Dienas ziņas

Brenguļos būvē daudzdzīvokļu namus

Dienas ziņas

Jelgavas skolotāji iepazīst jaunos izaicinājumus

Pievērš uzmanību pedagogu trūkumam bērnudārzos

Izglītības darbinieku arodbiedrība ceļ trauksmi par darbinieku trūkumu pirmsskolās

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Jau pēc nedēļas visā Latvijā skanēs skolas zvani, un tūkstošiem skolēnu un pedagogu sāks jauno darba cēlienu. Lielas pārmaiņas gaida bērnudārzus, kas pirmie sāks īstenot kompetencēs balstīto mācību saturu. Tieši pirmsskolās ir arī lielākais darbinieku trūkums un citas grūtības, kam šodien uzmanību pievērsa Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrībā (LIZDA).

Vislielākās pārmaiņas šogad skars tieši pirmsskolas, jo tām jau no septembra būs jāsāk ieviest kompetenču pieeja mācību saturā. Taču – vai būs, kas to dara? Jo gan galvaspilsētā, gan citviet Latvijā visvairāk darbinieku trūkst tieši bērnudārzos. Rīgā visvairāk vakanču – 385. No tām gandrīz katra ceturtā – bērnudārzā. Pirmsskolas skolotājus aktīvi meklē arī citās pašvaldībās. Kā nodrošināt, ka būs, kas kompetences bērniem mācīs? Šo jautājumu izglītības ministrei šodien arodbiedrības padomes ārkārtas sēdē uzdeva daudzi. Iecerēts jau nākamgad īstenot speciālu programmu, kuru apgūstot, viena gada laikā varēs iegūt skolotāja kvalifikāciju. Taču vai tas ko risinās? Šaubās daudzi.

"Ļoti patīk šis te, ka mēs ļaujam cilvēkiem 18 un arī 28 gados atrast savu īsto vietu, bet, piedodiet, man atkal ļoti žēl, ka uz pirmsskolu jau viņi nenāks, redzot, cik tur ir švaka alga," teica pirmsskolas izglītības iestādes (PII) "Ābecītis” direktora vietniece Līvija Baļčūne.

Patlaban par mazo bērnu pieskatīšanu un izglītošanu maksā pašvaldības. Kā minimums no septembra alga būs 750 eiro liela. Pedagogiem, kas strādā ar piecus un sešus gadus veciem bērniem, tāpat kā pārējiem skolotājiem, algas maksā no valsts budžeta. Visiem minimālā samaksa par likmi vienāda, taču bērnudārzā slodze jāsavāc no vairāk stundām.

"Es joprojām dziļā pārliecībā esmu par to, ka ir ļoti liela nevienlīdzība attiecībā pret kontaktstundām, jo šobrīd ir 36 kontakstundas pirmsskolniekiem, bet skolā tā ir 21 kontaktstunda. Tā ir tā lielākā nevienlīdzība, par kuru vajadzētu domāt, tikt galā," norāda PII "Pasaciņa” direktore Laila Ozoliņa. Valkas pusē esot audzinātāji, kas iet strādāt robežai otrā pusē. Vēl kāda bērnudārza pedagoģe nesen iesniegusi atlūgumu un aizbraukusi uz Lielbritāniju. Sešas brīvās vakances gan nule izdevies aizpildīt. Tas gan neesot bijis viegli, ņemot vērā, ka pārmaiņas jau klauvē pie loga, bet izpratne par tām – maza.

"Es neesmu pārliecināta par tām visām materiālajām lietām, to materiālo bāzi un visiem tiem mācību līdzekļiem, kuri bija apsolīti sagatavot. Tieši šodien pulksten 15 visa pirmsskolas saime tikai uzzina, ko ministrija ir sagatavojusi," uzsver Ozoliņa. LIZDA priekšsēdētāja Inga Vanaga atzina, ka pirmsskolas pedagogiem diemžēl ir jāstrādā vairāk. "Un darba samaksa, ja pārrēķina stundās, ir zemāka, praktiski pusotra eiro apmērā. Mēs kā arodbiedrība aktualizēsim iniciatīvu portālā “ManaBalss.lv”, lai šo jautājumu izskatītu augstākā līmenī, parlamentā," akcentē Vanaga.

Izglītības ministre piekrīt, ka diskusija par šo jautājumu būtu jāveido, tomēr viņa nav pārliecināta, vai slodzi bērnudārzā var salīdzināt ar pedagoģisko slodzi skolēnu klases priekšā? Ministre sola tuvākā laikā mainīt darba samaksas formulu kopumā. "Es varu pateikt tikai to, ka “nauda seko skolēnam” princips tiks pārskatīts un tas būs arī viens no aspektiem, kādi darbi, kādas funkcijas un kādi pienākumi tiek iekļauti pedagoga, tai skaitā pirmsskolas, darba apmaksā," saka izglītības un zinātnes ministre Ilga Šuplinska (Jaunā Konservatīvā partija).

Nepieciešamību celt pedagogu darba prestižu un novērst nevienlīdzību, kas pastāv, arodbiedrības šodien pārrunāja arī ar Valsts prezidentu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti