IZM noslēdz līgumu ar Pasaules banku par Latvijas augstskolas pārvaldības analīzi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Pasaules bankas eksperti divos gados izpētīs Latvijas augstākās izglītības pārvaldību un sniegs rekomendācijas tās uzlabošanai. To paredz Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) pirmdien, 23.maijā, noslēgtais līgums ar Eiropas Rekonstrukcijas un attīstības banku (ERAB) jeb Pasaules banku.

Pētīta tiks augstskolu vadība, mācību procesa vadība, augstskolu budžeta veidošana, izglītības sasaiste ar pētniecību un doktorantūras sistēmas.

Pētījums attiecas uz visām augstskolām, bet šobrīd septiņas ir pieteikušās brīvprātīgi piedalīties projektā un uzņemt pie sevis ekspertus un atvērt savas iekšējās pārvaldības sistēmas. Tās ir Latvijas Universitāte, Rīgas Tehniskā universitāte, Stradiņa universitāte, Daugavpils universitāte, Sporta pedagoģijas akadēmija, Mākslas akadēmija un Vidzemes augstskola.  

IZM valsts sekretāra vietniece Agrita Kiopa skaidroja, ka līgums ir ārkārtīgi svarīgs tāpēc, ka ir runa par augstākās izglītības pārvaldību.

"Ar to mēs saprotam gan augstskolu vadību, gan mācību procesu vadību, gan mācību procesa budžetēšanu, gan saiti ar pētniecību, gan doktorantūru – visus aspektus, kuri mums gala rezultātā garantē to, ka izglītības kvalitāte ir tādā līmenī, kādā mēs to vēlamies redzēt," skaidroja Kiopa.

Līguma mērķis ir piesaistīt Pasaules bankas ekspertus, analizējot pašreizējo  augstskolu iekšējo pārvaldību, finanšu vadību, tās finanšu attiecības starp dažādām struktūrvienībām un funkcionālajām vienībām.  Tāpat IZM saņems apskatu par augstskolu pārvaldības praksi citur pasaulē.

“Tas ļaus mums šos jautājumus salīdzināt, savietot, un izdarīt secinājumus, kur mums ir kaut kas uzlabojams, un tur tad attiecīgi arī likt iekšā ieguldījumus, lai mēs varam mūsu augstskolu spēju un kapacitātes uzlabojumus veikt,” sacīja Kiopa.

 Līguma summa ir 290 000 eiro, no kuriem lielāko daļu faktiski veido divu gadu ekspertu komandu darbs.

“Papildus tam mēs vēl šeit ministrijas pusē turpinām strādāt, ieguldām savu darbinieku laiku un darbu, un, protams, arī augstskolām pašām ir zināmas saistības projekta īstenošanā. Gan apkopojot datus, gan tos dažādos griezumos analizējot – tas ir pietiekoši liels ieguldījums, no kura mēs sagaidām ļoti labus rezultātus,” stāstīja IZM pārstāve.

Galvenais ieguvums būs “neitrāls ekspertu skats no pasaules redzes loka”, jo  eksperti, kas strādās ar IZM, ir no dažādām Eiropas valstīm, un faktiski pārzina sistēmas citās valstīs un var arī dot vislabākā līmeņa un kvalitātes padomus.

Rezultātā IZM saņems četrus ekspertu ziņojumus, kuros būs secinājumi, ieteikumi, padomi, kas ļaus jau strādāt ar konkrētām struktūrfondu programmām, kuras  IZM plāno izmantot augstskolu stiprināšanai, pārvaldības kvalitātes uzlabošanai,  doktorantūras sistēmas uzlabošanai, tāpat arī augstskolu budžetēšanas un finanšu pārvaldības uzlabošanai.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti