Īpašo grupu Ukrainas bēgļu izmitināšanai vietvaras varēs tērēt vairāk

No 1. oktobra līdz šī gada beigām par īpašajās grupās iekļauto Ukrainas bēgļu izmitināšanu pašvaldībām segs izdevumus lielākā apmērā. Vietvarām gan būs jāpamato attiecīgi lēmumi, informēja Ekonomikas ministrija.

Izmaiņas attiecas uz Ukrainas civiliedzīvotājiem, kas atbilst kādai no Ukrainas civiliedzīvotāju atbalsta likumā noteiktajām īpašajām personu grupām:

  • persona ar invaliditāti vai kurai nepieciešama īpaša kopšana un persona, kas nodrošina tā apkopi,
  • persona pensijas vecumā,
  • sieviete visā grūtniecības periodā,
  • bērns pirmsskolas vecumā, kuram nav iespējas apmeklēt pirmsskolas izglītības iestādi,
  • persona, kas Latvijā iegūst izglītību klātienē pirmsskolas, pamatizglītības, vispārējās vidējās vai profesionālās vidējās izglītības iestādē vai pāriet uz mācībām nākamajā izglītības pakāpē, iegūst izglītību augstākās izglītības iestādē
  • persona, kas turpina izglītības ieguvi Ukrainā tālmācībā vai attālināti pamatizglītības, vispārējās vidējās vai profesionālās vidējās izglītības iestādē,
  • viens no bērna vecākiem vai ārkārtas aizbildnis, kurš kopj bērnu līdz divu gadu vecumam,
  • persona, kura nodrošina pirmsskolas vecuma bērna kopšanu, aprūpi, un bērnam nav iespējas apmeklēt pirmsskolas izglītības iestādi.

Izmaiņas attiecas uz gadījumiem, ja pašvaldība jau izmitina īpašajās grupās iekļautos Ukrainas bēgļus periodā līdz 120 dienām vai turpina izmitināšanu pēc sākotnējā 60 vai 120 dienu perioda beigām. Konstatējot, ka nav iespējams nodrošināt konkrēto cilvēku izmitināšanu savā vai citā pašvaldībā, ievērojot noteiktos izmaksu ierobežojumus, no 1. oktobra pašvaldībai tiek segti izdevumi par Ukrainas bēgļu izmitināšanu vairāk par 15 eiro diennaktī jeb 450 eiro mēnesī par katru izmitināto personu.

Šādos gadījumos no pašvaldībām prasīs attiecīgu izvērtējumu un pamatojumu to lēmumā.

Izmitinot Ukrainas iedzīvotājus 120 dienu periodā un pēc sākotnējā 60 vai 120 dienu perioda, pašvaldībai tiek segti izdevumi vispārējā kārtībā. Proti, par Ukrainas bēgļu izmitināšanu paredzēti ne vairāk par 100 eiro mēnesī par katru izmitināto personu, ja kopā izmitina ne vairāk par 3 personām. Bet, ja tiek izmitinātas vairāk nekā 3 personas, par katru nākamo personu sedz izdevumus ne vairāk par 50 eiro mēnesī.

Izmaksas lielākā apmērā pašvaldībām tiks segtas no 2022. gada 1. oktobra un nebūs attiecināmas uz izmitināšanu līdz 2022. gada 30. septembrim.

KONTEKSTS:

Līdz ar Krievijas iebrukumu Ukrainā daļa kara skartās valsts iedzīvotāju devās bēgļu gaitās, tostarp uz Latviju. Valsts sniedz atbalstu gan pašvaldībām, gan privātpersonām, kas izmitina Ukrainas iedzīvotājus.

Vietvarām pieejams valsts finansējums Ukrainas bēgļu izmitināšanai uz 120 dienām vai 60 dienām, ja izmitināšanas izmaksas ir lielākas un pašvaldībā gandrīz izsmelti izmitināšanas resursi.

Daļai Ukrainas bēgļu, kuriem objektīvu iemeslu dēļ var būt apgrūtināta iespēja sev nodrošināt mājokli, ir paredzēta iespēja saņemt izmitināšanas atbalstu arī pēc 60 vai 120 dienu perioda, taču ne ilgāk par šā gada 31. decembrim.

Tāpat cilvēkus no Ukrainas pie sevis bez maksas var izmitināt Latvijas iedzīvotāji, par to saņemot noteiktu atbalstu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti