Irānas diplomāts: Ženēvas vienošanās izpilde ir iespēja vairot savstarpējo uzticēšanos

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Cerams, ka nesenā panāktā sākotnējā vienošanās starp Irānu un pasaules lielvarām būs pamats visaptverošam līgumam par Teherānas kodolprogrammu, taču „par to neviens nevar būt drošs." Uz to piektdien norādīja Irānas ārlietu ministra vietnieks Eiropas un Amerikas lietās Madžids Taktu Ravanči, kurš ieradies Latvijā. Viņš atzīst, ka gaidāms smags darbs, bet norāda, ka vienošanās īstenošanas process būs iespēja veicināt uzticēšanos starp abām pusēm. Vienlaikus Irāna solīja kodolprogrammas ierobežošanu sākt līdz janvārim.

Viens no Irānas delegācijas pārstāvjiem sarunās ar pasaules lielvarām par Teherānas kodolprogrammu, augsta ranga diplomāts, Irānas ārlietu ministra vietnieks Eiropas un Amerikas lietās Madžids Taktu Ravanči ir ieradies vizītē Latvijā. Tiekoties ar ārlietu ministrijas valsts sekretāru Andreju Pildegoviču, abi pārrunājuši potenciālās starpvalstu sadarbības iespējas, taču liela uzmanība bija pievērsta arī Irānas kodolprogrammas jautājumam.

Pagājušajā nedēļas nogalē Ženēvā, Irāna un P5+1 grupa- ANO Drošības padomes piecas pastāvīgās dalībvalstis un Vācija, panāca nozīmīgu pagaidu vienošanos. Saskaņā ar to noteikts sešu mēnešu periods, kurā Teherāna apņemas ierobežot savu kodolprogrammu apmaiņā pret atbilstošiem starptautisko sankciju atvieglojumiem. Irānas sūtnis ANO Starptautiskajā Atomenerģētikas aģentūrā šodien paziņoja, ka vienošanos Teherāna sāks pildīt decembra beigās vai janvāra sākumā.

Pēc tikšanās ar Irānas ārlietu ministra vietnieku Pildegovičs norādīja, ka panāktā vienošanās ir „ļoti labs sākums turpmākām sarunām", un mērķis ir panākt, lai Teherāna skaidri uzņemas saistības programmu neizmantot kodolieroču iegūšanai:

„Mēs ļoti ceram, ka šī vienošanās dos rezultātus. Esam ieinteresēti starplaikā attīstīt dialogu. Tuvākās ES ārlietu padomes dienaskārtībā būs arī jautājums par sankciju režīma pārskatīšanu. Mēs ceram, ka šo sešu mēnešu laikā izdosies panākt pietiekami noturīgu progresu, un ceram, ka pārredzamā nākotnē mēs nonāksim līdz visaptverošam dokumentam."

Irāna allaž uzstājusi, ka kodolprogramma paredzēta tikai miermīlīgiem mērķiem. Ārlietu ministra vietnieks Eiropas un Amerikas lietās Madžids Taktu Ravanči uzsvēra, ka šis būs pārbaudes laiks abām pusēm, lai Ženēvas vienošanās tiktu izpildīta, liekot pamatu visaptverošam līgumam. Paužot cerību, ka tā notiks, viņš tomēr piebilst, ka „par to neviens nevar būt drošs." Pēc vairāku gadu ilgām saspīlētām attiecībām, sarunā ar Latvijas Radio Ravanči arī uzsvēra, ka šī ir iespēja vairot savstarpējo uzticēšanos:

„Kādu laiku starp abām pusēm ir bijis uzticēšanās trūkums. [Bet] mums ir izdevies panākt pašreizējo vienošanos, un tas ir liels panākums abām pusēm. Sešu mēnešu periods, kuru mēs pavadīsim īstenojot pirmo soli, ir laba iespēja abām pusēm parādīt, ka mēs darām visu iespējamo, lai to paveiktu. Šis ir savstarpējās uzticēšanās veidošanas process, un tāpēc ceram, ka varam virzīties uz priekšu pa šo ceļu."

Uzticēšanās ir viens no atslēgvārdiem. Un pēc gadiem ilgas kareivīgas retorikas no Teherānas puses, īpaši bijušā prezidenta Mahmuda Ahmadinedžada personā, Irānai noteikti neuzticas Izraēla, kas vienošanos par sankciju mīkstināšanu nosaukusi par vēsturisku kļūdu. Ravanči norāda, ka „visa starptautiskā sabiedrība atbalstījusi šo procesu", un pauda, ka Izraēlai vajadzētu atteikties no centieniem to kavēt.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti