Interese par mācībām Nacionālajā aizsardzības akadēmijā lielāka nekā pērn

Šonedēļ noslēgusies pieteikšanās studijām Latvijas Nacionālajā aizsardzības akadēmijā. Interese par mācībām šogad lielāka nekā pagājušajā gadā. Iespējamais iemesls – karš Ukrainā. No 400 potenciālajiem kadetiem līdz atlasei tikuši 160. Šogad akadēmija iestājpārbaudījumos vairs nenosaka fiziskās sagatavotības kritērijus, bet gan vērtē mācīties gribētāja potenciālu.

Interese par mācībām Nacionālajā aizsardzības akadēmijā lielāka nekā pērn
00:00 / 03:23
Lejuplādēt

Jau kopš marta Latvijas Nacionālā aizsardzības akadēmija strādājusi pie jauno kadetu atlases. Ar vēlmi papildināt studējošo skaitu akadēmija izsludināja papildu pieteikšanos līdz 15. augustam. Raugoties uz bruņoto spēku attīstību nākamajiem trim līdz pieciem gadiem, ir vajadzība apmācīt vairāk virsnieku. Kopumā interese bijusi pietiekami liela, norādīja akadēmijas rektors pulkvedis Oskars Kudlis.

"Detalizēti izvērtējuši iespēju studēt aptuveni 400 potenciālie studenti jeb kadeti, kā mēs saucam aizsardzības akadēmijā. Līdz atlasei ir nonākuši 160. Šobrīd šie 160 ir jau finiša taisnē. Līgumus esam noslēguši ar 84 kadetiem, jo, kļūstot par virsnieku, ir jākļūst par profesionālā dienesta karavīru," stāstīja Kudlis.

Liela daļa līdz atlasei nemaz netiek. Aptuveni 20–40 procenti pārdomā, saprot, ka izpratne par militāro vidi atšķīrusies, vai izvēlas citu profesiju. Aptuveni desmitā daļa neiztur psiholoģiskās noturības testus, tāpat ir maza daļa, kam veselība neatļauj kvalificēties studijām.

Atlasē pārbauda topošā kadeta atbilstību dienestam – veselības stāvokli, psiholoģisko noturību, lojalitāti valstij un akadēmiskās zināšanas.

Kudlis stāstīja: " Ņemot vērā pandēmijas lielo periodu, kas kopumā nosaka, ka ir vāja fiziskā sagatavotība vai nav bijusi aktīva fiziskā slodze jauniešiem, mēs vairs neizvirzām fiziskās sagatavotības prasības, bet veicam testus, vai viņiem ir potenciāls pilnveidot fizisko sagatavotību. Tādējādi kadets vai kadete uzsāks studijas aizsardzības akadēmijā ar fiziskās sagatavotības neapmierinošiem rezultātiem, bet ir pusgads, lai to nokārtotu vismaz apmierinoši."

Militārās aizsardzības eksperts, bijušais Nacionālo bruņoto spēku komandieris Gaidis Andrejs Zeibots uzskata, ka fiziskās sagatavotības latiņu topošajiem kadetiem nevajadzētu pazemināt.

"Bet ir otra lieta – mēs dzīvojam ne bezgaisa telpā. Mēs dzīvojam sabiedrībā, un mums jāņem vērā ir arī tās lietas, kas notiek mums apkārt un kāds ir tas kontingents, kuru varam izmantot. Daudzi jau sacīs, ka šodien kauja un karadarbības vadība balstīta tehnikā, uz podziņām un nav fiziskais [spēks] vajadzīgs. Es īsti tam nepiekrītu, jo morālā sagatavotība ir ļoti atkarīga no fiziskās sagatavotības. Te mums būtu jāpiestrādā valsts vadībai, politiķiem, medicīnas iestādēm, bērnudārziem – tas ir visas mūsu valsts kopējais uzdevums," sacīja Zeibots.

Viņš norādīja, ka akadēmija sagatavo labus jaunos virsniekus un sekmes kaujas laukā atkarīgas no sagatavota virsnieka.

Topošo kadetu atlase noslēgsies augusta beigās, kam sekos pamata apmācības, savukārt februārī būs studijas. Mācību laikā aptuveni 20–35 procenti studentu atstāj akadēmiju.

Interese par studijām šogad bijusi lielāka, salīdzinot ar pagājušo gadu. Akadēmijas rektors uzskata, ka pieprasījuma palielinājumu varētu ietekmēt karš Ukrainā, kā arī iepriekšējā saskare ar militāro vidi – Zemessardze, rezerves karavīru apmācības, Jaunsardze.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt