatās, ka ministrijai vajadzēs vēl vienu gadu klāt, lai radītu MK noteikumus, kas šo procesu nosaka. Ar to mēs neesam mierā un katru reizi, šī gada laikā tiekoties, aizrādām, esam arī rakstījuši iebildumus, ka nevar tā būt, ka cilvēki kaut ko dara, viņiem sola, bet viņi nesaņem,” saka Jansone.
Šogad pedagogu kvalifikācijas piemaksām valsts tērē 10 miljonus latu, nākamgad, kad no 1. septembra spēkā stāsies jaunie noteikumi, būs jāparedz vēl par apmēram piektdaļu vairāk naudas.