Panorāma

AM plāno pārņemt īpašumu Skrundā

Panorāma

Budžeta plāni trim gadiem mainās ik gadu

Valsts tomēr daļēji finansēs internātskolas

Internātskolas tomēr saņems daļēju valsts finansējumu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Lai gan valdība pirms dažām nedēļām atbalstīja ieceri pārtraukt internātskolu finansēšanu no valsts budžeta, koalīcijas partneri tomēr piekāpušies pašvaldību spiedienam. Nākamgad internātskolas joprojām saņems daļēju valsts finansējumu, un tā apjoms būs atkarīgs no mazturīgo bērnu skaita skolā. Nepieciešamos līdzekļus solījusi atrast un piešķirt Finanšu ministrija. Izglītības un zinātnes ministrs atzīst, ka lēmums viņu neiepriecina, tomēr labi, ka jautājums ir atrisināts.

Internātskolu skaits aizvadītajos gados ir būtiski sarucis. Pirms septiņiem gadiem bija 21, šogad 12. Šajā septembrī internātskolās mācības sāka 1848 izglītojamie. No tiem mazliet vairāk par pusi jeb 53% ir bāreņi, bez vecāku gādības palikušie, no trūcīgām vai maznodrošinātām ģimenēm. Daudziem bērniem pagātnē ir likumpārkāpumi. Latvijas Pašvaldību savienībā vairākkārt uzsver internātskolu funkciju – ne vien izglītot, bet arī audzināt, nomazgāt un pabarot, veikt sociālo rehabilitāciju. Bērns atgriežas mājās brīvdienās, vienlaikus netiek pārtraukta vecāku vara.

"Tad, kad veicām aptauju internātskolās - šiem bērniem ir zems pašnovērtējums," stāsta Latvijas Pašvaldību savienības padomniece izglītības, bērnu, jaunatnes un ģimenes jautājumos Ināra Dundure. "Šāds bērns atrodas vispārizglītojošā skolā - diemžēl klasesbiedri pazemo, atgrūž. Ko viņš dara? Sāk izvairīties no skolas, jūtas atstumts, pašnovērtējums vēl zemāks," norāda Dundure.

Piemēram, Tiesībsarga biroja ieskatā tieši internātskolas veicina bērnu sociālo atstumtību – šis viedoklis iekļauts Izglītības un zinātnes ministrijas informatīvajā ziņojumā. Ministrija norāda – pirmkārt, palīdzēt grūtībās nonākušām ģimenēm ir pašvaldības, nevis valsts funkcija. Otrkārt, bērnam jāiekļaujas sabiedrībā, jāredz, ka var tiekties uz labākiem rezultātiem gan mācībās, gan vēlāk dzīvē.  Pašlaik lielākajā daļā internātskolu mācību rezultāti ir būtiski zemāki nekā vispārizglītojošajās skolās.

"Ir dažas pašvaldības, kas ļoti labprāt, saņemot visus bonusus no finanšu izlīdzināšanas fonda, savus bērniņus grib pilnībā nodot valsts maizē un saņemt naudu ne par ko," stāsta izglītības un zinātnes ministrs Kārlis Šadurskis ("Vienotība"). "Diemžēl šī situācija vēl vienu gadu turpināsies. Es neesmu laimīgs par šo kompromisu, bet tāds viņš ir," viņš piezīmē.

Pašvaldību savienība par koalīcijas partneru vienošanos pateicas deputātiem. Ināra Dundure norāda – šis gads jāizmanto, lai labāk izanalizētu situāciju un izstrādātu labāku modeli nākotnei. Dundure uzskata – internātskolām ir vieta Latvijas skolu sistēmā. Tikmēr ministrs uzsver, ka koalīcijas lēmums nav taisnīgs pret internātskolām, kas rīkojās atbildīgi un veica reorganizāciju. "Iznāk, ka tie, kas rīkojas atbildīgi, tie nesaņem bonusus," norāda Šadurskis.

Viens no novadiem, kas reaģēja uz reformu laikus, ir Amatas novads, par to stāstījām svētdienas "Panorāmā". Drabešu internātpamatskola tika pārveidota par Drabešu Jauno pamatskolu. Skolai ir pieejams arī internāts. Pašvaldība sāka ieguldīt gan ēkas rekonstrukcijā, gan izglītības satura kvalitātē. Amatas novada vadītāja Elita Eglīte nenožēlo pieņemto lēmumu, vienlaikus priecājas, ka kolēģi no citām pašvaldībām saņems valsts atbalstu, kas pašiem tagad ies secen.

"Droši vien ilgtermiņā mēs būsim ieguvēji, jo mēs esam savas rīcības pieņēmuši," stāsta Eglīte. ''Mums nebūs kaut kur jāiet un jālūdzas par to, kā risināt un kā dzīvot tālāk. Jo šis jau ir pagaidu risinājums. Tas nav ilgtermiņa risinājums. (..) Mūsu lēmums ir ilgtermiņa risinājums," pauž Eglīte.

Jau ziņots, ka pašvaldības jau iepriekš uzstāja, ka valsts finansējumam internātskolām ir jāpaliek.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti