Izglītības iestādēs krasi pastiprināt drošības pasākumus šobrīd neplāno

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Izglītības iestādēs krasi pastiprināt drošības pasākumus šobrīd neplāno, tomēr varētu noteikt mācību procesu tikai skolas teritorijā un ierobežot interešu izglītību iekštelpās, informēja Izglītības un zinātnes ministrijā (IZM). Mācību process tikai skolā nozīmē nerīkot nekādus izbraucienus, piemēram, ekskursijas. Par to vēl šodien jālemj valdībā. Drīzumā skolēnus varētu sākt arī biežāk testēt.

Izglītības iestādēs krasi pastiprināt drošības pasākumus šobrīd neplāno
00:00 / 02:52
Lejuplādēt

Pagājušajā nedēļā saslimstība ar Covid-19 turpināja strauji pieaugt, tostarp arī skolās – kopumā tie bija 911 saslimšanas gadījumi. Izglītības un zinātnes ministre Anita Muižniece (Jaunā konservatīvā partija) solīja, ka mācības turpināsies klātienē. Bez tam nav plāna pagarināt skolēnu rudens brīvlaiku. Ministre skaidroja, ka brīvlaikā skolēni nonākot nekontrolētā vidē, kā arī vairāk brīvo dienu varētu motivēt ģimenes vairāk doties ceļojumos.

"Mēs skolās iekšēji varam fokusēties tikai uz nodarbībām skolas ietvaros. Respektīvi, esam arī aicinājuši, bet nav bijis regulējums nedoties ekskursijās un ar sabiedrisko transportu – atrasties tikai skolā, kad ir mācību process. Tās ir tādas nelielas lietas, ko mēs varam darīt, lai atslogotu kopējo situāciju," sacīja ministre.

Papildu drošības pasākumi varētu būt attiecināmi arī uz interešu izglītību iekštelpās. Bez tam IZM uzsākusi sarunas ar Veselības ministriju (VM) par iespēju skolēnus atkal testēt biežāk.

Iespējams, pat vairāk nekā reizi nedēļā. Protams, jāņem vērā, vai to spēs laboratorijas, taču Muižniece skaidroja, ka tagad iepriekšējās problēmas ir atrisinātas un arī jaunā testēšanas metode ļauj šo procesu veikt ātrāk.

Rīgas Kultūru vidusskolas direktore Dace Lazda atzīmēja: "Lielākā daļa tomēr, ja atnes [vīrusu], tad tie ir jaunieši un bērni, nevis pedagogi, neskatoties uz to, vai viņi ir vakcinēti. Trakākais šķiet tas, ka vakcinēti bērni un jaunieši, arī pārnēsājot vīrusu, nav karantīnā. Nu, vajadzētu viņiem vismaz pāris dienas būt karantīnā, novērot, vai ir simptomi vai nav simptomu un tad nākt uz skolu. Nevis, ja klase aiziet karantīnā, tad nākamā dienā vakcinētie nāk. Nav jau teikts, ka viņiem šī vīrusa nav."

Lazda rosināja, ka vajadzētu noteikt obligātus iknedēļas testus arī vakcinētiem skolēniem. Kopumā direktore gan uzsvēra, ka, viņasprāt, skolās vīruss izplatās salīdzinoši maz. Kultūru vidusskolā šobrīd pašizolācijā ir piecas klases.

Arī Liepājā līdz šim gājis samērā labi – šobrīd pašizolācijā atrodas trīs klases. Draudzīgā aicinājuma 5. vidusskolas direktore Inta Korņejeva atzīmēja: "Jāskatās, kā tā situācija attīstīsies. Ja tā ir tāda, kā mums šobrīd Liepājā, tad mēs vēl kontrolējam, bet, ja šī situācija strauji pasliktinās, tad varbūt ir vērts padomāt par pāris nedēļu attālinātu mācīšanos.''

Korņejeva atzina, ka šobrīd skolās situāciju krietni uzlabos prasība vakcinēties nozarē strādājošiem, jo tas nozīmē, ka pedagogi varēs strādāt klātienē un kāds nepārtraukti nebūs pašizolācijā. Aktuāla problēma šobrīd skolās ir tā, ka daļa bērnu uz mācību iestādēm dodas ar dažādu saslimšanu simptomiem.

Pēc Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) datiem, no Covid-19 pozitīvajiem ar simptomiem uz skolu ik nedēļu iet 50–60% skolēnu. Ar to saskaras arī Laurenču sākumskolā, stāstīja direktors Kristaps Zaļais.

"Protams, tas, kas ir visgrūtākais šajā vienādojumā un izpratnē, – kur ir tā robeža, kad ir iesnas un nevajag nākt uz skolu. Diemžēl šī robeža cilvēcīgi nav tik viegli saprotama ne vecākiem, ne skolai.

Pieņemsim, redzot jaunieti, kuram ir iesnas, bet varbūt nav tik stipras, – ko tad šādā situācijā darīt?" vaicāja Zaļais.

Viņš ieteica šādās reizēs konsultēties ar ģimenes ārstu vai skolas mediķi. Taču SPKC tomēr ieteica lieki neriskēt un ar jebkādiem saslimšanas simptomiem bērnu uz skolu nevest.

KONTEKSTS:

Krīzes vadības padome, kura gandrīz desmit stundas sprieda par Covid-19 ierobežošanu, vienojusies par atkārtotas ārkārtējās situācijas izsludināšanu Latvijā uz trim mēnešiem. Lēmums par to vēl jāpieņem valdībai, kas plāno piektdien, 8. oktobrī, sanākt uz ārkārtas sēdi un arī lemt par ierobežojumiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti