Internetā aktivizējušies Covid-19 vakcinācijas sertifikātu viltotāji un krāpnieki

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Internetā aktivizējušies Covid-19 vakcinācijas sertifikātu viltotāji, informēja Valsts policijā. Iedzīvotāji gan kļuvuši apzinīgāki pēc tam, kad tika atklāti vakcinācijas fakta viltošanas gadījumi. Turklāt, lai arī tehniski QR kodus jeb kvadrātkodus esot iespējams viltot, tas ir ļoti sarežģīti, līdz ar to internetā nopērkamie sertifikāti, visticamāk, būs nederīgi, vēstīja Latvijas Radio.

Vienlaikus iedzīvotājiem jāatceras, ka sertifikāta viltošana pielīdzināma jebkura dokumenta viltošanai un par to iestājas kriminālatbildība.

Augustā Valsts policija ziņoja par vairākiem mediķiem, kas palīdzējuši vairākiem simtiem iedzīvotāju nelegāli tikt pie vakcinācijas sertifikāta. Ļaudīm par fiktīvo vakcināciju bija jāmaksā ap 200 eiro, to organizēja trīs sievietes. Divas organizēja personu meklēšanu un naudas apmaiņu, bet trešā – vakcinācijas fakta viltošanu. Lietā uzsākti vairāki kriminālprocesi, kuros izmeklēšana joprojām turpinās. Taču zināms, ka līdz šim pēc policijas lūguma Nacionālais veselības dienests (NVD) anulējis vien 20 fiktīvos sertifikātus.

Internetā aktivizējušies Covid-19 vakcinācijas sertifikātu viltotāji krāpnieki
00:00 / 03:41
Lejuplādēt

Valsts policijas pārstāve Simona Grāvīte sacīja: "Policija izmeklēšanas laikā vāc un nostiprina pierādījumus par šīm personām, bet šis process ir laikietilpīgs, jo sāktajos procesos ir liels informācijas apjoms un visas procesuālās darbības policija veic atbilstoši Kriminālprocesa likumam. Paralēli policija ir novērojusi, ka šobrīd arī internetā ir aktivizējušies piedāvājumi iegādāties vakcinācijas sertifikātus. Taču tie būs krāpšanas mēģinājumi, jo paši vakcinācijas QR kodi nav viltojami."

Tehniski gan to esot iespējams izdarīt, skaidroja NVD Informācijas tehnoloģiju koordinators Edgars Goba. Tomēr tas esot ļoti sarežģīts process, pielīdzināms e-paraksta viltošanai.

Ir jābūt ļoti augstas klases speciālistam, lai to spētu izdarīt, viņš uzsvēra.

Arī Goba uzskata, ka viltotu sertifikātu pārdevēji internetā ir parasti krāpnieki, kuri QR kodu izmainījuši vizuāli, taču, tiklīdz to mēģinās noskenēt, – tas būs nederīgs. Vai gadījumā, ja kods ir paņemts no kāda cita un nedaudz izmainīts, tad tas uzrādīs īstā īpašnieka vārdu, skaidroja speciālists.

Goba sacīja: "Kā QR kods viņš izskatīsies vizuāli smuki, tas sertifikāts vizuāli būs, bet viņš uz pārbaudi nepārbaudīsies. Cilvēki neaizdomājas par sekām, mēģinot dabūt viltoto Covid-19 sertifikātu. Jo Covid-19 sertifikāts ir pielīdzināms dokumentam, kura viltošana paredz kriminālatbildību. Tas ir līdzīgi kā cilvēks viltotu savu pasi vai ID karti. Tas ir līdzvērtīga smaguma noziegums."

Smagākais sods par dokumenta viltošanu ir četru gadu cietumsods. Daudzi no pieķertajiem fiktīvo sertifikātu pircējiem tiešām nav zinājuši par to, kādas sekas var būt šādām darbībām.

Goba skaidroja, ka Nacionālais veselības dienests drīzumā rīkos informatīvu kampaņu par vakcināciju, tostarp izplatīs arī informāciju par viltotu vai fiktīvu vakcinācijas sertifikātu iegādes sekām. Vienlaikus Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociācijā norādīja, ka kopš skaļā vakcinācijas faktu viltošanas gadījuma cilvēki kļuvuši apzinīgāki.

Asociācijas vadītāja Līga Kozlovska teica: "Labā ziņa ir tāda, ka pēc iepriekšējo nedēļu notikumiem mūsu kolēģi nav sastapušies vairāk ar šādu informāciju, kad kāds pacients vēlētos saņemt viltus poti un līdz ar to arī saņemt viltus sertifikātu. Tā runga par notikumiem varbūt arī dažreiz strādā labāk nekā kaut kāda motivācija."

Policijā šobrīd nenorāda, vai pēc skaļajiem notikumiem ir fiksēti vēl kādi vakcinācijas fakta viltošanas gadījumi vai ka šādas darbības notiktu arī citviet Latvijā, taču izmeklēšana vēl turpinās.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti