Panorāma

Kompensācijās izmaksāti 3,5 miljoni

Panorāma

Latviešu Pagaidu Nacionālajai padomei – 100

Vairāki zīdaiņi no Kapseļu ielas varētu nokļūt ģimenēs

Ir cerības par vairāku Kapseļu ielas bērnunama zīdaiņu nokļūšanu ģimenē

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Pēc LTV raidījuma “Aizliegtais paņēmiens” un Latvijas Radio eksperimenta un aicinājuma atrast īstās mājas Kapseļu ielas zīdaiņu namā esošajiem mazuļiem ar bāriņtiesām ir sazinājušās vairākas audžuģimenes, bet viņu lietas joprojām tiek izskatītas, un nākas secināt, ka process bērna nokļūšanai ģimenē ir ļoti ilgs.     

Aizvadīto trīs nedēļu laikā par Rīgā, Kapseļu ielā, aprūpes centrā esošajiem zīdaiņiem interese ir bijusi liela. Taču pagaidām mājās nokļuvis viens gadu un 3 mēnešus vecais puisītis. Pirms trīs dienām ar Rīgas bāriņtiesas lēmumu bērna tēvam atjaunotas pārtrauktās aizgādības tiesības un viņš atgriezies mājās.

Interesi par meitenīti, kas dzimusi pirms gada, izrādījusi viņas tante. Bērniņš ģimenei atņemts maijā. Tante konkrētu atbildi nav sniegusi, no ārzemēm atgriezīšoties pavasarī. Iespējams, šo neskaidrību dēļ meitenīte joprojām nav nokļuvusi ģimeniskā vidē. Rīgas bāriņtiesā norāda – pēc pēdējās sarunas ar tanti audžuģimene bērnam tomēr tikšot meklēta.

Ar puisīti, kas dzimis pirms gada, novembra vidū tikusies audžuģimene, kas vēlējusies bērniņu uzņemt. Nākamais ieraksts bērna lietā liecina, ka vēl pēc divām nedēļām sasaukta bāriņtiesas sēde par iespējamo aizbildņa iecelšanu bērnam. Ja aizbildni neiecels, bāriņtiesa lems par bērna ievietošanu audžuģimenē.

Aprīlī dzimušajai meitenītei tiek veiktas vairākas smagas operācijas. Viņa joprojām ir institūcijā, kur uzturas kopš dzimšanas. Bāriņtiesa lēmusi celt prasību tiesā par aizgādības tiesību atņemšanu mātei.

Interesi par meitenīti no Dobeles novada pašvaldības izrādījušas divas audžuģimenes. Meitenītes dvīņumāsa ar mazākām veselības problēmām ir adoptēta, bet meitenīte joprojām nav nokļuvusi ģimenē. Meitenītei ir divi gadi un trīs mēneši. Potenciālā audžuģimene no Alūksnes interesi par bērnu izrādīja jau novembra sākumā.

“Es labprāt ņemtu un dzīvotos ar to bērniņu pa māju, jo pirmais bija tā, ka es nezināju to veselību. Veselību tagad arī es zinu. Es tā visu parēķināju, ka, ja es pa māju dzīvoju, es ar to bērnu varu tikt galā pa dienu un pa nakti, kāda ir tā barošana vēl. Bet man tagad ir jāgaida atbilde no bāriņtiesas,” stāstīja audžumamma no Alūksnes.

Dobeles bāriņtiesā norāda – abas audžuģimenes, kas izteikušas vēlmi rūpēties par meitenīti, ir no citām pašvaldībām, tāpēc process bērniņa nokļūšanai ģimeniskā vidē ir laikietilpīgs, kaut gan abas ģimenes saņēmušas audžuģimenes statusu.

“Mums būtu jāpieprasa informācija, lai šīs bāriņtiesas arī apseko šo ģimeņu dzīves apstākļus, vai tie ir piemēroti šim bērniņam. Jo statuss ir viena lieta. Ģimenei piešķir statusu, tiek izvērtēts, mums ir jānoskaidro, vai tur nav vēl kādi bērniņi ievietoti. Un tad tās bāriņtiesas, kur šī audžuģimene dzīvo, lai viņi izvērtē, vai viņi var parūpēties vēl par kādu bērniņu, vai nevar,” stāstīja Dobeles novada bāriņtiesas priekšsēdētāja Sandra Lapinska-Leiere.  

Visi šie piemēri parāda, cik skrupulozi tiek izvērtētas audžuģimenes. Tikmēr šie zīdaiņi mēnešiem atradušies institūcijās, kurās, kā oktobrī nofilmēja “Aizliegtā paņēmiena” žurnāliste, ir niecīgs cilvēciskais kontakts ar bērnu. Lai gan tieši viena vai divas piesaistes personas zīdainim šajā vecumā ir vissvarīgākās. Par Kapseļu ielas institūcijā atklātajiem pārkāpumiem dienesta izmeklēšana tuvojas noslēgumam.

“Vēl jāvērtē daži papildu apstākļi. Jāvērtē ne tikai pašas sociālās aprūpes centra “Rīga” direktores atbildība, bet arī vadītājas atbildība un arī to, cik lielā mērā viņa bija atbildīga par pieļautajām kļūdām,” LTV atzina Labklājības ministrijas Sociālo pakalpojumu departamenta direktors Maksims Ivanovs.

Labklājības ministrijā norāda, ka pašlaik nav iespējams slēgt šo iestādi. Tomēr ministrijā lēš, ka tuvākajos gados kāda no sociālās aprūpes centru filiālēm tiks slēgta.

Tikmēr pēc lielās sabiedrības intereses Labklājības ministrija izstrādājusi kritērijus brīvprātīgajiem, kas vēlas palīdzēt aprūpētājiem.

“Paldies sabiedrībai par tik lielu atsaucību. Tas bija tiešām negaidīti. Pārsteidzoši, ka tik daudz cilvēku uzrakstīja pieteikumus, priekšlikumus, izrādīja gatavību iesaistīties bērnu problēmu risināšanā,” pauda Maksimovs.

Lai kļūtu par brīvprātīgo, viens no galvenajiem kritērijiem – nedrīkst būt sodāmības smagos kriminālnoziegumos, otrais kritērijs – sanitārā grāmatiņa pie ģimenes ārsta. Ja brīvprātīgais nostrādās 20 stundas, sanitārās grāmatiņas izmaksas atmaksās. Un treškārt – personai jābūt motivētai.

Lai pieteiktos par brīvprātīgo, jāaizpilda anketa. To var pieprasīt Labklājības ministrijai vai sociālās aprūpes centriem gan e-pastā, gan klātienē.

Valsts sociālās aprūpes centri aprēķinājuši, ka nepieciešami 40 brīvprātīgie, no tiem 16 būtu vajadzīgi darbam Rīgas sociālās aprūpes centros. Brīvprātīgo darbs būtu vajadzīgs trīs četras stundas dienā, un palīdzība galvenokārt vajadzīga bērnu ēdināšanas un ārā vešanas laikā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti