Īpašā akcijā meklē valsts valodai draudzīgus uzņēmumus

Jau vairākus gadus Valsts valodas centrs (VVC) sumina tos Latvijas uzņēmējus, kuri savā ikdienas darbā nodrošina valodai draudzīgu vidi, proti, savā starpā un ar klientiem sarunājas latviešu valodā, dažādi uzraksti, bukleti un cita informācija tiek norādīta gramatiski un literāri pareizi.    

Valsts valodas centrs jau kopš 2005.gada organizē īpašu akciju, lai uzslavētu tos uzņēmējus, kuri nodrošina valsts valodai draudzīgu vidi. Ik gadu tiek sumināti 25 uzņēmēji. Šādā veidā Valsts valodas centrs cenšas popularizēt labu un korektu valodas lietojumu un uzsvērt, ka tā nav tikai sodus uzliekoša iestāde.

“Vairumā gadījumu nekādu pārkāpumu. Lielākā daļa ļoti precīzi izpilda valsts valodas likuma prasības un spēj pilnā mērā klientus apkalpot valsts valodā,” stāsta VVC direktors Māris Baltiņš.

Akciju “Latviešu valodai draudzīga vide” Valsts valodas centrs rīko sadarbībā ar  tirgotāju, viesnīcu, aptieku, frizieru, tūrisma, interneta un pasažieru pārvadātāju asociācijām. “Ikviens apkalpojošās sfēras uzņēmums tiek aicināts pieteikties VVC, lai ņemtu dalību šajā akcijā. To var izdarīt, zvanot pa tālruņa numuriem, var rakstīt vēstules uz Eksporta ielu 6,” stāsta VVC Valodas kontroles Rīgas reģiona nodaļas juriskonsulte Ingrīda Bērziņa.

Uzņēmumu kandidatūras var pieteikt arī privātpersonas, Valsts valodas centra inspektori vai uzņēmēju organizācijas. Pēc tam pretendentus vērtēs īpaši izveidota komisija, lai izvēlētos pašus labākos, proti, valodai visdraudzīgākos. “Kad ir pieteikti visi pretendenti, tad mūsu inspektori dodas pārliecināties par to, vai izvirzītie atbilst valodai draudzīgai videi. Vērtē gan publisko informāciju, gan to, kā tiek lietota valsts valoda; ja tiek realizētas preces patērētājiem, tad preču marķējums,” skaidro VVC Valodas kontroles Rīgas reģiona nodaļas juriskonsulte Laura Velzete-Skudra.

Konkurss nav domāts tikai uzņēmumiem ar  personālu, kam dzimtā valoda ir latviešu valoda. “Var sasniegt arī tad, ja uzņēmumā strādā tikai cittautieši, kuriem latviešu valoda nav dzimtā valoda. Ja viņi vēlās, viņi to panāk. Mums ir bijuši piemēri, kaut vai “McDonalds” no Daugavpils, kur mēs varam pateikt – tur ir viss, kā vajadzīgs,” norāda Baltiņš.

Akcija “Latviešu valodai draudzīga vide” šogad norisināsies līdz 30.septembrim. Uzvarētāji tiks apbalvoti ar goda rakstiem tam īpaši organizētā pasākumā Tieslietu ministrijā. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti