Panorāma

Lielās pilsētas modernizēs autobusus

Panorāma

Panorāma

Dainis Īvāns aicina saglabāt dzīvnieku cirku

Īvāns uzrunājis Saeimas deputātus saglabāt dzīvnieku cirku

Atmodas laika līderis Dainis Īvāns personīgi uzrunājis vairākus Saeimas deputātus, aicinot balsot pret grozījumiem Dzīvnieku aizsardzības likumā, kas paredz aizliegt savvaļas dzīvnieku izmantošanu cirka izrādēs. Viņaprāt, cirkam ir būtiska loma savvaļas dzīvnieku populācijas saglabāšanā, savukārt dzīvnieku dresētājiem – zvēru uzvedības izpētē. 

Aptuveni pirms mēneša valdība vienojās virzīt apstiprināšanai Saeimā Zemkopības ministrijas sagatavoto likumprojektu, kas paredz aizliegt dzīvnieku izmantošanu cirka izrādēs. Šonedēļ organizācija “Dzīvnieku brīvība” arī iesniedza deputātiem 26 000 cilvēku parakstītu petīciju “Par cilvēcīgu cirku”.

Tomēr grozījumus dzīvnieku aizsardzības likumā, kas paredz aizliegt savvaļas dzīvnieku izmantošanu cirka izrādēs, šonedēļ neatbalstīja Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, reģionālās un vides politikas komisija. Par aizliegumu nobalsoja vienīgi trīs deputāti, viens bija pret, bet pieci balsojumā atturējās.

Viens no šiem deputātiem – “Vienotības” frakcijas priekšsēdētājas vietnieks Edvards Smiltēns, kurš skaidro: “Likumprojekts ir dīvaini salikts kopā ar dažādām direktīvām un līdz ar to prasīja steidzamību un neļāva šo jautājumu izdiskutēt pilnā apmērā.”

Viņš arī norāda uz Daiņa Īvāna rakstīto, kas notiks ar Rīgas cirka pašu ēku.

“Ja cirkā vairāk neizmanto dzīvniekus, mans jautājums bija, ka funkcionāli šīs telpas kļūst liekas,” pauž deputāts.

Atmodas laika līderis Dainis Īvāns tiešām nosoda ieceri aizliegt dzīvnieku izmantošanu cirka izrādēs. Viņš arī atzīst, ka uzrunājis vairākus deputātus, aicinot balsot pret aizliegumu: “Jā, es runāju, es aicināju vairākus deputātus pievērst tam uzmanību. Tā jau man nav ne manifestēšanās, nekas tamlīdzīgs. Vienu reizi, skatoties visas muļķības, kas apkārt skan, man arī gribējās pateikt savu viedokli. Es domāju, ka tā ir absolūta dzīvnieku bendēšana un pret jebkādām dzīvnieku tiesībām un dzīvnieku brīvībām.

Ja kaut kāda savvaļas dzīvnieku populācija vēl pasaulē ir saglabājusies, tas ir pateicoties cirkiem un zoodārziem, jo viņiem taču nav, kur dzīvot.

Gan cirkos, gan zoodārzos dzīvniekus pavairo. Un, pateicoties dzīvnieku dresētājiem, arī dzīvnieku uzvedība ir iepazīta. Un cilvēki saprot, kas tas dzīvnieks tāds ir.”

Zemkopības ministrijā gan kategoriski noliedz, ka grozījumi likumā attiektos arī uz zoodārziem. Tos atbalstījis Saeimas deputāts Ingmārs Līdaka (Zaļo un zemnieku savienība), kurš norāda – aizliegums būtu ļoti būtisks tieši šobrīd. “Šajā laikā, kad pastāvīga cirka telpu nebūs, pa Latviju ceļos ceļojošās trupas, kurās dzīvnieku labturības pasākumi tiek nodrošināti vēl sliktāk, nekā to var izdarīt pastāvīgā cirka uzturēšanās vietā,” norāda deputāts.

Lai arī komisija likumprojektu nav atbalstījusi, nākamnedēļ to skatīs arī parlamenta sēdē. Neatkarīgi no balsojuma iznākuma, cirks bez dzīvniekiem ir Kultūras ministrijas uzstādījums un jaunā Rīgas cirka direktore Ināra Kehre ir gatava to īstenot: “Es eju solīti tālāk – ja mēs veidojam stratēģiju, kur mēs neizmantojam savvaļas dzīvniekus,

mēs varam veidot stratēģiju, kur mēs neizmantojam dzīvniekus vispār.”

Izrādes vēsturiskajā cirka ēkā remontdarbu dēļ gan nenotiks vēl aptuveni piecus gadus. Tikmēr cirks uzstāsies brīvdabas festivālos un citās pagaidu mājās.

19 komentāri
..
Nav man viedokļa par tiem dzīvniekiem - daļa taisnības abās nometnēs, bet man savukārt ir komentārs par cirka remontdarbiem - PIECI GADI???!! Viņiem vajag piecus gadus, lai uztaisītu kapitālo remontu mūsu mikroskopiskajā cirka ēkā?! Rietumeiropas valstīs cilvēki uzbūvē veselas desmitu tūkstošu apmeklētāju lielas manēžas un stadiouns pa pusgadu, kamēr pie mums Lemberga privātmājas izmēra cirku cels piecus gadus? :D Nu vienkārši vāks... Izsmiekls.
systemic
Kas tie par rgumentiem Īvānam? Kā var nosaukt tādas Trampa cienīgus aplamus faktus ? "Savvaļas dzīvnieku populācija saglabājusies pateicoties cirkiem un zoodārziem." Tās vienkārši ir muļķības. Dzīvniekiem vajadzīgas savvaļas dzīvotnes - meži, pļavas, ūdeņi, nevis cirki vai zoodārzi. Rezervāti un dzīvnieku dzīvotņu saglabāšana ir palīdzējusi tos saglabāt, nevis cirks... Zoodārzs vēl tiešām daļēji palīdz uzturēt daļu no reto dzīvnieku populācijām, bet cirks noteikti nē. Turklāt dresētāji pēc definīcijas nevar būt saudzīgi pret dzīvniekiem, jo tiem tie ir jāsoda, ja tie nepakļaujas dresūrai. Nemaz nerunāsim par to kādos apstākļos (šaurība, nepiemēroti būri utt.) tiek turēti šie dzīvnieki. Vai tik te atkal nav kādas slēptās ekonomiskās intereses.. Žurnālisti varēja ko noskaidrot un informēt sabiedrību, ne tikai atreferēt Īvāna vārdus.
xx
Arī visus suņus jāpalaiž brīvībā, nav ko dzīvokļos vai mājās turēt, lai skrien uz mežu un meklē sev pārtiku. Un klēpja sunīšu selekcionārus vispār vajag.... nedrīkst rakstīt, ko ar viniem izdarīt, tas skaitīsies aicinājums uz vardarbību, priekš kam tāda suņu imitācija selekcionēta. Un aizliegt suņu dresūru, kādi piedzimuši, tādi lai klaiņo. Un protams, arī robežsargiem nekādus suņus, lai ošņā paši.
Mjā..
Pilnīgi piekrītu Īvānam. Pats uz cirku neeju, un neesmu tā cienītājs, bet agresīvo dzīvnieku tiesību aizstāvju uzbrukumi cirkam ir tikpat dumji kā ļauni dzīvnieku dresētāji. ja dresētējs grib izveidot labu cirka numuru, viņš to var panākt tikai ar pacietību un labestību, un labi rūpētes par savu audzināmo ir viņa vistiešākā arī materiālā ieinteresētība. Visas pasaules nelaimes nāk no agresīvajiem pasaules glābējiem un lāpītājiem - komunistiem, anarhistiem, nacistiem, zaļajiem, zilajiem, sarkanajiem, brūnajiem etc.
Sarma
Izrādās, ka mums tik daudz speciālistu. Dikti dzīvniekus aizstāv, taču rupji nozākāt kādu, kas izsaka savu viedokli, tas viņiem netraucē. Toties pilnīga taisnība par Rīgas Centrāltirgu. Tādas cūcības tur nebija pat padomijas laikā. Tas ir Saskaņas vadības rezultāts. Ja jau vadonis viņam un viņa ciltsbrāļu raksturīgo lamāšanos un stilu saziņā var ieviest RD, tad centrāltirgu pārvērst par cūku kūti- sīkums. Kādu laiku atpakaļ iegriezos - šausmas!
s
Nevarētu teikt, ka man jebkad cirkā būtu patikuši tīģeri , panteras utm., bet zirgi ir speciāli tam audzināti, ziloņi vispār ir strādnieki, suņus dresē visur, ērgļus, vanagus arī, bet galvenais - dzīvnieki jau vairāk nepaliks, nu viņus nošaus, jaunus nemeklēs, līdzīgi - ja visi neēdīs gaļu, tos lopus vienkārši neaudzēs. Rezultāts būs tāds pats.
>.
Daba nespēj noregulēt to, ko cilvēks iz izjaucis, tieši tāpēc ir pienācis laiks atjēgties. Invazīvās sugas rodas pārsvarā cilvēku darbības rezultātā - izspiežot sugas no viņu ierastās teritorijas, protams, arī cilvēka izraisīto klimata izmaiņu rezultātā dzīvnieki sāk migrēt. Par bebriem - viņi nav nekāda jūsu izdomāta "parazītsuga". Pirms runājat, parunājiet ar speciālistiem, kas atzīst, ka ir vietas, kur bebru patiešām ir par daudz, bet ir vietas, kur viņi ir normas robežās, jo bebru izplatība tiešā mērā ir saistīta ar zemes apkopšanas kvalitāti. Un tas, ka jūs cirkā neko sliktu neredzat, nenozīmē, ka arī citi neko neredz.
.
ja daba tiešām tā regulētu to skaitu, nebūtu tā, ka atsevišķas sugas kļūst par invazīvām, BET citas par parazītsugām kā bebri Latvijā vai āpši lielbritānijā. neredzu neko sliktu, ja cirkū izmanto ponijus, papagaiļus vai roņus.
> s
Vispār jau dzīvnieku skaitu regulē nevis cilvēks, bet daba, kurā dzīvniekiem jāatrodas. Ja ir kas dzirdēts par barība ķēdi, tas tas notiek tādā veidā, kādā to apraksta skolas bioloģijas grāmatās. No dabas dzīvnieki izzuduši tieši tāpēc, ka ir cilvēki, kas domā, ka ziloņi ir domāti, lai strādātu un stāvētu uz galvas, bet tīģeri un panteras tāpēc, lai visu mūžu cirkā lēkātu uz pakaļkājām.
...
...idiots!!!
Laura Žukovska
Kā var izprast dzīvnieka dabu, redzot kā lauva lec cauri degišu riņķi vai lācis dejo? Kas ir tās sugas, kuras cirki ir saglabājuši? Nu kā viens Latvijas inteliģences pārstāvis var šādi murgot?
hmmmm
Jūs vairāk palasiet par cirkiem pasaulē..tad rakstiet savus komentārus...
Neslāvs
Kam vajag, lai dodas uz Centrāltirgu. Visīstākais dzīvnieku cirks...
Juris
Cilvēks jau arī ir dzīvnieks. Tad jau laikam Īvāns tur gatavojas uzstāties.
Zilonis
Vecums acīmredzami nenāk viens... nevarēju iedomāties, ka pienāks diena, kad Īvāns ar tādiem izteicieniem padarīs sevi par apsmieklu...Tiešām žēl, ka cilvēks, kuram acīmredzami par šo tēmu nav ne mazākās sapratnes un zināšanu nevis lasa, izglītojas, pārrunā ar biologiem un dzīvnieku ētikas jautājumu pārzinātājiem, bet ar savu subjektīvo un galēji glupo ieskatu par pasaules kārtību vēl visādi popularizē. Savukārt no politiskās skatuves praktiski jau aizgājušās partijas deputāta Smiltēna kungam paldies par neslēpto nesakarīgo murmināšanu, vismaz te nekādu pārsteigumu.
> Hmmm
Runa šajā gadījumā ir par dzīvniekiem, nevis cirka ēku un tā funkcionalitāti. Aiziet no jautājuma būtības - šajā gadījumā Dzīvnieku aizsardzības likuma grozījumiem - un aizbildināšanās ar vajadzību "diskutēt" par pilnīgi citu tēmu - tā ir politiķu raksturīgākā iezīme. Atgādināšu, ka par šo tēmu sabiedrībā aktīvas diskusijas notiek jau vismaz vairāk kā gadu - ja politiķi tas patiešām interesētu, viņam būtu gan visa informācija, gan savs noteikt viedoklis.
Hmm
Lai ko domātu par Vienotību vai šo jautājumu, dzīve būtu daudz labāka, ja būtu vairāk deputātu, kas tā "nesakarīgi murminātu", nevis balsotu par bezsakarīgiem un līdz galam neizvērtētiem likumprojektiem
Mamuts
Baumo ka Īvāna sieva esot zooloģe. Secinājums - viņš mēģina sievai ieriebt, vai arī sieva ir ļauns zoologs.
afdsg
dainis īvāns ir losis.
Pievienot komentāru
Komentēt vari ar kādu no saviem sociālo mediju profiliem
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti