Dienas ziņas

Amatpersonas: Austrumu robeža ir jāstiprina

Dienas ziņas

ES stingri apņēmusies cīnīties pret klimata pārmaiņām

PVD aicina uzmanīties no nereģistrētu ražotāju produkcijas

Internetā pārtikas tirdzniecībā plaukst uzņēmējdarbības «pelēkais sektors»

Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) inspektori ik dienu internetā atklāj vairāk nekā desmit aizdomīgus pārtikas tirgotājus. Nelegālie tirgotāji piedāvā dažādus produktus, sākot no konserviem un citu valstu izcelsmes augļiem un dārzeņiem un beidzot ar uztura bagātinātājiem. Ir uzņēmumi, kas ir reģistrējušies Valsts ieņēmumu dienestā (VID), bet neaizdomājas, ka gadījumā, ja notiek pārtikas aprite, tad ir jāreģistrējas arī PVD, tomēr ir arī tādi tirgotāji, kas apzināti darbojas "pelēkajā sektorā".

Internetā pārtikas tirdzniecībā plaukst uzņēmējdarbības «pelēkais sektors»
00:00 / 03:02
Lejuplādēt

PVD inspektori ik dienu internetā atklāj vairāk nekā desmit aizdomīgus pārtikas tirgotājus, un tas nozīmē, ka šis "pelēkais" uzņēmējdarbības sektors plaukst un zeļ. Turklāt Covid-19 pandēmijas laiks radījis labvēlīgu “augsni”, jo cilvēki aizvien vairāk iegādājas preces tiešsaistē. 

PVD Pārtikas izplatīšanas uzraudzības daļas eksperte Diāna Akopova stāstīja, kam pievērst uzmanību, iegādājoties pārtikas produktus internetā: “Tad ir vērts papētīt šo mājaslapu un paskatīties, vai tur ir norādīts uzņēmuma nosaukums, vai ir norādīta kontaktinformācija. Protams, ja nosaukums ir norādīts, tad ir vērts paskatīties mūsu PVD reģistrā, vai šāds uzņēmums tur ir reģistrēts un vai mēs šim uzņēmumam veicam kontroli.”

Reklāmas par šādiem pārtikas produktiem, kas nav PVD reģistrā atrodamas sociālajos tīklos, ir vietējās interešu grupās, sludinājumu portālos, kā arī dažiem uzņēmumiem ir pat izveidotas mājaslapas. Iegādājoties pārtikas produktus no šādiem aizdomīgiem tirgotājiem, patērētājs riskē, ka saņems produktu, kas, piemēram, uzglabāts neatbilstošos apstākļos, līdz ar to var uzskatīt, ka šo pārtiku uzturā lietot nav droši. 

“Mēs veicam regulāras pārbaudes reģistrētiem uzņēmumiem. Mēs esam pārliecināti, ka viņi ievēro visas prasības, ka ir nodrošinātas temperatūras, ka ir pareizās izejvielas. Arī ir veiktas analīzes, kas ir nepieciešamas. Protams, tādā ziņā nereģistrēti izplatītāji un ražotāji nav pārbaudīti, un mēs nevaram būt pārliecināti par to, ka viņu saražotā vai tirgotā produkcija ir atbilstoša,” skaidroja Akopova.

PVD eksperte norādīja, ka šādi nelegāli tirgotāji piedāvā dažādus produktus sākot no konserviem un citu valstu izcelsmes augļiem un dārzeņiem un beidzot ar uztura bagātinātājiem. Viņa akcentēja, ka ir uzņēmumi, kas ir reģistrējušies VID, bet neaizdomājas, ka gadījumā, ja notiek pārtikas aprite, tad ir jāreģistrējas arī PVD.

Akopova atzīmēja: “Tāpēc tas arī dažreiz notiek nejauši. Ir, protams, arī uzņēmumi, kas laikam to dara apzināti. Tas ir viņu darbības veids un stils. Ir arī tādi, kas domā, ka reģistrēšanās PVD ir sarežģīta un dārga, bet tas tā nav, jo reģistrācija PVD ir bez maksas.”

Netrūkst arī godprātīgu pārtikas mājražotāju, kuri pēc pirmā PVD aizrādījuma izpilda visas prasības, kaut gan tas nav vienkārši. Piemēram, jānodrošina, ka ražošanas procesā nav alergēnu klātbūtnes, teiksim, rieksti šādā virtuvē nedrīkst atrasties pat plauktiņā, ja vien to nav receptē. Vēl jānoskaidro savu ražojumu derīguma termiņš, bet ja produktus gatavo daudzdzīvokļu mājas virtuvē, ar kaimiņiem jāsaskaņo kanalizācijas un ventilācijas izmantošana.

Latvijas Pārtikas tirgotāju asociācija izpilddirektors Noris Krūzītis atzina, ka PVD atklāto nelegālo pārtikas tirgotāju apjoms internetā šķiet vērā ņemams. Viņš pieļauj, ka pandēmijas laiks radījis grūdienu pieprasījumā un tas vairojis arī piedāvājumu.

“Jo interneta tirdzniecībā, es pieļauju, bija izaugsme pilnīgi visiem tirgus dalībniekiem, kas kaut ko vispār pārdod. Pārtikai nenormāli pieauga [pārdošanas] procenti. Arī pircēju ieradumi mainījās strauji. Turklāt arī vecāka gadagājuma cilvēkiem, bet tas ir nedaudz cits kontingents. Bet, lai pirktu šobrīd internetā nezināmas izcelsmes produktu, ir jābūt vai nu trakam, vai es pat nezinu, kā to pareizāk pateikt... Tie, kas strādā legālā tirgū, nevar atļauties tādus gājienus,” sacīja Krūzītis. 

Viņš piebilda, ka "pelēkā" uzņēmējdarbība pārtikas tirdzniecībā vienmēr ir bijusi, bet lēnām tirgus sakārtojas un arī PVD uzraugu darbs dod savu artavu.

Mājražotāju pieredzes stāsti un viedokļi

Dziedātājs, mājas konservu ražotājs Sergejs Jēgers stāstīja par savu pieredzi ar PVD: “Es izgāju grūtam ceļam cauri, bet esmu pateicīgs visiem cilvēkiem, Pārtikas un veterinārajā dienestā – manai inspektorei Sandrai Jansonei, kura mani iedrošināja. Tad, kad notika saruna manās mājās gandrīz trīs stundu garumā, es pēc desmit minūtēm teicu, ka mēs varam pārtraukt un ka es laikam neuzņemšos šo darbu. Viņa teica: “Sergej, mierīgi, es visu palīdzēšu.” Tā arī notika, jā. Piesaistīju pārtikas tehnologus, nokārtoju visus dokumentus, sertifikātus. Paškontroles rokasgrāmatas izveidošana, ūdens analīzes, burku vāciņu sertifikāti, visa tara, visa pārtikas iepirkšana, uzskaite.” 

Dziedātājs ir gandarīts, ka viņa ražojumus pērk un pircēji atgriežas, un ka konservi, kurus viņš pats sauc par meistardarbiem, iekļauti divu restorānu receptēs. 

Savukārt Zita Petruseviča dažādu sīrupu un ievārījumu ražošanu sauc par savu hobiju, nevis biznesu, un darbību ir reģistrējusi PVD. Viņa uzskata, ka nereģistrētie darboņi nav godīgi gan pret konkurentiem, gan saviem pircējiem. 

Petruseviča pauda: “Man kā pircējam droši vien drošāk būtu pirkt no cilvēka, kurš ir reģistrējies, jo es varu sameklēt to cilvēku pēc tam. Es arī zinu, ko viņš ražo, varu arī, ja man kaut kas nepatīk, pazvanīt tam cilvēkam un pateikt, bet no tāda, ko es nopērku internetā... Neviens gailis pakaļ nedziedās.” 

PVD arī atgādina – nav pieļaujama vēsumā glabājamas pārtikas, piemēram, gaļas, sūtīšana pakomātos. Ja nav atbilstīgas aukstuma iekārtas, arī ēdiena piegāde ar auto nav lielisks serviss, bet drauds pircēja veselībai. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt