Dienas ziņas

Rudenī saslimstība ar Covid-19 pieaugs

Dienas ziņas

Pie Kabulas lidostas nograndis sprādziens

Īpašie bērni Talsos gūst pirmo teātra pieredzi

Īpašie bērni Talsos gūst pirmo teātra pieredzi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Sabiedrības nosodošā attieksme, fiziski sarežģīta nokļūšana vai repertuārs, kas bērniem īpašo vajadzību dēļ nav pilnībā izbaudāms. Tie ir tikai daži iemesli, kāpēc tikai retā ģimene Latvijā ir bijusi teātrī kopā ar saviem īpašo vajadzību bērniem. Cēsu Mazais teātris izveidojis izrādi "Ūdens ceļš", kurā galvenā doma ir veidot vienotu, pieņemošu un savstarpēji cienošu sabiedrību jau no mazotnes. Pirmā izrāde, ko kopā ar citiem bērniem baudīja arī īpašo vajadzību bērni, šonedēļ notika Talsos.

Ierašanās vecākiem pie rokas, sasveicināšanās ar citiem bērniem, iejušanās īpašā atmosfērā, kur visapkārt ir gaismas un skaņas, kur pēkšņi viss apklust un uz skatuves parādās aktrises – bērniem ar īpašām vajadzībām tā ir jauna pieredze.

Nepilnu pusstundu garā izrāde veidota mazuļiem, sākot no sešu mēnešu vecuma, taču jau brīdī, kad ideja vēl tikai sāka veidoties, autoriem bija skaidrs, ka tā būs paredzēta arī bērniem ar īpašām vajadzībām. Veidošanas procesā komanda konsultējās ar psihologiem un fizioterapeitiem.

"Ko darīt, ko teikt, ko labāk nedarīt, lai nebūtu skaļi trokšņi, lai nebūtu asas kustības. Dažnedažādi bija tie ieteikumi," atzīst Cēsu Mazā teātra vadītāja Ilze Lieckalniņa.

Bērni ne tikai vēro izrādi, bet arī kļūst par tās dalībniekiem un ar sajūtām iepazīst mākoņus, jūras viļņus, sniegu un citas dabas parādības.

"Ūdens pile, kas tiek no pulverizatora izsmidzināta. Un viņi ļoti reaģē uz to, ka mēs nākam tieši pie viņiem, un viņi var sajust un saredzēt tuvāk to," stāsta aktrise Baiba Vanaga.

Mamma Ilze Osipova saka:

"Ar dažādām maņām varēja uztvert šo izrādi – ar skaņām, lietutiņu, dažādām čabošām skaņām un arī kāda melodija. Un Oliveram tieši to vajag – lai būtu dažādība, savādāk jau viņam paliek garlaicīgi."

Mamma Elizabete Sondare atzīmē: "Man patika tās skaņas "bumba – pak, pak”" viss tā konkrēti atbilstoši katrai darbībai katra skaņa."

Pirmo teātra pieredzi guva bērni ar dzirdes un redzes problēmām, kustību traucējumiem un citām īpašām vajadzībām, taču reizē tā bija viņu iespēja socializēties ar  citiem bērniem. Izrāde nomierināja arī līdz šim hiperaktīvos bērnus.

"Tad, kad teātris sākās, viņš sastinga, viņa vaibsti sekoja līdzi izrādei, ko es piefiksēju, un arī man pašai. Un tas mirklis, kad es paskatījos apkārt uz bērniem, smējās jau ne tikai bērni, bet arī pieaugušie. Un tas sasilda sirdi, tas bija to vērts," norāda mamma Sanita Ziediņa.

Cēsu Mazā teātra un režisores Lienas Šmukstes izrāde "Ūdens ceļš" tika spēlēta vien otro reizi  un Talsos piedzīvoja savu brīvdabas pirmizrādi. Tai pie skatītājiem bija jānonāk jau pagājušā gada novembrī, taču komanda atzīst, ka, pateicoties pandēmijai, vairāk laika varēja veltīt izziņas procesam, kā pirmo teātra pieredzi bērniem padarīt īpašāku.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti