Panorāma

Ventspilī atklāj koncertzāli "Latvija"

Panorāma

"Latvijas dzelzceļa" padome lemj par valdes locekļu atstādināšanu

Maisi vaļā, interese pierimusi

Interese par «čekas maisiem» pierimusi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Nedaudz vairāk kā pusgadu pēc tā dēvēto čekas maisu atvēršanas sabiedrības interese par to saturu ievērojami mazinājusies. Tiesa, vēl joprojām ik dienu digitalizēto Valsts drošības komitejas (VDK) aģentu kartotēku aplūko vidēji 100 cilvēku, un daži desmiti mēnesī dodas arī uz Nacionālā arhīva lasītavu, lai iepazīstos ar dokumentiem, kas apskatāmi tikai klātienē.

ĪSUMĀ:

  • Sākumā “čekas maisus” internetā apskatīja 7000 cilvēku dienā, tagad ap 100.
  • Arī Nacionālajā arhīva lietu apskatīšanai uz vietas rindas neveidojas.
  • Arhīvā gan domā, ka rudenī apmeklētāju skaits atkal pieaugs.
  • Liela interese par datubāzi “Delta”, kur var izlasīt VDK aģentu ziņojumus.
  • Kopš “čekas maisu” atvēršanas 11 personas lūgušas sadarbošanās faktu vērtēt tiesā.
  • 9 no šīm lietām izskatītas - nevienā sadarbošanās fakts nav pierādīts.

Tikmēr vairākas personas pēc čekas aģentu kartotēkas publiskošanas vērsušās prokuratūrā, lai sadarbošanās faktu pārbaudītu tiesā.

Nacionālā arhīva lasītavā, kad tur viesojās LTV, bija bez apmeklētājiem, vienīgā persona, kas bija pieteikusies uz dokumentu apskati, pierakstu atcēlusi. Kopš tā dēvēto čekas maisu atvēršanas pagājušā gada nogalē iedzīvotāju interese par to saturu ievērojami mazinājusies.

Decembrī digitālo VDK aģentu kartotēku dienā aplūkoja vidēji 7000 lasītāju, tagad tie ir tikai 100 līdz 120 ieinteresēto ik dienas.

Tomēr šis rādītājs turas. Mazāka interese ir iepazīties ar dokumentiem, kas apskatāmi tikai arhīvā uz vietas. Tādas ir čekas operatīvās lietas, kurās vēl nav aizklāti trešo personu vārdi, un VDK aģentu ziņojumu datubāze “Delta”.

Klientiem Nacionālajā arhīvā atvēlētas piecas darba vietas. Pie trīs datoriem skatāmas operatīvās lietas, un tad vēl divas darbavietas atvēlētas datubāzes “Delta” pētīšanai.

Pilnā “Deltas” versija gan atrodama tikai vienā datorā un pieejama pētniekiem, žurnālistiem un tiem, kas vēlas iepazīties ar ziņojumiem par sevi.

Otrajā versijā izsekoto un trešo personu vārdi ir aizklāti.

Tā kā lasītājiem paredzēto vietu nav daudz, pirms vizītes arhīvā jāpierakstās, tomēr iepriekš plānotās rindas neveidojas.

Maijā lasītavu apmeklēja 14 lasītāju, katrs vidēji pa divām reizēm, jūnijā jau vairs tikai 10. Arhīvā gan domā, ka rudenī apmeklētāju skaits atkal pieaugs

“To arī lasītāji apgalvo, kad mācību iestādes sāks savu darbu, studenti sāks savu darbu, studenti kā pētnieki nāks, un interese atkal pieaugs,” prognozēja arhīva Dokumentu saglabāšanas nodaļas vecākais eksperts Mārcis Raudis.

Bez žurnālistiem un pētniekiem pārējos apmeklētājus visvairāk interesē datubāze “Delta”, kur var izlasīt VDK aģentu ziņojumus. Meklē gan par sevi, gan radiniekiem čekai stāstīto.

“Ziņojumā minēts konkrēts aģents ar konkrētu lietas numuru, ka viņš par viņu ir ziņojis, nu, piemēram, ka ir bijuši sakari ar trimdas latviešiem, ka ir pretvalstiski izteicies,” skaidroja Mārcis Raudis.

Lasīt ziņojumus nāk arī paši ziņotāji. Kopš tā dēvēto čekas maisu atvēršanas 11 personas vērsušās arī prokuratūrā, lūdzot sadarbošanās faktu vērtēt tiesā.

“Saņemot šo iesniegumu, prokurors vēršas dokumentēšanas centrā, saņem ziņas, tiek izsaukti liecinieki, viņi tiek nopratināti, sagatavots šis atzinums, pārbaudes lieta un nosūtīta uz tiesu,” skaidroja prokuratūras preses sekretāre  Laura Majevska.

9 no 11 lietām jau nosūtītas uz tiesu un arī izskatītas. Nevienā no tām sadarbošanās fakts nav pierādīts.

Tikmēr arhīva darbinieki strādā pie arvien jaunu dokumentu sagatavošanas interneta videi un katru vakaru, dodoties mājās, aizzīmogo aiz sevis arhīva telpu durvis.

KONTEKSTS:

Saeima 2018. gada 4. oktobrī atbalstīja likuma grozījumus, kas paredzēja Latvijas Nacionālā arhīva interneta vietnē jau 2018. gadā publicēt vairākus bijušās Latvijas PSR Valsts drošības komitejas dokumentus jeb tā sauktos čekas maisus. 

Jau 2014. gada maijā Saeima bija pieņēmusi likuma grozījumus, kas paredz pēc VDK izpētes komisijas darba beigām, tas ir, pēc 2018. gada 31. maija, publiskot VDK dokumentus, tiesa – Ministru kabineta noteiktā kārtībā un apjomā. VDK zinātniskās izpētes komisija gan ne reizi vien norādījusi uz šķēršļiem, lai strādātu ar Satversmes aizsardzības birojā (SAB) glabātajiem "čekas maisiem". Tikmēr valsts vadītāji «čekas maisu» pētniekiem pārmeta nesadarbošanos ar SAB.

20. decembrī interneta vietnē "kgb.arhivi.lv" publiskota daļa no VDK dokumentiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti