Izglītības komisijas vadītāja: Zinātnisko institūtu vērtējums radījis haosu un jezgu

Iepriekšējais izglītības un zinātnes ministrs Vjačeslavs Dombrovskis (Reformu partija), pēdējās darbības dienās paziņojot par starptautisko vērtējumu Latvijas zinātniskajām institūcijām, radījis haosu un jezgu, jo pašām zinātniskajām institūcijām nebija izskaidrots novērtējuma mērķis, un šāds vērtējums nevar kalpot par pamatu finansējuma „apgriešanai” vai institūtu slēgšanai.

Tā intervijā Latvijas Radio raidījumam „Aktuālais temats” atzina jaunā Saeimas Izglītības un zinātnes komisijas vadītāja Dana Reizniece–Ozola (ZZS).

Viņa pauda pārliecību, ka starptautiskais novērtējums Latvijas zinātniskajiem institūtiem un augstskolu struktūrvienībām ir laba doma, taču tai bija slikts izpildījums. Būtu nepieciešams, lai tie, kas saņēma vērtējumu, varētu saprast, kas jāuzlabo, kādas ir problēmas, bet šobrīd ir tikai piešķirta atzīme un nav īsti saprotams, ko šis vērtējums dod, norādīja Reizniece–Ozola.

Viņa pieļāva, ka Dombrovskis, valdības darbības pēdējās dienās paziņojot par šādu vērtējumu, iespējams, vēlējās informēt, ka šāds novērtējums ir, lai tas „neieguļas kādā plauktā”. Taču nu ir „izliets ūdens, kuru tagad grūti saslaucīt”, ir „haoss un jezga” un pašai Izglītības ministrijai tagad būs grūti pārliecināt zinātniskos institūtus, ka šis vērtējums ir vērā ņemams rezultāts.

Reizniece–Ozola arī pauda pārliecību, ka šis novērtējums nedrīkst būt vienīgais pamatojums finansējuma sadalei un kādu institūtu slēgšanai. Tas varētu būt pamats motivējošiem pasākumiem, kas ļaus saprast, kādus institūtus un augstskolu struktūrvienību nepieciešams papildus atbalstīt ar fondu līdzekļiem un budžeta naudu.

Tāpat komisijas vadītāja pauda, ka pētījums liecina, ka zinātne pēdējos gados „turēta bada maizē”. 

Jau ziņots, ka 22 zinātniskās institūcijas pēc iepriekšējā izglītības ministra Vjačeslava Dombrovska (Reformu partija) skaidrojuma varēja gatavoties slēgšanai, apvienošanai vai arī tām vairs nepienāksies valsts nauda, jo šīs iestādes starptautiskie eksperti novērtējuši viszemāk. Sliktāk novērtētie atzīst, ka problēmas ir zināmas, un tas ir pirmkārt naudas trūkums - citiem jau tagad nav valsts naudas, bet vēl citus plānots apvienot. Slikto vērtējumu atbildīgā ministrija skaidro ar ilgstošo finansiālo knapināšanos, kas novedis pie trūkumiem infrastruktūrā un pētniecībā, un sola vēl vienoties par tālāko stratēģiju.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti