Dienas ziņas

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Izdod grāmatu par Atmodas laiku Iecavā

Izdod grāmatu par atmodas laiku Iecavā

Atzīmējot Latvijas neatkarības atjaunošanas trīsdesmito gadskārtu, izdota grāmata par atmodas laiku Iecavā "Kaut pastalās, bet brīvi". Grāmatas autors, kurš tolaik vēl nemaz nebija dzimis, tajā apkopojis vairāk nekā divdesmit aktīvāko atmodas laika iecavnieku atmiņu stāstījumus.

Par to, ka Latvija reiz bijusi citāda,  pensionētais skolotājs un kādreizējās Griķu deviņgadīgās skolas direktors uzzinājis vien sešpadsmit gadu vecumā, kad vectēvs atklājis savu pagātni.

"Vectēvs bija represētais, viņš bija notiesāts, un tie viņa stāsti pārliecināja. Pārliecību, ka nedzīvojam īstā valstī, man apliecināja 1968. gada notikumi Čehoslovākijā. Tad mēs ar vecotēvu sēdējām pie radioaparāta un klausījāmies ''Amerikas balsi'', un viņš teica: "Dēliņ, tur nāk patiesības balss"," stāsta Augstākās Padomes (AP) deputāts Dainis Vanags, kura atmiņu stāstījums iekļauts grāmatā.

Divdesmit divus gadus vēlāk Dainis Vanags bija viens no tiem AP deputātiem, kuri Latvijai atkal atdeva brīvību, un to mirkli viņš neaizmirsīšot nekad. "Tās siltākās atmiņas ir cilvēku balsis ārpus parlamenta, kad skaitīja. Tādas šaubas bija, bet tā iekšējā pārliecība un runājot savā starpā likās, ir jābūt neatkarībai. Citādi nevar būt," saka Vanags.

Augstākajā Padomē Vanags bija ievēlēts no 111. Iecavas apgabala. Iecavā par Atmodas laika sākumu nosacīti uzskatāma 1987. gadā tolaik vēl komjauniešu iniciēta talka, kurā tika sakopts Iecavas brīvības piemineklis. Gadu vēlāk 1988. gada 18. novembrī pie tā noticis pirmais  mītiņš, kurā piedalījušies ap 1000 iecavnieku. Sagaidot Latvijas neatkarības atjaunošanas 30 gadskārtu, par Atmodas laiku Iecavā izdota arī grāmata. Tās idejas autore ir nu jau aizsaulē aizgājusi tautfrontiete, kuras sapni trīs gadu laikā īstenoja divdesmitgadīgais Maksims Krutikovs ar atbalsta grupu.

"Veidojot grāmatu, iegūta ļoti laba pieredze - nekad nepadoties. Ļoti interesanti bija arī tos atmiņu stāstus lasīt, jo, kad tu lasi, tu reāli iejūties to cilvēku ādā, kuri tajos notikumos ir reāli piedalījušies," skaidro Krutikovs.

Viņa savāktais atmiņu krājums, kas papildināts ar dokumentiem  un publikācijām, ir neliela, bet nozīmīga mantojuma daļa, kas veido gan novada, gan Latvijas vēsturi.             

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti