Dienas ziņas

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Mudinās potēties ar izbraukuma vakcināciju

Jauniešus aicina slēgt “asins draudzību”

Izglābt kādam dzīvību kopā – aicina jauniešus nodot asinis

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Slimnīcas nevar iztikt bez asinsdonoriem, tādēļ tiek rīkota kampaņa, lai asins ziedošanas kustībai piesaistītu jauniešus. Viņi tiek aicināti doties nodot asinis kopā un apzināties, ka piedalās kāda dzīvības glābšanā.

Asins ziedotāju vidū pēdējo trīs gadu laikā jauniešu skaits samazinājies par 6%. Vidējais asinsdonora vecums ir 38 gadi. Tāpēc Valsts asinsdonoru centrs cenšas piesaistīt jauniešus. Daudzi, kuri sākuši ziedot studiju laikā, turpina arī pēc tam, par to liecina statistika.

Rīgas Stradiņa universitātē asinis ziedo ap 600 studentu. Universitātes veselības studiju prorektors Guntis Bahs uzsvēra, ka medicīnas studentu vidū ziedošana studiju laikā izkristalizē topošā mediķa misiju – palīdzēt citiem.

"Daloties ar savām asinīm cilvēks dalās ar savu veselību, ar savu dzīves enerģiju, ar savu spēku, ar savu ticību labajam. Un šāda dalīšanās patiešām ir cēla," sacīja Bahs.

Ārsts Kārlis Rācenis pastāstīja, ka arī asinis vēlējies ziedot jau studiju laikā. Uz donoru centru gājis kopā ar saviem studiju biedriem.

"Savā ziņā rodas tāda kā sāncensība – man arī gribās, ja tu esi nodevis, kāpēc es nevaru. Jo, protams, ir reizes, kad tās asinis nevar ziedot, lai arī tu to vēlētos," norādīja ārsts.

Tagad, strādājot par mediķi, viņš apliecina, ka slimnīca bez ziedotājiem nevar iztikt.

"Nepaiet tāda diena slimnīcā, kad netiek pieprasīti desmitiem šo asins komponentu. Ja šo  komponentu nebūtu, ļoti daudz cilvēku būtu miruši. Un ir atsevišķas klīniskas situācijas, kur šie komponenti ir galvenais ārstēšanas veids.

Ir cilvēki, kuriem vajag tieši šīs eritrocītu masas, jo citas iespējas vienkārši nav," stāstīja Rācenis.

Ziedot asinis var kopā. Dažreiz to dara pat randiņa laikā. Uz to mudina asinsdonoru centrs. Tas aicina ņemt līdzi draugus un glābt dzīvības. Katra ziedošanas reize izglābj vidēji trīs cilvēkus.

Tā par donoriem kļuva arī grupa "Sudden Lights". Lēmumu grupas dalībnieki pieņēma, muzicējot donoru godināšanas pasākumā.

"Mēs koncerta laikā arī nosolījāmies nākamā gada laikā vismaz vienu reizi nodot asinis. Nepagāja ne pusgads, un mēs nolēmām, ka tā ir tā diena, kad to izdarīt. Un tajā dienā arī aizgājām, nodevām. Un, protams, mums visiem četriem tas stress sadalījās, un nebija nemaz tik bailīgi beigu beigās.

Tāda silta sajūta, ka tu kādam cilvēkam tiešām esi palīdzējis un varbūt pat izglābis dzīvību,"

stāstīja grupas dalībnieks Mārtiņš Matīss Zemītis.

Tagad grupā dzīvo doma, ka ziedošanai jākļūst par ikgadēju tradīciju. Asinsdonoru centrā arī atgādina, ka ziedojot var saņemt dažādus bonusus un atlaides veikalos. Tāpat ziedojot tiek pārbaudītas vairākas slimības.

"Šim donoram, kurš ziedo asinis, arī ir pozitīvie ieguvumi. Un viens no tiem, ka viņa organisms adaptējas pie neliela asins zuduma ar kaut kādu regularitāti. Lielākoties donori ir cilvēki, kuri regulāri nodod asinis. Un gadījumā, ja viņiem ir trauma un ir asins zudums, viņi daudz labāk adaptējas pie šī asins zuduma nekā cilvēks, kurš nav adaptējies pie asins zuduma.

Ir uzskats, ka tam ir pat pozitīva ietekme uz imūnās sistēmas darbību, ka tas varētu ietekmēt labi tieši mūsu imunitāti," stāstīja ārsts Rācenis.

Atrast tuvāko ziedošanas punktu un pieteikties var asinsdonoru centra interneta vietnē  "Donors.lv".

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti