Rīta Panorāma

Intervija ar izglītības un zinātnes ministri Anitu Muižnieci

Rīta Panorāma

Rīta Panorāma

Intervija ar Valsts policijas priekšnieku Armandu Ruku

Izbeidz kriminālprocesu par vīrieša nāvi pēc smagajiem apdegumiem Tukumā; nozieguma nav bijis

Valsts policija izbeigusi kriminālprocesu, kas tika uzsākts pēc tam, kad Tukumā smagus apdegumus guva 29 gadus vecs vīrietis, kurš pēcāk slimnīcā nomiris, Latvijas Televīzijas raidījumā "Rīta Panorāma" apliecināja policijas šefs Armands Ruks, norādot – izmeklēšanā secināts, ka homofobiska uzbrukuma vai novešanas līdz pašnāvībai nebija.

Ruks raidījumā sacīja, ka vīrietis aizdedzinājās pats, par ko liecina izmeklēšanas laikā gūtie pierādījumi, piemēram, ieraksti no videonovērošanas kamerām, pirkstu nospiedumi un bioloģiskā materiāla pēdas uz šķiltavām, degšķidruma pudeles.

Traģiskā notikuma brīdī vīrietis arī bijis 1,75 promiļu alkohola reibumā.

Ruks arī norādīja, ka nekas neliecina par novešanu līdz pašnāvībai, un vīrieša motīvi bijuši citi, tomēr viņš neatklāja, kādi tieši.

"Mums ir skaidrs, kāpēc tas ir noticis," piebilda Ruks, norādot, ka Valsts policija tuvākajā laikā sniegs tik detalizētu informāciju, cik vien tas ir iespējams.

Policija paziņo par izmeklēšanā secināto 

"Rūpīgas izmeklēšanas laikā šī gada 21. septembrī kriminālprocesā tika pieņemts gala lēmums un kriminālprocess ir izbeigts, jo nav konstatēts noziedzīgs nodarījums, kas būtu vērtējams kā homofobisks uzbrukums vai saistīts ar neiecietību vai novešanu līdz pašnāvībai," pavēstīja policijā.

"Valsts policijas izmeklētāji šajā kriminālprocesā ir izdarījuši visu, lai noskaidrotu šīs traģēdijas iemeslus. Tika pārbaudīta katra versija, apstākļi un fakti, kas varēja būt saistīti ar šo notikumu Tukumā," norādīja Ruks.

Izmeklēšanā tika nopratinātas 45 personas, veiktas trīs aptaujas, 14 apskates, tajā skaitā arī video un audio, sešas, tostarp kompleksās, ekspertīzes, eksperimenti, kā arī virkne citu izmeklēšanas, tajā skaitā speciālās izmeklēšanas darbību, uzskaitīja policija.

Likumsargi notikuma vietā izņēma virkni priekšmetu, kas bija noderīgi izmeklēšanā. Tajā skaitā elektrisko cigareti, šķiltavas, degšķidruma pudeli, kas atradās cietušā datora somā, un izdedžus.

Vienlaikus tika pieprasīta informācija no dažādu iestāžu videonovērošanas kamerām, kuras ļāva izmeklēšanā gūt dažādus pierādījumus, tostarp apstiprināt faktu, ka persona pati ir vēlā nakts stundā iegādājusies degšķidrumu, pēc kā uzreiz devusies mājup.

Policija izmeklēšanā kompleksi analizēja visus iegūtos materiālus un informāciju, tostarp gan personas pārvietošanās maršrutu un tajā pavadīto laiku, gan iegūto video un audio kameru ierakstus, gan iegūtās liecības u.c, skaidroja likumsargi.

Vienlaikus tika uzsākta arī dienesta pārbaude saistībā ar informāciju, ka policija it kā nav pienācīgi reaģējusi uz bojā gājušā iepriekšējiem iesniegumiem par draudiem veselībai un dzīvībai. Dienesta pārbaudē netika konstatēti fakti par Tukuma policijas darbinieku nolaidību. Tika gūti pierādījumi, ka notikušajam Tukumā nav arī absolūti nekādas saistības ar pērn policijā saņemto iesniegumu, kad cietušais vērsās policijā par draudu izteikšanu.

Izmeklēšanā iegūtais pierādījumu kopums liecina, ka šajā gadījumā nav noticis noziedzīgs nodarījums, tajā skaitā tāds, kas būtu vērtējams kā homofobisks uzbrukums vai saistīts ar neiecietību vai novešanu līdz pašnāvībai. Valsts policija ir guvusi pierādījumus, ka šis traģiskais negadījums ir bijusi pašnāvība, kuras iemesls ir personīgi motīvi sadzīves attiecību kontekstā, teikts Valsts policijas paziņojumā.

Līdz ar to pēc rūpīgas izmeklēšanas ciešā prokuratūras uzraudzībā 2021. gada 21. septembrī kriminālprocesā pieņemts gala lēmums un kriminālprocess ir izbeigts. Šāds lēmums pieņemts, pamatojoties uz Kriminālprocesa likuma 377. panta pirmo punktu – nav noticis noziedzīgs nodarījums.

"Kad notiek gadījumi, kas satricina sabiedrību, visi gaida ātru un tūlītēju rezultātu. Vienlaikus daudziem šķiet nesaprotami, kādēļ netiek stāstītas policijai zināmas detaļas. Vēlos atgādināt, ka kriminālprocesu izmeklēšana ir precīzs un specifisks darbs, turklāt tas nevar būt publisks. Tikai tad, kad izmeklēšana ir pabeigta vai izmeklēšanā nav apstākļu, kas liegtu par to runāt publiski, policija ir gatava atklāt detaļas. Šis gadījums publiski parādīja arī daļas sabiedrības negatīvo pusi neiecietības veicināšanā, kas faktiski robežojās ar naida runu," skaidroja Ruks.

Tāpat policijas paziņojumā sacīts: "Valsts policija saprot sabiedrības, mediju un amatpersonu interesi par notikumiem, kas raisījuši rezonansi, izmeklēšanu. Tomēr policija aicina ikvienu būt saprotošiem, pacietīgiem un ļaut policijai veikt savu darbu, papildus neapgrūtinot to. Šis gadījums ir piemērs, kad pārsteidzīga reakcija, apstākļu nenoskaidrošana un nepacietība ir rezultējusies skaļos, nepatiesos apgalvojumos."

KONTEKSTS:

Traģiskais incidents Tukumā, kad smagus apdegumus guva 29 gadus vecs vīrietis, notika 2021. gada aprīlī. Traumu rezultātā vīrietis slimnīcā mira. Sākotnēji izskanēja bažas par homofobisku uzbrukumu, taču vēlāk likumsargiem radās aizdomas, ka vīrietis aizdedzinājies pats, tāpēc tika izmeklēta novešana līdz pašnāvībai un kādu personu iespējamie draudi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt