Panorāma

R.Vējonim pirmā vizīte Briselē prezidenta statusā

Panorāma

Parakstīs vienošanos par Polijas–Baltijas gāzes vadu

Deputāti tiekas ar Latvijas musulmaņu pārstāvjiem

Islāma kultūras centrā lēš – pēc 50 gadiem Latvijā ieviesīs šariata likumus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Ar mērķi atbraukt uz vietas un redzēt pašiem, nevis tikai klausīties nostāstus Saeimas deputāti no Pilsonības un migrācijas lietu komisijas trešdien, 14.oktobrī, devās uz Latvijas Islāma kultūras centru. Lai gan musulmaņu pārstāvji bija gandarīti, ka deputāti parādījuši piemēru pārējai Latvijai, kā nepastarpināti iepazīt musulmaņus, daļa deputātu arī pēc viesošanās redzēto uztvēra piesardzīgi.

Visiem, kas ienāk Islāma kultūras centrā, jāievēro nama tradīcijas - jānovelk apavi un jāsēž uz grīdas. Tā stundas garumā deputāti  centra pārstāvjiem uzdeva jautājumus gan par centra darbību, gan iespējām būt starpniekiem starp islamticīgajiem patvēruma meklētājiem un pārējo Latvijas sabiedrību.

Islāma centrā uzsvēra, ka praktizējoši musulmaņi ar agresiju šeit nenāks un arī pie sevis neko tādu nepieļaušot. “Ja šeit parādās kādi cilvēki, kas meklē iespēju paskraidīt ar automātu, jo mediji veiksmīgi ir izveidojuši tādu tēlu, ka ja gribi skraidīt ar automātu, pieņem islāmu un tevi aizsūtīs kaut kur maksāt naudu, un tu varēsi šaut cilvēkus, tad viņi ātri saprot, ka te nav tā vieta,” saka Islāma kultūras centra pārstāvis Roberts Klimovičs.

Tomēr arī centra pārstāvju publiskie izteikumi vērtēti pretrunīgi. Piemēram “Neatkarīgajā Rīta Avīzē” intervijā paustais, ka pēc 50 gadiem Latvija būs musulmaņu valsts. Arī trešdien centra pārstāvis Roberts Klimovičs no tā neatkāpās, jo musulmaņiem gluži vienkārši dzimstot vairāk bērnu: “Un mediji var to dažādi griezt, var cepties, var vārīties, bet pēc 50 gadiem demokrātiskā ceļā vairākums latviešu ievēlēs parlamentu, kas ieviesīs šariata likumus. Un mēs uz to ejam, un tur nav ne vardarbības, nekā. Mēs vienkārši audzinām savas ģimenes. Tur vienkārši jāpieņem, ka, ja latvieši grib kaut kā citādāk, latviešiem ir jāveido spēcīgākas ģimenes, jādzemdina vairāk bērnu.”

Diskusijas raisījās arī ar deputātu Hosamu Abu Meri par to, vai īsti islamticīgie ir tikai praktizējoši musulmaņi, kas nāk arī uz šo  centru. Abu Meri uzsvēra, ka musulmanis reliģiju var praktizēt arī viens pats savās mājās: “Tas ir veids, kas notika ar radikalizāciju islāma pasaulē, ka piemēram imams vai galvenā reliģiskā figūra pasaka - jūs, kas nākat aiz manis lūgt Dievu, jūs esat ticīgi un pārēji ir slikti. Līdz ar to ir konflikts, un ir karš. Līdz ar to Latvijā nevajadzētu būt tādām lietām.”

Deputāts atzina, no vienas puses, ir labi, ka ir šo reliģiju praktizējoši cilvēki, taču jābūt tolerantiem. “Bet, ja mēs sākam runāt, biedēt sabiedrību ar šariatu - 50 gadi un visi būs musulmaņi, - tas ir aplam un nepieņemami. Un es kā Arābu kultūras centra pārstāvis Latvijā gribu pateikt, ka arābi, kas dzīvo Latvijā - gan kristieši, gan musulmaņi - viņi ir normāli, ticīgi cilvēki. Šodien tā bija mana sajūta, ka jāmaina viņu runāšana. Varbūt viņi tā nedomā, bet tā skanēja,” sacīja Abu Meri.

Komisijas vadītājs Ilmārs Latkovskis (Nacionālā apvienība) pēc sēdes bija atturīgs. Viņš sacīja, ka jāiepazīst visas organizācijas, kuras var būt tilts ar citas kultūras cilvēkiem, kas būs arī patvēruma meklētāju vidū: “Daudz jau to organizāciju nav. Šī ir viena no tām. Es domāju, nevajag pārspīlēt, viņi pārāk lielu daudzumu nevar uzņemt, palīdzēt iejusties, bet dažiem cilvēkiem noteikti, un tas jau ir daudz.''

Islāma kultūras centra apmeklētāju skaits gan  jau tagad pieaugot, tādēļ  iecerēta pārcelšanās uz lielākām telpām, ko pagaidām kavē grūtības jauno ēku nodot ekspluatācijā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti