Sadaļas Sadaļas

Izdota grāmata par vēsturiskajiem uzrakstiem uz Gūtmaņalas sienām

Klājā nācis unikāls novadpētniecības materiāls – Edgara Arāja grāmata „Ko vēsta uzraksti Gūtmaņalā”, kura izdota pateicoties Siguldas novada pašvaldības atbalstam. Grāmatas autors vēstures liecības, kas atstātas uz Baltijā lielākās alas – Gūtmaņalas – sienām izzinājis divdesmit gadu laikā.

Gūtmaņalas apmeklētāji, iespējams, tikušies ar grāmatas autoru Edgaru Arāju, kurš daudzus gadus priecē alas apmeklētājus ar savu blokflautas spēli.

Gūtmaņala ir viens no populārākajiem tūrisma objektiem Latvijā. Tā ir lielākā ala Baltijā — 18,8 m dziļa, 12 m plata, 10 m augsta. Ala sākusi veidoties pēcledus laikmetā, apmēram pirms 10 000 gadu sufozijas procesu ietekmē, ūdeņiem iegraužoties Gaujas svītas devona smilšakmeņos. Gūtmaņala ir sena kulta vieta un vēl līdz pat 19.gadsimta sākumam ļaudis šeit slepeni ziedojuši saviem elku dieviem. Tomēr visspilgtāk ļaužu atmiņās saglabājies stāsts par Turaidas Rozes — Maijas nelaimīgo mīlestību.

„Uzraksti uz smilšakmens atsegumiem un alu sienām ir savdabīga Latvijas kultūrvēsturiskā mantojuma daļa, kas nav vērtējama gluži viennozīmīgi. No vienas puses, skrāpējumu veikšana alās ir postoša un mūsdienās tiek ar likumu sodīta, no otras puses, uzraksti smilšakmens iežos ir sava laika liecības – par dzīvi, sadzīvi, vēsturisko situāciju, tūrisma tendencēm un daudz ko citu. Turklāt gadu gaitā iegravējumi iegūst aizvien lielāku vēsturisko nozīmi un to izzināšana atklāj ne mazums interesantu pagātnes vēstījumu. Edgara Arāja grāmata to spilgti apliecina,” jauno Edgara Arāja grāmatu novērtē tradicionālās kultūras un klinšu rakstu pētnieks Sandis Laime no Latviešu folkloras krātuves.

Edgara Arāja 72 lappušu biezo grāmatu ar divpadsmit Gūtmaņalas vēstījumiem var iegādāties Siguldas novada Tūrisma informācijas centrā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt