Interešu konflikta novēršanas likumā precizē ziedojumu regulējumu; amatpersonas deklarācija būs jāsniedz arī SAB vadītājam

Saeima ceturtdien, 21.janvārī, ar likuma "Par interešu konflikta novēršanu valsts amatpersonu darbībā" grozījumiem galīgajā lasījumā precizēja ziedojumu pieņemšanas regulējumu, radinieku definīciju, noteica pienākumu valsts amatpersonas deklarāciju iesniegt arī Satversmes aizsardzības biroja (SAB) direktoram, kā arī noteikti komercdarbības ierobežojumi plašākam personu lokam, informēja Saeimas Preses dienestā.

Noteikts, ka ziedojums varēs būt arī manta, tai skaitā finanšu līdzekļi, pakalpojums, tiesības vai citāda veida labumi. Tādējādi ziedojuma priekšmets varēs būt arī noteikta veida tiesību piešķiršana, nodošana, atbrīvošana no pienākuma, atteikšanās no kādas tiesības, kā arī citas darbības, kuru rezultātā rodas kāds materiāls vai nemateriāls labums publiskas personas institūcijai.

Pirms ziedojuma pieņemšanas būs nepieciešama augstākas amatpersonas vai koleģiālās institūcijas rakstveida atļauja.

Līgumu par ziedojuma bezatlīdzības atvēlēšanu publiskas personas institūcijai varēs arī neslēgt, taču, piemēram, pašvaldībai ziedojuma fakts būs jānoformē rakstveidā.

Līdz šim divus gadus pēc ziedojuma pieņemšanas publiskas personas institūcijai attiecībā pret ziedotāju bija aizliegts pieņemt jebkādus lēmumus. Izvērtējot šī nosacījuma piemērošanu praksē, secināts, ka šāds ierobežojums nav samērīgs. Turpmāk noteikts, ka ierobežojums neattieksies uz gadījumiem, kad ziedotājs atklāta konkursa rezultātā saņēmis publisko iepirkumu, partnerības iepirkumu, sabiedrisko pakalpojumu sniedzēju iepirkumu vai koncesiju, finanšu līdzekļus vai garantētus kredītus, teikts grozījumu anotācijā.

Ar grozījumiem arī precizēts, kādos gadījumos ziedojumus būs aizliegts pieņemt, kā arī uzdots Ministru kabinetam noteikt institūciju, kas veic ziedojumu uzraudzību un kontroli, kā arī kārtību, kādā publiskas personas institūcija pieņem, uzskaita un izmanto atvēlēto ziedojumu.

Lai novērstu likuma normu dažādas interpretācijas iespēju, grozījumi precizē radinieku definīciju, nosakot, ka termins “bērns” turpmāk iekļaus arī adoptēto, savukārt “tēvs” un “māte” – adoptētāju. Šādas izmaiņas veiktas, jo adoptētais bērns un viņa pēcnācēji attiecībā pret adoptētāju un viņa radiniekiem iegūst laulībā dzimuša bērna tiesisko stāvokli kā personiskajās, tā arī mantiskajās attiecībās, teikts grozījumu anotācijā.

Tāpat likuma izmaiņas noteic, ka valsts amatpersonai savā ienākumu deklarācijā būs jānorāda informācija par pusbrāļiem un pusmāsām.

Tas nepieciešams, lai gūtu priekšstatu par nenorādīto visu radinieku sānu līnijā iespējamo ietekmi uz valsts amatpersonas darbību un tās pieņemtajiem lēmumiem, teikts anotācijā.

Pienākums iesniegt valsts amatpersonas deklarāciju noteikts arī SAB direktoram. Līdz šim vienai no valstī atbildīgajām amatpersonām nacionālās drošības jautājumos nepiemēroja pilnvērtīgu pārbaudes mehānismu interešu konflikta novēršanas jomā. Ņemot vērā, ka SAB ir Ministru kabineta pārraudzībā esoša valsts drošības iestāde, ar grozījumiem noteikts, ka biroja direktors valsts amatpersonas deklarāciju iesniedz Ministru prezidentam vai viņa pilnvarotai personai. Pašreizējam SAB direktoram valsts amatpersonas deklarācija jāiesniedz līdz šī gada 1. aprīlim.

Likuma izmaiņas paredz arī citus regulējuma pilnveidojumus interešu konflikta novēršanas jomā, tostarp nosaka komercdarbības ierobežojumus arī tām amatpersonām, kuras iepriekš veikušas izmeklēšanas funkcijas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt