Dienas ziņas

Protestē pret augstu atkritumu izvešanas maksu

Dienas ziņas

Vācijā vietējās vēlēšanās pozīciju nostiprina eiroskeptiķi

Izdota grāmata par Grobiņas arheoloģisko ansambli

Izdota grāmata par Grobiņas arheoloģisko ansambli

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Uz iekļūšanu UNESCO Pasaules mantojuma sarakstā nākamgad pretendē Grobiņas arheoloģiskais ansamblis. Tas ietver unikālas autentiskas liecības par iespaidīgu skandināvu apmetni Ālandes upes krastos 7. – 9. gadsimtā. Lai plašākai sabiedrībai būtu iespēja iepazīties ar vēsturnieku un arheologu pētnieciskā materiāla apkopojumu, klajā ir nākusi grāmata. 

100 lappušu biezā grāmata "Grobiņas arheoloģiskais ansamblis" ir autoru kolektīva darbs. Tam pamatā ir vēsturnieku un arheologu izstrādātā zinātniskā sadaļa, kas iekļauta pieteikumā UNESCO Pasaules mantojuma nominācijai. Kā atzīst grāmatas redaktore un tās idejas autore Ilze Kārkliņa, tad svarīgi bijis, lai arī paši grobiņnieki pēc iespējas vairāk un precīzāk uzzina par savas pilsētas unikālajām vērtībām.

"Tad, kad sākās tulkošanas darbi, man palika skumji, ka es to esmu izlasījusi un vēl pieci cilvēki, bet reāli nevienam vairāk nebūs pieejams," sacīja Kārkliņa.

"Pamatmērķis ir sākt un turpināt ar vietējiem iedzīvotājiem, lai mēs paši Latvijā apzināmies to vērtību, kas ir mums  apkārt," norādīja Grobiņas tūrisma kluba "Oga" valdes priekšsēdētājs Raimonds Reinis.

Grobiņas arheoloģisko ansambli veido pilskalns un apmetne, kā arī četri senkapi, kas glabā liecības par skandināvu ieceļotāju un vietējo iedzīvotāju - kuršu - līdzāspastāvēšanu no 7. līdz 9. gadsimtam. Grāmatas viena no vērtībām ir attēli ar atradumiem, kas zemes dzīlēs izrakti lauku darba praksēs un kas glabājas muzejos Liepājā, Rīgā, Sanktpēterburgā. Grāmatā lasāmi jaunākie pētījumi, kā arī apskatāmas unikālas kartes.

"Piemēram, Priediena senkapi, kur var redzēt, kas ir pētīts un kas vēl nav pētīts, tieši apbedījumu vietas. Tie ir unikāli materiāli, kas līdz šim nav bijuši pieejami," norādīja Kārkliņa.

"Tas materiāls, kas šo trīs gadu laikā ir izpētīts, ir radījis ārkārtīgi daudz jautājumu, uz kuriem ir jāmēģina rast atbildes," piebilda izrakumu tehniskais vadītājs Uģis Urtāns.

Interese par Grobiņas arheoloģisko ansambli šovasar augusi acīmredzami. Tas skaidrojums ar pavasarī atklāto Ālandes taku, kas sasaista arheoloģisko kompleksu, gan arī ar Grobiņas iekļaušanu Pasaules vikingu asociācijā. Izdotā grāmata ir vērtīgs ieguvums savas vēstures apzināšanā.

"Tad, kad atbrauc ciemiņi, lai var konkrēti pastāstīt, nevis tikai tā aptuveni, bet ar konkrētiem faktiem un pierādītu informāciju," grāmatas nozīmi aprakstīja grobiņniece Santa Karule.

"Es domāju, ka vēl līdz šim katrs grobiņnieks neapzinās, kas mums zem zemes slēpjas, cik tas ir svarīgi, cik svarīga ir mūsu vēsture. Galu galā bez senčiem mēs nebūtu radušies," uzsvēra grobiņniece Maija Ostele.

Grāmata "Grobiņas arheoloģiskais ansamblis" izdota 1000 eksemplāros.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti