Dienas ziņas

Gulbenes šuvējām būs darbs

Dienas ziņas

Zemūdens mednieki cer atgūt Lielupes iespējas

Atbrīvo Ventspils augstskolas rektori

Izglītības ministrija vērtē Ventspils Augstskolas rektores Rēvaldes atcelšanas likumību

Gita Rēvalde par Ventspils Augstskolas (VeA) Satversmes sapulces trešdien, 26.maijā, pieņemto lēmumu saistībā ar viņas atcelšanu no rektora amata iesniegusi sūdzību Izglītības kvalitātes valsts dienestā un Izglītības un zinātnes ministrijā (IZM), kas pašlaik vērtē šī lēmuma likumību. Gala lēmums par rektores palikšanu vai atstādināšanu būs jāpieņem valdībai.

Jau vēstīts, ka divus gadus pirms termiņa beigām saistībā ar uzticības zaudēšanu trešdien, 25.maijā, no amata atcelta VeA rektore Rēvalde.   Pārliecinoši ar 21 balsi pret sešām tā lēmusi augstskolas Satversmes sapulce. Pati Rēvalde notikušo sauc par nelikumību un Ventspils domes politisko pasūtījumu.

Kā šonedēļ vēstīja Latvijas Radio raidījums "Īstenības izteiksme", VeA rektores Rēvaldes krēsls sašūpojās jau pērnā gada nogalē. Toreiz Ventspils domes komitejā no amata pienākumiem atstādinātais mērs Aivars Lembergs paziņoja, ka turpmāk augstskolai vairs nepiešķirs ierasto ap miljona eiro dotāciju, kas lielā mērā tikusi izmaksāta augstskolas personālam algu piemaksās.

"Es gribu skaidri pateikt – kamēr jūs nepārvēlēsit citu rektoru, aizmirstiet! Viņai ir jāiet prom! Jums tur ir senāts laikam, ja? Lūk, senātam nekādas naudas nebūs. (..) Nomainīsit rektoru, dabūsit piemaksas. Viss. Sapratāt, ja? (..) Mēs gribam redzēt, ka augstskola prot pelnīt naudu. Visi tie, kas to neprot, tie mirst!" teica Lembergs.

Galvenie pārmetumi augstskolas vadībai no pašvaldības puses  ir par zinātnisko publikāciju skaita sarukumu, studentu skaita samazinājumu un nepārskatāmām finansēm. Tāpēc pilsetas dome pasūtija revīziju, kuras ziņojums tika publicēts izšķirošās sapulces dienā. Revīzija atzina, ka par aptuveni 600 tūkstošiem eiro, nav pieejama dokumentācija, pašvaldības naudas izlietojums neatbilst atskaitēm.

Rektore Rēvalde notikušo dēvē par politisko pasūtījumu un izrēķināšanos. Pavasarī augstskolā esot ieradusies domes vadība, liekot lemt par viņas atbrīvošanu. Senāts to arī centies darīt, taču esot pārkāpta virkne normatīvo aktu, tostarp iekšējo nolikumu. 

ēc Rēvaldes teiktā, augstskolas darbinieki pa vienam esot izsaukti uz domi, kur likts balsot par viņas atlaišanu. Visbeidzot, trešdienas vakarā sasauktā Satversmes sapulce tā arī lēmusi, rektores pusē nostājoties lielākoties studentu pārstāvjiem.

"Viņi uzaicināja [Jāni] Vītoliņu no [Ventspils] domes, kas ieradās ar desmit cilvēku brigādi, kas tur sēdēja un taisīja fonu, ķiķinot un smejoties. Nebija iekļauts punkts, ka varētu arī atcelt rektoru, bet tad viņi uz vietas acīmredzot lēma (..)," teica Rēvalde.

Savā darbībā Rēvalde pārkāpumus nesaskata. "Finanšu veselība ir lieliska, jo mums budžeta kontā ir liels budžeta pārpalikums. Līdz ar to - maksātspēja ir pilnībā nodrošināta," teica Rēvalde.

Satversmes sapulce kā vienīgo Rēvaldes pēcteci ieteikusi pašreizējo mācību prorektori Kārli Krēsliņu. Viņš tādam amatam ir gatavs.

Krēsliņš stāsta – rektores lieta nav tikai jautājums par sadarbību ar domi, bet arī iekšējām nesaskaņām. Augstskolas finanses esot stabilas, zinātnes sasniegumu rādītāji augoši, bet saprašanās ar personālu Rēvaldei strauji pasliktinājusies.

"It īpaši pēdējā laikā gan attiecībās ar Ventspils pilsētas kapitālsabiedrībām, domi un pēc tam jau arī kolēģiem izpaudās diezgan tāds nepieņemams vadības stils. Kolēģu kolektīvs ir fantastisks, un tā nedrīkst nostāties viens vai divi cilvēkiem pret pārējiem," teica Krēsliņš.

Rēvalde par Satversmes sapulces lēmumu vērsusies Izglītības kvalitātes valsts dienestā un Izglītības ministrijā. Tur skaidro, ka sūdzība ir saņemta un pašlaik tiek izvērtēta.

Augstskolas rektoru ieceļ un atbrīvo Ministru kabinets.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt