Interese par latgaliešu valodu un novada mācību skolās ir, bet trūkst mācību līdzekļu

Latgales sabiedrībā joprojām aktīvi tiek spriests un diskutēts par latgaliešu valodas lietošanu, statusu un arī mācīšanu skolās. Ar novadu mācību ieviešanu nemaz tik viegli nesokas, tostarp, aktuāli ir jautājumi par skolotāju sagatavotību, mācību līdzekļu un standartu izstrādi. Taču Latgaliešu valodas, literatūras, kultūrvēstures skolotāju asociācijas vadītāja Veronika Dundure atzīst – interese par latgaliešu valodu un novada mācību ir.

Vairākas skolas, kuras sāka piedāvāt latgaliešu valodas un novada mācību jau šī gadsimta sākumā, turpina to darīt. Tomēr pēc Dundures domām, skolām šajā procesā būtu jāiesaistās vairāk.

Asociācija daudz darījusi, lai skolotāji paši apgūti latgaliešu rakstu valodu un novada vēsturi, un 17 gados apmācīti jau vairāk nekā 247 skolotāji. Bet skolotājiem trūkst vienoto mācību līdzekļu, un tas nozīmē, ka viņiem jāgatavo materiāli pašiem, un, ņemot vērā noslogotību citos priekšmetos, ko viņi pasniedz primāri, ne visi to var darīt.  

Bet vecākiem un skolēniem attieksme pret latgaliešu valodas un novada mācību ir   pozitīva un interese par šīm mācībām ir. Tauta pierādīja, ka tā ir dzīvā valoda, tā pastāv, un noliegt mēs to nedrīkstam, pauda Dundure.

Dundure uzsvēra, ka sava novada vēstures un kultūras zināšana veicina arī patriotisma un piederības sajūtu valstij.

Viņa norādīja, ka novada mācība būtu pozitīva visos novados, ne tikai Latgalē, apgūstot novada kultūras īpatnības, vēsturi, izloksni.   

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti