Panorāma

Panorāma

Panorāma

Ātros kredītus ņem arvien vairāk

VK: izdienas pensiju sistēma jāmaina

Izdienas pensiju sistēmas pārskatīšanu atstāj nākamajai valdībai un Saeimai

Valsts kontrole atkal atgādina par vairākus gadus nerisināto izdienas pensiju jautājumu, aicinot izvērtēt, kurām profesijām pēc noteikta vecuma sasniegšanas patiešām pienākas tiesības saņemt izdienas pensiju.  Taču valdības rīcības plāns neparedz pensiju sistēmas pārskatīšanu, un līdz Saeimas vēlēšanām nekādas izmaiņas nebūs.

Izdienas pensijas ir “zināmā mērā mantojums no padomju laikiem, kad izdienas pensiju sistēma tika izveidota ar mērķi, ka tām profesijām, kurām dažādu iemeslu dēļ šīs personas vairs nespēj turpināt strādāt, tiek piešķirts zināms kompensējums. Tas, ko mēs redzējām šobrīd revīzijā - vairāk nekā 70% izdienas pensiju saņēmēju strādā. Jo ir mainījušies apstākļi. Mainījušies darba aizsardzības apstākļi un citi,” trešdien medijiem norādīja valsts kontroliere Elita Krūmiņa.

Izdienas pensijas vecuma robeža nav mainījusies ļoti ilgu laiku atšķirībā no parastās pensijas, kur vecuma slieksnis nepārtraukti tiek paaugstināts. Izdienas pensija ir ievērojami lielāka nekā vecuma pensija, un tas nav godīgi pret pārējiem iedzīvotajiem.

“Mēs ļoti gribētu, lai šis jautājums nenogulst atvilktnē un beidzot tiek rasts risinājums, ko saprot visa sabiedrība, kas ir vienlīdzīgs un taisnīgs,” sacīja Krūmiņa.

Izvērtējot Latvijas pensiju sistēmu, Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācija norādījusi  -  izdienas pensijas būtu jāiekļauj vispārējā pensiju shēmā, jo gandrīz 40% izdienas pensiju saņēmēji ir jaunāki par 50 gadiem un vairums apvieno darbu ar pensiju.

Šādam izņēmumam nav pietiekams pamatojums. Bet līdz rudenī gaidāmajām Saeimas vēlēšanām nekādu risinājumu, visticamāk, nebūs.  

Premjers Māris Kučinskis (Zaļo un Zemnieku savienība) pateicās Valsts kontrolei par šo jautājumu pacelšanu un atzina, ka tas būs jārisina, taču to nedarīs viņa vadītā valdība, kurai jāizpilda savs rīcības plāns.

Valsts prezidents Raimonds Vējonis uzskata, ka izdienas pensiju jautājums varētu būt nākamās valdības un nākamā parlamenta uzdevums. 

“Manuprāt, ir jābūt plašai diskusijai kopumā par pensiju sistēmu, kas, cik un kāpēc saņem,” norādīja prezidents.

Kategoriski pret jebkādām izmaiņām iebilst Iekšlietu ministrija, kur tiesības saņemt izdienas pensiju ir vairāk nekā trešdaļai amatpersonu ar speciālajām dienesta pakāpēm.

Iekšlietu ministrijas valsts sekretārs Dimitrijs Trofimovs sacīja, ka “ir ļoti skaidra koalīcijas partneru vienošanās par to, ka jebkādas izmaiņas attiecībā uz dienestā strādājošām amatpersonām šobrīd nav atbalstāmas - ne par labu, ne par sliktu šīm amatpersonām”.

Atņemot izdienas pensijas policistiem, glābējiem un robežsargiem, tikšot apdraudēta iedzīvotāju drošība un novedīs pie personāla masveida atvaļināšanās. Šobrīd daudzi saņem izdienas pensiju un turpina strādāt.

Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas deputāts no opozīcijā esošās partijas “Saskaņa” Andrejs Klementjevs uzskata, ka izdienas pensijas nedrīkst pārskatīt un revidēt.

Saeimas Sociālo un darba lietu komisija pērn lūdza Analītikas dienestu izvērtēt visus izdienas pensiju likumus un priekšlikumus, ka izdienas pensijas tiesības būtu piešķiramas arī muitniekiem, finanšu policijas un probācijas dienesta darbiniekiem, bērnudārzu pedagogiem, sporta skolotājiem.  Atzinums, visticamāk, būs zināms septembrī.

Izdienas pensijas kārtējo reizi sabiedrības uzmanības lokā nonāca gandrīz pirms gada, kad to piešķiršanas kārtību asi kritizēja Valsts kontrole

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti