4. studija

4. studija

4. studija

Kāpēc Babītes novada pašvaldība lauž līgumu ar Pūpes parka veidotājiem?

Cik ienesīga un cik legāla ir mobilo telefonu numuru pārdošana?

Internetā tirgo mobilo telefonu numurus par astronomiskām cenām; sakaru operatori aicina tos nepirkt

Latvijas Televīzijas (LTV) raidījuma "4. studija" skatītāji savos telefonos saņēmuši īsziņas, kurās kāds piedāvā iegādāties līdzīgu telefona numuru esošajam. Privātpersonas ar mobilo telefonu numuru tirgošanu aktīvi nodarbojas arī internetā. Sakaru operatori šādus numurus neiesaka iegādāties, jo var rasties problēmas.

Latvijas mobilo sakaru operatoru rīcībā ir vairāk nekā 7,7 miljoni dažādu ciparu kombināciju. Tās elektrosakaru komersantiem atbilstoši Ministru kabineta noteikumos apstiprinātam nacionālajam numerācijas plānam piešķir Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija (SPRK). Tās ir ne tikai numuru kombinācijas, piemēram, mobilajiem telefoniem, bet arī – fiksētajiem, pakalpojumu telefoniem un citiem.

"Kopumā ir 10 miljoni to, kas sākas ar divnieku, bet Latvijā brīvs vēl ir četrinieks un brīvs piecinieks, kas arī nav atvērts. Ja ļoti vajag, uzreiz gribu pateikt, tādu grupu lielu, lai atvērtu mobilajiem operatoriem, tas maksā naudu, jo viņu vajag sagatavot ne tikai savā tīklā, maršrutēšanas sistēmā, bet arī savienotajiem tīkliem," informēja SPRK Elektronisko sakaru un pasta departamenta Pakalpojumu kvalitātes nodaļas vadītājs Aleksandrs Čerņakovs-Neimarks.

Esam pieraduši, ka mobilā telefona numuru var iegādāties pie izvēlētā mobilo sakaru operatora vai, pērkot priekšapmaksas kartes, piemēram, avīžu kioskos. Tāpēc cilvēkus samulsinājušas dīvainas īsziņas, kurās pēkšņi kāda, visticamāk, privātpersona, piedāvā iegādāties acij un prātam tīkamu ciparu kombināciju. Šādi sludinājumi redzami arī internetā – sociālajos tīklos, sludinājumu lapās.

"Mēs piešķiram numerāciju elektronisko sakaru komersantiem blokos. Mobilajiem bloks – 10 tūkstoši numuru. Un viņi tajā 10 tūkstošu blokā var darīt visu, ko viņi grib. Viņi var izņemt ārā, kā jūs pateicāt – skaistos numurus, zelta numurus, platīna numurus," skaidroja Čerņakovs-Neimarks.

Slavenākajā sludinājumu izvietošanas portālā Latvijā ir pat sadaļa, kas saucas "Telefona numuri". Šeit ir atrodamas ne tikai dažādas numuru kombinācijas, bet arī dažādas cenas. Piemēram, telefona numurs, kurš sākas ar cipariem 23577, maksā 10 eiro, un numuru, kas sākas ar seši un kurā ir ļoti daudz vieninieku, var iegādāties pat par 5000 eiro. Savukārt numurs, kurā ir daudz četrinieku, izmaksā pat 20 tūkstošus eiro. Kopumā atrodami vairāki tūkstoši tīkamu kombināciju par astronomiskām cenām. 

"Mēs aicinām ļoti rūpīgi apsvērt lietotājiem šādu īpašo numuru iegādi, kas tiek piedāvāta ne operatora, ne interneta lapās vai pat privātos sludinājumos. Tas iemesls ir tāds, ka,

iegādājoties šādu, īpašo, numuru klients riskē, ka iespējas saņemt sakaru pakalpojumus Latvijā vai arī pat ārvalstu operatoru tīklos varētu būt ierobežotas. Nereti šādi numuri varētu būt saistīti ar krāpniecību. Tādēļ to darbība tiek ierobežota tīklā,"

uzsvēra LMT Privātpersonu apkalpošanas dienesta direktore Ilze Saulīte.

Latvijas mobilo sakaru nodrošinātāji ērtus, ekskluzīvus telefona numurus klientiem arī paši piedāvā par papildu samaksu. Šajā jautājumā mobilo sakaru nodrošinātājiem viedoklis atšķiras – vieni unikālu numuru nepārdod dārgāk par 175 eiro, citi par summu vienojas ar klientu individuāli. 

 "Šis nav standarta pakalpojums, kas būtu ļoti populārs un pieprasīts, bet, protams, ir atsevišķi klienti, kuriem tas ir svarīgi un kuri šādu iespēju labprāt izmanto. Mēs, protams, esam informēti par to, ka ir personas, kuras internetā tirgo numura lietošanas tiesības, bet es gribētu uzsvērt, ka tas būtu valsts atbildīgo institūciju kompetencē vispār izvērtēt, vai šīs personas darbojas saskaņā ar likumu, vai reģistrējušies Valsts ieņēmumu dienestā kā nodokļu maksātāji," pauda  "Tele2" sabiedrisko attiecību vadītājs Oskars Fīrmanis.

Telefona numuru tirdzniecība ir uzskatāma par spekulāciju, jo pārdevējs tos reklamē, izmantojot mobilo sakaru sniedzēju zīmolus, kurus ikviens atpazīst un uzticas. Vēlamo ciparu kombināciju bez riska un aizdomām var iegādāties arī pie sakaru nodrošinātāja.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti