Izglītības ministrs: Skolotāju algu palielināšana nākamgad ir ļoti reāla

Skolotāju algu palielināšana nākamgad ir ļoti reāla, ceturtdien pēc tikšanās ar Valsts prezidentu Andri Bērziņu žurnālistiem sacīja izglītības un zinātnes ministrs Vjačeslavs Dombrovskis (RP).

Taujāts, vai nākamajā gadā viņam izdosies iegūt finansējumu un palielināt skolotāju algas, ministrs sacīja: „Izredzes ir ļoti, ļoti reālas. Es, protams, darīšu visu, lai to [finansējumu] dabūtu.”

Sarunu ar prezidentu ministrs vērtēja kā konstruktīvu. „Prezidentam arī ir skaidrs, ka izaicinājumi izglītības un zinātnes jomā ir milzīgi, ka mantojums ir diezgan smags un ekspektācijas ir diezgan augstas. „Prezidents arī aicināja, ja ir nepieciešama kāda palīdzība, dot ziņu,” piebilda politiķis.

Prezidenta preses dienestā informēja, ka Valsts prezidents tikšanās laikā pauda atbalstu ministra iecerēm skolotāju atalgojuma, profesionālās izglītības un augstākās izglītības pamatuzstādījumos, novēlot aktīvu rīcību un neatlaidību. „Izglītības virziens mūsu valsts nākotnei ir pats nozīmīgākais. Daudzu gadu garumā šīs jomas problēmjautājumu risināšana nav novesta līdz rezultātam. Atlikt tos vairs nedrīkst.”

„Mans uzdevums ir kopā ar nozari apzināt visus izaicinājumus, sākt par tiem atklāti runāt un kopīgi piedāvāt risinājumus,” tā savu kopīgo redzējumu par darbu ministra amatā pauda Dombrovskis.

Runājot par skolotāju atalgojumu, abas puses bija vienisprātis, ka tam ir jāstimulē jaunās paaudzes pedagogu ienākšanu skolās, novēršot augsti kvalificēto skolotāju aizplūšanu no izglītības nozares. Šai ziņā ministrs lielu nozīmi piešķir skolotāju novērtēšanai un kompetences pakāpju piešķiršanai. Vienlaikus būtisks Valsts prezidenta un ministra skatījumā ir jautājums par izglītības kvalitāti, lai tā būtu vienlīdz konkurētspējīga kā lielās pilsētās, tā lauku reģionos.

„Profesionālā izglītība ar dažiem nelieliem izņēmumiem ir visnotaļ kritiskā stāvoklī, un reformas šeit ir vairāk nekā nepieciešamas,” uzsvēra Valsts prezidents. Uz to ministrs atbildēja, ka viņa rīcībā, attiecībā uz profesionālo izglītību, dominēs divi aspekti, proti, uzņēmumu iesaistīšana skolēnu profesionālās izglītošanas atbalstīšanā un profesionālo skolu pakāpeniska sasaite ar industriālo zonējumu valstī, ko izstrādājusi Ekonomikas ministrija.

Attiecībā uz augstāko izglītību Dombrovska iecerēs ir augstskolu nodalīšana pēc vairāku telpu principa, vienā no tām iekļaujot tās augstskolas, kuru studiju programmas ir novērtētas kā konkurētspējīgas arī starptautiskajā līmenī un, kuru atzīšanā piedalījušies ārvalstu izglītības eksperti. Turklāt šādu mācību iestāžu darbības būtiska sastāvdaļa būtu pētniecības darbs. Pārējās augstskolu, tostarp reģionālo, darbības kritēriji būtu to akreditācija un absolventu iekļaušanās darba tirgū vērtējums pēc studiju pabeigšanas. "Augstskolu akreditācijā noteikti jāņem vērā arī to programmu atbilstība Latvijas darba tirgus vajadzībām un prasībām," atzina Valsts prezidents Bērziņš. Uz to ministrs atbildēja, ka tiks veidota statistika par augstskolu absolventiem, lai varētu novērtēt viņu piemērotību darba tirgum tieši konkrētajā profesijā, kura augstskolā apgūta.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti