Panorāma

Koronavīruss vairo slimības lapas

Panorāma

Cimdos, maskā un maksimāli izolēti

Skolēni gatavi, skolām jāgatavojas

IZM: «Covid-19» krīzes gadījumā varēs nodrošināt mācības attālināti un pagarināt mācību gadu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) saistībā ar koronavīrusu "Covid-19" apzina attālinātu mācību iespējas un nepieciešamības gadījumā varētu pāriet uz attālinātām mācībām vienai skolai vai vairākām, un pavisam nopietnas situācijas gadījumā varētu arī pagarināt mācību gadu.

ĪSUMĀ:

  • IZM pārliecinājās: Izglītības interneta platformas gatavas nodrošināt mācību attālināti.
  • “Covid-19” dēļ nepieciešamības gadījumā varēs mācīties attālināti.
  • Mācības attālināti varēs ieviest gan atsevišķās skolas, gan reģionos.
  • IZM negribētu celt paniku, bet gatavojas visiem scenārijiem.
  • Attālināti mācītu tikai pamatpriekšmetus, sportu vai mūziku jāmācās nebūtu.
  • Mācības attālināti var nodrošināt mēnesi, ja vajag – arī 2 un 3.
  • Attālināti varēs nodrošināt arī eksāmenus.
  • Ja būs nepieciešams, varēs arī pagarināt mācību gadu. 
  • Ministre pauda cerību, ka mācību gada pagarinājums nebūs nepieciešams.
  • Pašlaik IZM aicina skolu vadību apzināt skolēnu brīvdienu ceļošanas plānus. 
  • Situāciju varēs novērtēt pēc skolēnu brīvlaika 1. nedēļas no 16. līdz 20. martam.
  • IZM aicina vecākus ļoti atbildīgi izturēties un neapmeklēt vīrusa skartās valstis.
  • Arī augstskolām ministrija nosūtīs vēstuli ar ieteikumiem saistībā ar “Covid-19”. Savukārt bērnudārzos izglītības apgūšanu attālināti nodrošināt nevar
  • IZM: gatavošanās jauniešu dziesmu un deju svētkiem norit bez izmaiņām.
  • Plānu skolēnus mācīt attālināti pašas skolas uztver ar dalītām jūtām.
  • Jau tagad daudzi uzdevumi un pārbaudes darbi ir pieejami e-vidē.
  • Tomēr ne visās ģimenēs Latvijā ir datori un labs interneta pieslēgums.    
  • Rīgas 49. vidusskolas skolēna mammai atklāj “Covid-19”, viņš ir karantīnā.
  • Šim skolēnam simptomu nebija, skola mierina – satraukumam nav pamata.  

IZM negribētu celt nepamatotu satraukumu, bet gatavojas visiem scenārijiem, arī ja daļa skolu vai reģions nevarētu nodrošināt mācības klātienē.

Attālināti gan mācītu tikai pamata priekšmetus. Sportu vai mūziku tādā gadījumā jāmācās nebūs.  

Pašlaik IZM aicina skolu vadību apzināt skolēnu brīvdienu ceļošanas plānus un apkopot šo informāciju, medijus informēja izglītības ministre Ilga Šuplinska (Jaunā konservatīvā partija).

Pagaidām tas ir galvenais darbības virziens, bet IZM gatavojas arī dažādiem scenārijiem. Situāciju varēs novērtēt pēc pirmās skolēnu brīvlaika nedēļas.

Pavasara skolēnu brīvdienas 1.–11. klases skolēniem būs no 16. marta līdz 20. martam, savukārt 12. klases skolēniem - no 23. līdz 27. martam.

Ministrija aicina  vecākus ļoti atbildīgi izturēties un ievērot rekomendācijas neapmeklēt vīrusa skartās valstis. Šobrīd ir stingrs aicinājums neapmeklēt  Itāliju, Japānu, Dienvidkoreju, Ķīnu, Irānu un Singapūru, bet vēl par daudzām citām pasaules valstīm ir ieteikums izvērtēt nepieciešamību tās apmeklēt. Ja skolēns būs apmeklējis kādu no “Covid-19” riska skartajām valstīm, bērniem pēc atgriešanās būs jānodrošina 14 dienu karantīna.

Ministre norādīja, ka, piemēram, ja kāds inficētais bērns būs apmeklējis skolu, vienai skolai varēs noteikt karantīnu un nodrošināt mācības attālināti.

IZM: «Covid-19» krīzes gadījumā varēs nodrošināt mācības attālināti un pagarināt mācību gadu
00:00 / 04:01
Lejuplādēt

Dažādu digitālās izglītības platformu uzturētāji, piemēram, e-klase.lv, uzdevumi.lv, soma.lv, mykoob.lv, ir apzināti un pauduši gatavību nodrošināt mācību procesu attālināti. To var izdarīt mēnesi, bet nepieciešamības gadījumā arī ilgāk.

Ja “Covid-19” izplatība strauji pieaugs un vairs nebūs kontrolējama, un būs nepieciešamība nodrošināt mācības attālināti divu vai trīs mēnešu garumā, varēs pagarināt mācību gadu, kā arī nodrošināt eksāmenu kārtošanu attālināti.

Ministre gan pauda cerību, ka mācību gada pagarinājums nebūs nepieciešams, taču ministrija izskata visas iespējas un gatavojas iespējamām situācijām.  

Arī augstskolām ministrija nosūtīs vēstuli ar ieteikumiem saistībā ar “Covid-19”, piemēram, iesakot ierobežot apmaiņu braucienus. Augstākās izglītības iestādēm un zinātniskajiem institūtiem, īpaši tiem, kas organizē starptautiskus pasākumus un konferences, IZM iesaka izvairīties no braucieniem uz valstīm, uz kurām nav ieteikts doties, tā vietā izmantojot videokonferenču iespējas.

Savukārt bērnudārzos izglītības apgūšanu attālināti nodrošināt nevar, turklāt līdz ar bērniem arī vecākiem būtu jāpaliek mājās, tāpēc pagaidām, kamēr situācija ar vīrusa izplatību tiek kontrolēta, IZM nevēlas to īpaši saasināt.

Ministre arī uzsvēra, ka pašlaik gatavošanās jūlijā gaidāmajām jauniešu dziesmu un deju svētkiem norit bez izmaiņām un nav runas par to atlikšanu vai citām izmaiņām.  

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

 

Plānu skolēnus mācīt attālināti pašas skolas uztver ar dalītām jūtām. No vienas puses – jau tagad daudzi uzdevumi un pārbaudes darbi ir pieejami e-vidē un pildāmi datorā. Skolēni to prot un dara. No otras puses, lai klasi mācītu tiešsaistē, gan skolotājam, gan audzēkņiem jābūt jaudīgam interneta pieslēgumam un datoram. Un ne visās ģimenēs Latvijā tā ir.    

Laurenču sākumskolā tādos priekšmetos kā vēsture, sociālās zinības jau tagad izmanto planšetes. Skolēniem mācīties attālināti nebūtu nekādu problēmu.

“Ja uzdevumi.lv mēs jau piemācāmies pārbaudes darbiem, pildām uzdevumus, tas būtu interesanti,” atzina skolnieks Endijs.

Skolniece Jasmīna gan norādīja, ka “vieglāk ir uztvert informāciju, ja tu runā ar to cilvēku tieši”.   

Informātikas skolotāja Santa Salceviča gan atgādināja, ka ne visiem Latvijas skolēniem ir savs dators, un nevar izslēgt arī šmaukšanos, ja pārbaudes darbi notiek attālināti.

Bet Laurenču sākumskolas direktors Kristaps Zaļais uzskata, ka pedagogi darbam attālināti ir jāsagatavo. “Arī jāsaprot, kā nodrošināsim datoru, jo ne katram tas ir, daudz kur skola nodrošina to,” piebilda direktors.  Piemēram, nākamā nedēļa, kad skolās ir brīvlaiks, skolotāju sagatavošanai būtu izcili piemērota.  

Tikmēr satraukumu iedzīvotājiem raisīja ziņas par notikumiem Rīgas 49. vidusskolā. Tur bijis gadījums, kad kāda skolēna mātei atklāta saslimšana “Covid-19”. Skolas direktors Imants Mednis Latvijas Radio skaidroja, ka sievietes dēls, kurš mācās šajā skolā, nav bijis ar slimības simptomiem, un uztraukumam pamata neesot, jo operatīvi pildītas Slimību profilakses un kontroles centra norādes.

“Vakar skola saņēma informāciju no mūsu skolēna mātes, ka viņai ir atklāts koronavīruss. Māte šo informāciju mums sniedza ap 13:00, un atbilstoši uzreiz viņas dēls tika nosūtīts mājās, jo no ģimenes ārsta puses tika ieteikta karantīna šim skolēnam. Sazinoties ar Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamentu un pēc tam arī ar SPKC. Tā mūsu rīcība bija tāda, kā mums ieteica. Tas ir – nekādi īpaši pasākumi nav jāveic. Pēc šī notikuma mēs neko vairāk nedarījām, jo nebija arī tādu rekomendāciju kaut ko vairāk darīt,” stāstīja  direktors.

KONTEKSTS:

Jaunais koronavīruss "Covid-19" sāka izplatīties 2019. gadā Ķīnas centrālās daļas pilsētā Uhaņā, kurā dzīvo 11 miljoni cilvēku. Lai nepieļautu vīrusa izplatību, Ķīna paziņojusi par valsts mēroga ierobežojumiem. Pasaules Veselības Organizācija saistībā ar Ķīnas koronavīrusu izsludinājusi augstāko starptautisko ārkārtas stāvokli veselības aizsardzības jomā.  

Vīruss izplatījies arī ārpus Ķīnas, tostarp vairākās Eiropas valstīs. "Covid-19" konstatēts arī Latvijā un pārējās Baltijas valstīs.

Starptautiskās organizācijas vērš uzmanību uz to, ka jaunais "Covid-19" koronavīruss izraisīs ekonomiskās izaugsmes palēnināšanos. Turklāt pesimistiskākie scenāriji liecina pat par pirmo globālo ekonomisko lejupslīdi kopš finanšu krīzes pirms vairāk nekā desmit gadiem. Tas ietekmēs arī Latviju, un vienas no pirmajām no koronavīrusa cieta aviopārvadājumu un tūrisma nozares.

Marta sākumā Latvijas Tūrisma operatoru un aģentu asociācija informēja, ka puse jeb 50% visu marta ceļojumu ir atcelti cilvēku pārlieku lielas piesardzības dēļ, kas saistīta ar koronavīrusu "Covid-19".

Ieteikumi un rekomendācijas, biežāk uzdotie jautājumi un atbildes par koronavīrusa izraisīto uzliesmojumu pieejami Veselības ministrijas tīmekļvietnē, Slimību profilakses un kontroles centra tīmekļvietnē, kā arī IZM tīmekļvietnē.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti