Krustpunktā

Partiju gatavošanos vēlēšanām, aktīvās deputātu brīvdienas vērtē žurnālisti un politologs

Krustpunktā

Par nekustamā īpašuma tirgus perspektīvām

Kas notiek augstskolās? Iespējamie pārmaiņu scenāriji

Izglītības eksperti kritizē iecerēto RPIVA reorganizāciju

Lai gan augstskolu resursu apvienošana Latvijā ir nepieciešama, tomēr iecere Rīgas Pedagoģijas un izglītības vadības akadēmiju (RPIVA) reorganizēt un pievienot Latvijas Universitātei (LU) izpelnās nozares ekspertu kritiku, jo trūkstot plāna un zaudētājos var izrādīties visas puses.

Augstākās izglītības padomes priekšsēdētājs Jānis Vētra intervijā Latvijas Radio raidījumā “Krustpunktā” norāda, ka studentiem ir iespēja izvēlēties augstskolas un studiju programmas, un tās, kur studentu trūka, jau sen ir aizvērtas. Tomēr gan pieprasījums, gan piedāvājums ir ļoti daudzveidīgs, bet grūti nodrošināt pietiekošu kvalitāti visās programmās studentu mazā skaita dēļ tajās.

Tāpēc resursu apvienošana ir vajadzīga, taču ne mehāniska. Viņš norāda, ka reorganizācija var notikt dažādos veidos. Piemēram, būtiska atšķirība ir tajā, vai augstskolas reorganizācija notiek ar likvidēšanu. Tādā gadījumā zaudētājas esot visas puses, jo lietas, kas gadiem uzturētas, veidotas un attīstītas, līdz ar likvidāciju tiek zaudētas.

Cits reorganizācijas veids ir apvienošana, radot kaut ko jaunu. Vētra apšauba, ka RPIVA gadījumā to būs gatava darīt LU.

Trešais veids – vairāku institūciju apvienošana, saglabājot to identitāti. Tādējādi iekšienē kopīgās institūcijas ietvaros novērš dublēšanos, bet tas notiek organiskā veidā, nezaudējot identitāti. Turklāt Latvijas normatīvi to pieļauj, saka Vētra.

Komentējot iecerēto RPIVA pievienošanu LU, bijušais izglītības ministrs, tagad domnīcas CERTUS valdes priekšsēdētājs Vjačeslavs Dombrovskis norāda uz statistikas datiem, ka RPIVA studentu vidū ir daudz populārāka nekā LU pedagoģijas jomā. Turklāt mehāniskas apvienošanas dēļ var sanākt likvidēt tās programmas, kas ir labākas nekā citā augstskolā.

Izglītības eksperte, “RHC Consulting” konsultante Marija Golubeva gan steidz norādīt, ka studentu izvēle nav drošs rādītājs par studiju kvalitāti. Studenti ir ļoti maz informēti par to, kas ir kvalitatīva izglītība un par saistību starp augstskolu un turpmākajiem izredzēm darba tirgū. Tāpēc, vērtējot studiju kvalitāti, jāraugās uz akadēmiskajiem rādītājiem.

Tajā pašā laikā arī Golubeva kritizē iecerēto RPIVA reorganizāciju: “Nav noteikta plāna, ko tieši mēs apvienojam un kāpēc, un nav pamatojuma.”

Jau ziņots, ka Izglītības un zinātnes ministrija nolēmusi līdz šā gada augustam reorganizēt Rīgas Pedagoģijas un izglītības vadības akadēmiju, to pievienojot Latvijas Universitātei. Galīgais lēmums gan būs jāpieņem valdībai. Turklāt vajadzīgs arī Augstākās izglītības padomes atzinums.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti