Dienas ziņas

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Paplašina kaņepju pārstrādes iespējas

Paplašina tiesības piešķirt invaliditāti uz mūžu

Invaliditātes piešķiršana uz mūžu atvieglos ikdienu jēkabpiliešiem ar īpašām vajadzībām

Cilvēkiem ar smagiem, neatgriezeniskiem funkcionāliem traucējumiem turpmāk būs iespēja jau pirmajā invaliditātes ekspertīzē saņemt invaliditāti uz mūžu. To paredz valdības apstiprinātie grozījumi Ministru kabineta noteikumos. Tas atvieglos dzīvi cilvēkiem ar smagu invaliditāti, kuriem līdz šim veselības stāvoklis bija regulāri jāpierāda ārstu komisijai. Jēkabpilī dzīvojošie uzskata, ka šādas izmaiņas atvieglos viņu situāciju.

Jēkabpilietis Valdis Strods ir invalīdu apmācības un dienas centra “Ausma” vadītājs. Viņš pats invaliditātes grupu kārtoja vairākkārt, un līdz brīdim, kad viņam tika noteikta invaliditāte uz mūžu, pagāja vairāki gadi, tādēļ viņam nav svešas problēmas, kas rodas, ja invaliditāte ik pēc dažiem gadiem ir jāpierāda no jauna. "Tā ir ļoti cilvēkiem liela uztraukšanās, jo viņiem laikā neiedod, neizskata, tiek iekavētas invaliditātes pensijas, jo nav datums. Kaut arī viņi pēc tam – jā, visu izlabosim, visu samaksāsim, bet kā tad cilvēks lai to mēnesi dzīvo? Vispār bez nekā?" vaicā Strods.

Lai gan Veselības un darbspēju ekspertīzes ārstu valsts komisijai lēmums par invaliditāti jāpieņem mēneša laikā, ir gadījumi, kad lēmuma paziņošana kavējas. Kamēr uz rokas nav invaliditātes apliecības, cilvēkam nav pieejami atvieglojumi braukšanai sabiedriskajā transportā, kā arī citas atlaides, kas ir spēkā cilvēkiem ar īpašām vajadzībām. Turklāt invaliditātes kārtošana aizņem laiku. Tādēļ jēkabpilieši uzsver, ka izmaiņas atvieglos situāciju.

"Cik es izrunājos ar vairākiem invalīdiem, viņi ir ļoti priecīgi par to, ka nebūs jāstāv garajās rindās atkārtoti, jāiet analīzes un pārbaudes, atkal piešķirs vai nepiešķirs grupu domāt," atzina Jēkabpils invalīdu biedrības vadītāja Raisa Kļaviņa. Izmaiņas dos iespēju jau pirmajā ekspertīzē noteikt invaliditāti uz mūžu personām pēc 18 gadu vecuma, kurām ir iestājušies slimības vai traumas radīti stabili un neatgriezeniski funkcionēšanas ierobežojumi, kuru dēļ komisijai pamats uzskatīt, ka invaliditāte varētu tikt noteikta nepārtraukti vairāk nekā uz pieciem gadiem.

"Šādas tiesības līdz šim nebija uzreiz noteikt [invaliditāti], bija jābūt vismaz 5 gadiem pie mums jau iepriekš noteiktai invaliditātei," teica Veselības un darbspēju ekspertīzes ārstu valsts komisijas vadītājs Juris Gaiķis. Vienlaikus komisijā norāda, ka invaliditāte uz mūžu konkrētos gadījumos tika noteikta jau līdz šim, ja cilvēkam konstatēti noteikti veselības traucējumi, tostarp arī kājas vai rokas trūkums.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti