Panorāma

Aprit 30 gadu visas Latvijas tautas deputātu sapulcei

Panorāma

Bērnu slimnīcā saslimst darbinieks

Internetā maldina par zālēm pret Covid-19

Internetā maldina par zālēm pret Covid-19

Izmantojot cilvēku satraukumu un vēlmi sevi pasargāt, parādījušies maldinoši sludinājumi iegādāties zāles pret jauno koronavīrusu. Atbildīgās institūcijas aicina uz šādiem piedāvājumiem neuzķerties, uzsverot – pagaidām nav neviena reģistrēta un droša medikamenta Covid-19 ārstēšanai vai profilaksei. 

Kamēr visā pasaulē zinātnieki vēl tikai meklē zāles pret jauno koronavīrusu, internetā parādās maldinoši sludinājumi, ka šādi preparāti jau ir atrasti.

Viens no tiem – sludinājumu vietnē "ss.com". Tajā piedāvāts par 79 eiro iegādāties 20 tabletes Krievijā un Ķīnā izmantota pretgripas medikamenta "Arbidol".

Sludinājums vēsta, ka konkrētais preparāts ir pārbaudīts koronavīrusu ārstēšanai un profilaksei.

Latvijas Televīzija uzrunāja sludinājuma autoru, jautājot, vai zāles tiešām palīdz pret Covid-19. E-pastā pārdevējs atsūtīja divas saites kā pierādījumu. Vienu uz kādu Krievijas ziņu portālu, kurš vēsta, ka par "Arbidola" profilaktisko iedarbību pret Covid-19 paziņojusi Ķīna, un otru – uz paša produkta mājaslapu. Tajā, izvēloties opciju pirkt, izrādās, ka Krievijas aptiekās šis preparāts maksā 518 rubļus jeb aptuveni 6 eiro, tātad 13 reizes mazāk, nekā pārdevējs prasa sludinājumā.

Sludinājuma autors pastāstīja, ka zāles dabūjis no Krievijas, kad vēl robežas bija atvērtas. Arī Krievijā zāles esot dārgas. Pārdevējs arī apstiprināja, ka zāles var dzert profilaksei. "Ir Ķīnā dzēruši ārsti, un viņiem tā saslimstība ir bijusi daudz mazāka," viņš sacīja.

Veselības inspekcijā norādīja, ka tā ir ne vien patērētāju maldināšana, bet pat likuma pārkāpums. Par zāļu izplatīšanu bez atļaujas pienākas administratīvais naudas sods.

"Mēs uzsāksim pārbaudi gan par konkrēto sludinājumu, mēģināsim no portāla "ss.com" dabūt informāciju par šī sludinājuma izvietotāju," sacīja Veselības inspekcijas pārstāvis Jānis Valenieks, piebilstot, ka arī pašam portālam - zāļu reklāmas izplatītājam - ir paredzēta atbildība. "Reklāmas izplatītājam, pieņemot reklāmu izplatīšanai, ir jāpārliecinās par reklāmas atbilstību normatīvo aktu regulējumam," uzsvēra Valenieks.

Veselības inspekcija aicina iedzīvotājus neuzticēties nevienam pārdevējam, kurš sola zāles pret Covid-19, jo tādu gluži vienkārši vēl nav. Ir eksperimentālie medikamenti, bet iespējamo blakņu dēļ tos drīkst lietot tikai stingrā ārstu uzraudzībā. Turklāt sludinājumā minētais "Arbidols" to vidū nemaz nav, uzsvēra Zāļu valsts aģentūrā (ZVA).

"Nav klīnisku pētījumu. Nav randomizētu, pamatotu pētījumu. Un nav arī datu, ka šīs zāles būtu efektīvas, piemēram, Ķīnā. Nav pietiekamu pierādījumu. Un lietot šādu produktu, kuram nav pat zināms, ka tas varētu potenciāli palīdzēt, ir īpaši bīstami," sacīja ZVA Farmakovigilances nodaļas vecākā eksperte Zane Neikena.

Tomēr ir citi medikamenti, kuru iedarbība pret Covid-19 Eiropas Savienībā tiek testēta.

"Dažus no šiem medikamentiem mēs varētu mēģināt lietot konkrētām pacientu grupām slimnīcās, bet varbūt pēc mēneša, diviem būs papildu informācija par dažiem medikamentiem. Tad mēs viņus varētu lietot plašāk. Bet skaidrs ir tas, ka brīnumzāles tās nav," stāstīja Veselības ministrijas galvenais infektologs, profesors Uga Dumpis.

Eksperti - visi kā viens - arī uzsver: šādas zāles un arī dažādi uztura bagātinātāji, kas it kā sola aizsardzību pret Covid-19, to patiesībā tieši mazina, jo lietotājam rada nepamatotu drošības sajūtu un mazina modrību.

KONTEKSTS:

Lai ierobežotu Covid-19 izplatīšanos Latvijā, no 12. marta līdz 12. maijam izsludināta ārkārtējā situācija. Cīņai ar vīrusu noteikti stingri ierobežojumi, mācībām skolās jānotiek attālināti, atcelti starptautiskie pasažieru pārvadājumi, brīvdienās daļēji slēgti tirdzniecības centri. Noteikti arī jauni pulcēšanās ierobežojumi, ārpus mājām vienkopus ļaujot atrasties ne vairāk par diviem cilvēkiem vai ģimeni.

Lai ierobežotu Covid-19 izplatību iedzīvotāji aicināti, ejot ārpus mājām ieturēt 2 metru distanci, kā arī regulāri mazgāt rokas. Bez liekas vajadzības nevajadzētu doties uz vietām, kur pulcējas daudz cilvēku.

Covid-19 koronavīrusa
izplatība Latvijā
Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti