Panorāma

Pastiprināti kontrolēs ierobežojumus

Panorāma

Palielinās interese par vakcināciju pret Covid-19

Ministre: Šādai iestādei nav vietas 21. gadsimtā

Izglītības ministre par «Naukšēnos» atklāto: Šādai iestādei nav vietas 21. gadsimtā

Šādā veidolā iestāde nedrīkst pastāvēt, jo tā neveic sociālo korekciju, secina eksperti.  Uz notiekošo sociālās korekcijas izglītības iestādē "Naukšēni" reaģējusi izglītības un zinātnes ministre Anita Muižniece (Jaunā konservatīvā partija), uz izmeklēšanas laiku atstādinot “Naukšēnu” vadītāju. Ministre arī sasaukusi starpinstitūciju sanāksmi, lai saprastu, ko ar "Naukšēniem" iesākt tālāk.

Pusaudži "Naukšēnos" nenonāk tāpat vien, bet ar tiesas lēmumu. Un vajadzība tieši stingrā vidē turpināt mācības tiek dēvēta par izglītojoša rakstura piespiedu līdzekli. Tomēr pēc vairākām vizītēm Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcija (VBTAI) secinājusi, ka jauniešu izredzes iegūt speciālistu atbalstu, lai no "Naukšēniem" iznāktu labāki, ir krietni ierobežotas.

"Skaidrs, ka pie tās kārtības un pie tā sistēmas, kā šobrīd tur notiek, mēs to nevaram saukt par sociālās korekcijas iestādi. Tā kā bērni tur nesaņem diemžēl to atbalstu, kādu viņiem vajadzētu saņemt," skaidroja VBTAI Bērnu tiesību aizsardzības departamenta direktore Evija Rācene.

Pārkāpumi "Naukšēnos" konstatēti arī VBTAI vizītē pirms diviem gadiem un iestādei sagatavota virkne ieteikumu, kas neesot ņemti vērā. Turklāt iepriekš secinātais neesot bijis tik dramatisks  kā šobrīd.

"Secinājums, ka ir ņemti vērā nevis mūsu ieteikumi un veikti uzlabojumi, bet tieši pretēji."

Reaģējot uz inspekcijas secinājumiem un uzsāktajām trīs administratīvajām lietvedībām, pārbaudes rosinājusi arī izglītības un zinātnes ministre. Līdztekus rīkojumam par iekšējo izmeklēšanu ministre "Naukšēnu" vadītāju uz izmeklēšanas laiku atstādinājusi no pienākumu pildīšanas.

"Skatīsimies, ko viņi mums tagad inkriminēs un tad. Šobrīd man nav iespējas neko atbildēt, jo es jau nezinu, kas tur būs tas, ko mums tur inkriminēs, ja. Kas liksies, kas ir nepieņemami. Ko mēs esam pārkāpuši – kādus normatīvos aktus vai kā," sacīja atstādinātais iestādes direktors Didzis Čākurs.

"(..) Tas izolators un karceris ir tur, gan jāsaka tā, ka arī Ministru kabineta noteikumi pieļauj. Pieļauj šādu formu un principā pasaka, ka tam ir jābūt. Nu man liekas, tas ir vispār antihumāni, par ko mēs šobrīd runājam. Vienlaikus jāsaprot, ka tie nu nav tie bērni, ar ko mēs sastopamies ikdienā un, protams, ka tur ir ārkārtīgi sarežģīti un tur ir jābūt speciālai komandai, kas ar viņiem strādā," sacīja izglītības un zinātnes ministre.

Pēc iepazīšanās ar inspekcijas atzinumu, ministre secināja –  šāda veida iestādei Latvijā 21. gadsimtā nav jābūt. Šajā sakarā trešdien sasaukta starpinstitūciju sanāksme kopā ar Tieslietu un Labklājības ministrijām, kā arī Ieslodzījuma vietu pārvaldi, lai runātu par "Naukšēnu" tālāko likteni.

Iestādi gan nav plānots slēgt, izglītības un zinātnes ministre atzina Latvijas Televīzijas raidījumā "Šodienas jautājums".

Plānots sagaidīt VBTAI gala slēdzienu šajā lietā, pēc kā lems arī par iestādes direktora nākotni. Šobrīd zināms tas, ka līdztekus iestādes direktoram no darba varētu tikt atstādināti vēl četri cilvēki. Ministre gan neprecizēja, par kurām personām ir runa.

KONTEKSTS:

Karceri, režīms ar soda punktu sistēmu, uzvedības korekcija ar iebiedēšanu, kā arī tā sauktā ģedovščina. Šādu ainu sociālās korekcijas izglītības iestādē "Naukšēni" atklājusi VBTAI un raidījums "Aizliegtais paņēmiens". Pārbaudē secināts – sociālā korekcija, kas iekļauta iestādes nosaukumā, nenotiek. Iestādē nav psihologa, kā arī faktiski bērniem nav atbalsta. "Naukšēni" piedāvā tikai pamatizglītību, kaut gan daļa bērnu tur dzīvo līdz pilngadības sasniegšanai.

Daļa jauniešu atklāja, ka iestādē noteikumus diktē četri iemītnieki, saukti par baķkām, bet iestādes vadība to izliekas neredzam. Savukārt iestādes sociālā pedagoģe Ligita Dreija atzina – jaunieši, kas te dzīvo, nav tikai nepaklausīgi pusaudži, daudzi ir smagi traumēti.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt