Panorāma

Lielās pilsētas modernizēs autobusus

Panorāma

Piemin 1949. gada deportāciju upurus

Dainis Īvāns aicina saglabāt dzīvnieku cirku

Īvāns uzrunājis Saeimas deputātus saglabāt dzīvnieku cirku

Atmodas laika līderis Dainis Īvāns personīgi uzrunājis vairākus Saeimas deputātus, aicinot balsot pret grozījumiem Dzīvnieku aizsardzības likumā, kas paredz aizliegt savvaļas dzīvnieku izmantošanu cirka izrādēs. Viņaprāt, cirkam ir būtiska loma savvaļas dzīvnieku populācijas saglabāšanā, savukārt dzīvnieku dresētājiem – zvēru uzvedības izpētē. 

Aptuveni pirms mēneša valdība vienojās virzīt apstiprināšanai Saeimā Zemkopības ministrijas sagatavoto likumprojektu, kas paredz aizliegt dzīvnieku izmantošanu cirka izrādēs. Šonedēļ organizācija “Dzīvnieku brīvība” arī iesniedza deputātiem 26 000 cilvēku parakstītu petīciju “Par cilvēcīgu cirku”.

Tomēr grozījumus dzīvnieku aizsardzības likumā, kas paredz aizliegt savvaļas dzīvnieku izmantošanu cirka izrādēs, šonedēļ neatbalstīja Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, reģionālās un vides politikas komisija. Par aizliegumu nobalsoja vienīgi trīs deputāti, viens bija pret, bet pieci balsojumā atturējās.

Viens no šiem deputātiem – “Vienotības” frakcijas priekšsēdētājas vietnieks Edvards Smiltēns, kurš skaidro: “Likumprojekts ir dīvaini salikts kopā ar dažādām direktīvām un līdz ar to prasīja steidzamību un neļāva šo jautājumu izdiskutēt pilnā apmērā.”

Viņš arī norāda uz Daiņa Īvāna rakstīto, kas notiks ar Rīgas cirka pašu ēku.

“Ja cirkā vairāk neizmanto dzīvniekus, mans jautājums bija, ka funkcionāli šīs telpas kļūst liekas,” pauž deputāts.

Atmodas laika līderis Dainis Īvāns tiešām nosoda ieceri aizliegt dzīvnieku izmantošanu cirka izrādēs. Viņš arī atzīst, ka uzrunājis vairākus deputātus, aicinot balsot pret aizliegumu: “Jā, es runāju, es aicināju vairākus deputātus pievērst tam uzmanību. Tā jau man nav ne manifestēšanās, nekas tamlīdzīgs. Vienu reizi, skatoties visas muļķības, kas apkārt skan, man arī gribējās pateikt savu viedokli. Es domāju, ka tā ir absolūta dzīvnieku bendēšana un pret jebkādām dzīvnieku tiesībām un dzīvnieku brīvībām.

Ja kaut kāda savvaļas dzīvnieku populācija vēl pasaulē ir saglabājusies, tas ir pateicoties cirkiem un zoodārziem, jo viņiem taču nav, kur dzīvot.

Gan cirkos, gan zoodārzos dzīvniekus pavairo. Un, pateicoties dzīvnieku dresētājiem, arī dzīvnieku uzvedība ir iepazīta. Un cilvēki saprot, kas tas dzīvnieks tāds ir.”

Zemkopības ministrijā gan kategoriski noliedz, ka grozījumi likumā attiektos arī uz zoodārziem. Tos atbalstījis Saeimas deputāts Ingmārs Līdaka (Zaļo un zemnieku savienība), kurš norāda – aizliegums būtu ļoti būtisks tieši šobrīd. “Šajā laikā, kad pastāvīga cirka telpu nebūs, pa Latviju ceļos ceļojošās trupas, kurās dzīvnieku labturības pasākumi tiek nodrošināti vēl sliktāk, nekā to var izdarīt pastāvīgā cirka uzturēšanās vietā,” norāda deputāts.

Lai arī komisija likumprojektu nav atbalstījusi, nākamnedēļ to skatīs arī parlamenta sēdē. Neatkarīgi no balsojuma iznākuma, cirks bez dzīvniekiem ir Kultūras ministrijas uzstādījums un jaunā Rīgas cirka direktore Ināra Kehre ir gatava to īstenot: “Es eju solīti tālāk – ja mēs veidojam stratēģiju, kur mēs neizmantojam savvaļas dzīvniekus,

mēs varam veidot stratēģiju, kur mēs neizmantojam dzīvniekus vispār.”

Izrādes vēsturiskajā cirka ēkā remontdarbu dēļ gan nenotiks vēl aptuveni piecus gadus. Tikmēr cirks uzstāsies brīvdabas festivālos un citās pagaidu mājās.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti