Panorāma

Panorāma

Panorāma

Panorāma

Skolotāju algu jaunajā modelī – ieguvēji un zaudētāji

IZM nepiekāpjas Pierīgas pašvaldību iebildēm par skolotāju algu reformu

Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) nepiekāpsies Pierīgas pašvaldību aicinājumam koriģēt jauno pedagogu atalgojuma modeli, lai Pierīgas skolu pedagogiem nesamazinātos atalgojums, paziņoja izglītības ministrs Kārlis Šadurskis (“Vienotība”). Pedagogu algu reformu ministrija ir pabeigusi un drīz to iesniegs skatīšanai Ministru kabineta. Tikmēr Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrība (LIZDA) joprojām redz problēmas jaunajā modelī.

14 Pierīgas pašvaldību vadītāji parakstījuši atklātu vēstuli Ministru prezidentam Mārim Kučinskim (Zaļo un zemnieku savienība), aicinot pārskatīt skolotāju atalgojuma reformu.

Vēstulē norādīts, ka Izglītības un zinātnes ministrijas izstrādātais jaunais pedagogu algu modelis samazinās valsts mērķdotācijas Pierīgas pašvaldībām, kas skolotājiem nozīmēs algas samazinājumu līdz pat 100 un vairāk eiro apmērā.

Izglītības ministrs Kārlis Šadurskis gan uzsver, ka modelī ievērots taisnīguma princips, un visiem valsts nevar atļauties maksāt tik lielas algas, kādas līdz šim saņēmuši Pierīgas skolotāji.  

“Man ir šodien prieks jums paziņot, ka pedagogu algu jaunais modelis šodien sāk savu patstāvīgu dzīvi ārpus Izglītības un zinātnes ministrijas sienām. Mēs esam savu darbu pabeiguši,” tā pirms jaunā pedagogu atalgojuma modeļa iesniegšanas valdībā paziņoja izglītības ministrs Kārlis Šadurskis.

Dokumenti

14 Pierīgas pašvaldību vadītāju vēstule premjeram

Lejuplādēt

1.2 MB

  Lai gan darbs esot pabeigts, daļa skolotāju ar ministra piedāvāto modeļa variantu nav apmierināta. 14 Pierīgas pašvaldību vadītāji  Kučinskim un vēl vairākām amatpersonām adresētā vēstulē norāda, ka jaunie noteikumi Pierīgas skolu pedagogu algas samazinās. Tam par iemeslu ir ministrijas noteiktās skolotāju un skolēnu proporcijas palielinājums no 8 uz 14 skolēniem uz vienu skolotāju, stāstīja Mārupes vidusskolas direktora vietniece Andžela Sokolova.

“Šis finansējums mums samazinās ar to, ka mums Pierīgai ir uzlikta skolotāju un skolēnu attiecība 1 pret 14. Tas arī ir tas, kas mums to naudu samazina. Līdz ar to mēs prasām, lai šo attiecību maina uz 1 pret 13. Tad mēs neko neiegūstam, bet mēs vismaz paliekam pa nullēm,” skaidroja Sokolova. 

“Samazinājums kopumā uz skolu mēneša ietvaros ir apmēram četrarpus tūkstoši eiro, un tas apmēram 100 - 150 eiro katram skolotājam no algas nost. Mums ir tik daudz bērnu, ka mums tagad vajag noņemt algas, padalīties ar tiem, kuriem bērnu nav. Drusciņ negodīgi izskatās!” sacīja Sokolova. 

Lai gan četrām pašvaldībām, kas parakstījušas vēstuli Ministru prezidentam, valsts mērķdotācija skolotāju algām palielināsies, kopumā Pierīgas skolām pēc reformas tiktu noņemti aptuveni 27 000 eiro mēnesī. Izglītības ministrs Kārlis Šadurskis savā nostājā ir strikts, un norāda, ka Pierīgā šobrīd algas ir lielākas nekur citur.

“Pierīgas skolā tad, kad tiek izrēķināts skolotāju skaits, kas ir nepieciešams programmas realizācijai, vienkārši mērķdotācijas nauda paliek pāri. Un tādā veidā palielinās stundas izcenojums. Ja pēc ministru kabineta noteikumiem stundas izcenojums ir 5 eiro, tad šajās skolās ir 7 un 7,5 eiro par stundu. To mēs nevaram visā valstī pacelt uz 7,5 eiro, jo tad ir vajadzīgi vismaz otri 27 miljoni eiro klāt uz gadu,” sacīja ministrs. 

Viņš gan atzina, ka visi jautājumi vēl nav atrisināti.

Ieceri par brīvpusdienu naudas pārdalīšanu pirmskolas pedagogiem ministrs ir atmetis, jo esot bijis pārāk daudz iebildumu no pašvaldībām.

Bērnudārzu skolotāju algu jautājumus joprojām neskaidrs, un laiks risinājuma atrašanai ministrijai ir dots līdz 30.jūlijam.

Lai gan Šadurskis uzsver, ka par 30 nostrādātām stundām algas pieaugums būs gandrīz 200 eiro, ieskaitot 13% no jaunā motivācijas fonda, pret reformu iebilst Pierīgas pašvaldības, jo tām būs atvēlēts mazāk likmju nekā līdz šim, kas novedīs pie algu samazinājuma.

Šadurskis gan atbild, ka tik lielas algas, kādas ir Pierīgā, visiem iedot nevar: “Es jums varu pateikt, kādas ir šo ''trūkumu cietēju'' skolotāju ciešanas. Piemēram, pedagogs, kas strādā 30,5 stundas nedēļā ar bāzes likmi 600 eiro, tad vēl ar kvalitātes pakāpes piemaksu 151 eiro, un vēl ar pašvaldības piemaksu par darba kcalitāti 129,65 eiro - šis pedgaogs saņem 1423 eiro ar centiem. Nu, tas ir brīnišķīgi!''”

Algu reforma būtiski pacels noteikto skolotāju un skolēnu proporciju. Tas darīts, lai sakārtotu skolu tīklu. Daļā skolu tas nozīmēs, ka skolotāji vai nu būs jāatlaiž, vai arī jāsamazina likmes un līdz ar to arī algas.

Tieši pret skolotāju un skolēnu proporcijas celšanu iebilst LIZDA vadītāja Inga Vanaga: “Tas ir pārāk straujš kāpums, no 10,5 uz 16,5 [lielajās pilsētās] un Pierīgas pašvaldībās no 8,12 uz 14. Tas ir ļoti ievērojams, tie ir seši skolēni. Tādēļ arī viņi norāda gan par šo likmju skaita samazinājumu, kas, protams, var atstāt zināmu ietekmi uz mācību procesa kvalitātes jautājumiem. Ja mēs vēl paskatāmies, ka Eiropā šis vidējais rādītājs ir 15,9 pret vienu pedagogu, tad atkal mums nezin kāpēc ir jābūt kaut kādiem pirmrindniekiem un jāizceļas ar 16,5 pret vienu arī pilsētās.”

Arodbiedrība iesaka iesaldēt Pierīgas pašvaldību skolotāju algas, un reformai iedalītos 9 miljonus eiro šim gadam novirzīt citiem.

“Nedrīkst būt tā, ka ir reforma, kuras ietvaros ciešs skolotājs, un tas, ko mēs piedāvājam, tā vienkārši izsakoties, „iesaldēt”, tātad, nepaaugstināt un nepazemināt šo atalgojumu, jo šobrīd tas ir tiešām adekvāts,” skaidroja Vanaga. 

Ar savām iebildēm arodbiedrība plāno iepazīstināt Ministru prezidentu Māri Kučinski (Zaļo un zemnieku savienība) un cer uz kompromisiem. Protestus pagaidām arodbiedrība neplāno rīkot.

Laika izmaiņām gan atlicis ļoti maz, jo ministrija jau drīzumā vēlas nodot modeli izskatīšanai valdībā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti